Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Veľké slúchadlá na uši

TouchIT

03.07.2017

Cestovanie do práce so slúchadlami sa stalo bežnou záležitosťou. Mnohí si ešte pamätáme časy, keď sme cestovali s walkmanom v ruke a dúfali, že nám v ňom vydržia baterky. To boli časy malých plastových slúchadiel, ktoré nám trhali bubienky. Takéto slúchadlá ešte stále nájdete, no vo väčšine ako inear, teda priamo do uší. Dvadsať rokov dozadu bolo prakticky nemysliteľné ísť von s veľkými slúchadlami na ušiach.
Práve na takéto slúchadlá sa pozrieme v tomto teste a ukážeme si, aké sú možnosti a používania. Niektorí si ich tak veľmi obľúbili, že ich nosia na krku, pretože batožinu už majú preplnenú. Veľké slúchadlá prešli svojím vývojom, mení sa nielen zvuková stránka, ale aj ich konštrukcia. Mať náhlavné slúchadlá už v niektorých prípadoch neznamená mať niečo obrovské a neskladné. Všetky slúchadlá v našom teste sa dajú sklopiť tak, aby boli mušle otočené o 90°. Niektoré sa dajú ešte aj sklopiť, a tak pomyselne mušle „zlomiť“ v mieste hlavového oblúka. V tomto teste sa všetky slúchadlá dali spojiť káblom cez analógový výstup. Tri z nich majú aj Bluetooth pripojenie.

Ako sme testovali?
1. Slúchadlá sme hodnotili podľa toho, ako sú konštrukčne vyhotovené. Vieme, že to je prvý dojem, ktorý urobia aj na vás. Konštrukcia je niečo, čo ani zarytí audiofilovia neopomenú. Slúchadlá, ktoré dobre hrajú, ale tlačia ich na ušiach, či pôsobia nejako inak nepríjemne, nosiť nebudú. Pozornosť venujeme jednak tomu, ako slúchadlá pôsobia v teste odolnosti. Niektoré vŕzgajú a majú pochybnú pevnosť už pri rozbaľovaní. V tomto teste sme nemali žiadne, ktoré by boli vyslovene labilné.

2. Počas testu ich prenášame v preplnenej batožine, takpovediac bez ladu a skladu. Nepoužívame ani ochranné puzdrá. Len tak totiž vyskúšame pevnosť slúchadiel. Vieme, že výrobcom sa to príliš nepáči, no správať sa k nim ako v bavlnke nemáme kedy a ani prečo. Väčšina používateľov sa totiž po čase k svojim slúchadlám správa presne takto. Zvukové testy pri teste prebiehajú cez Bluetooth a tiež cez káblové pripojenie, ak je to možné.

3. Zamerali sme sa aj na úroveň odhlučnenia. Jednak okolitého ruchu a tiež vlastnej reprodukcie. Veľké modely s priložením na uši sú totiž náchylnejšie na vypúšťanie vlastnej reprodukcie smerom von z mušle. Okolie bude vnímať vašu hlasitú reprodukciu, no v skutočnosti vaša hlasitosť nebude taká ohlušujúca.

4. Všímali sme si aj polstrovanie. Mäkké je zárukou pohodlného nosenia, avšak neznamená to aj dokonalé odhlučnenie. Veľa závisí od materiálu. Hodnotili sme ho na stupnici od 1 - 5 a výsledky nájdete v našej tabuľke. Napríklad pri zisku 3 bodov z 5 už bude vašu reprodukciu v tichej kancelárii počuť do okolia zhruba dvoch metrov. Zvuková stránka slúchadiel sa hodnotí najťažšie. Najmä ak máme byť objektívni. Niekto má rád silnejšie basy (modely JBL), niekto zase vysokú dynamiku a basy jemne plochejšie (modely od Creative). Silné a dunivé basy my však nepovažujeme za vyvážený zvuk, rovnako tak ani piskľavé výšky. Hodnotili sme tak, ako by slúchadlá mali optimálne hrať. Z toho sa ľahšie odrazíte pri ich výbere.

JBL E45BT

JBL E45BT

Tento typ slúchadiel patrí medzi univerzálne a dajú sa použiť ako káblové alebo bezdrôtové. Ak ich použijete ako bezdrôtové, získate funkcionalitu navyše, a to v možnosti ovládania hovorov alebo hudby. Platí to pri spojení so smartfónom. Pri spojení cez Bluetooth a Windows 10 sme síce tlačidlom na hudbu dokázali prehrávanie pozastaviť, no spustiť sa už nepodarilo. Aj v káblovom režime sa budú dať použiť na telefonovanie a na pozastavenie hudby či prijatie hovorov. Je na nich mikrofón s tlačidlom.

Konštrukcia slúchadiel je aj napriek 40 mm meničom odlišná. Výrobca ich urobil kompaktnejšie. Sú typu supra-aural a priložia sa na uši. Prítlak nie je veľký. Pri sedení nebude pôsobiť rušivo a pri chôdzi oceníte väčšiu stabilitu na hlave. Polstrovanie mušlí je koženkové, spojovací oblúk má po celom svojom obvode jemnú výstuž pokrytú látkou.

JBL E45BT

Slúchadlá sme spárovali s telefónom aj prenosným počítačom. Výhodou tohto systému u JBL je, že pri počúvaní hudby z notebooku nezmeškáme prichádzajúci hovor. Ak nám niekto volá, slúchadlá sa automaticky prepnú na telefón. Slúchadlá sa nabíjajú cez microUSB konektor na ľavej mušli, na pravej je súprava ovládacích tlačidiel na úpravu hlasitosti, hovory, párovanie a zapnutie. Na jedno nabitie vydržia maximálne 16 hodín prehrávania. To je pre mnohých prakticky niekoľko dní, navyše sa dajú nabiť nabíjačkou od smartfónu.

Zvuk
Zvukovo sú veľmi dobré. Špeciálne upozorňujeme na stredy a výšky. Iste, nechýbajú ani basy ako je už u JBL zvykom. Nie sú nijak preexponované a na vhodnej úrovni doplňujú celkovú reprodukciu hudby. Výšky sú zreteľné, no nie príliš rezonujúce a kaziace dojem z audia. Všetko je vynikajúco zladené. Ak ich porovnáme s ocenenými slúchadlami od Creative, je tu menšia „priestorová“ vnímavosť zvuku.

JBL E55BT

JBL E55BT
S 50 mm meničom v mušliach sa zaraďujú medzi najväčšie slúchadlá v teste. Plastová konštrukcia je dostatočne pevná, aby zvládla nápor používania a častého prenášania. Aj tu je možnosť mušle sklopiť o 90° a „zlomiť“ ich v spojovacom oblúku na jednoduchšie prenášanie. Dajú sa použiť v káblovom a bezdrôtovom režime a takisto majú multi-párovanie cez Bluetooth. Vďaka väčším rozmerom mušlí použil výrobca akumulátor s väčšou kapacitou, a tak je ich výdrž až 20 hodín prevádzky.

Oválny tvar mušlí vytvára zmenšený dojem slúchadiel a zároveň je ich tvar pohodlný na nosenie. Kompletne obklopia uši a nevytvárajú na hlave nadbytočný tlak. Podobne ako pri modeli Creative Aurvana Live!2 ich odporúčame používať skôr pri sedení ako chôdzi. Sú stabilné a vyvážené. Lepšie ale držia vtedy, keď sedíte v pokoji. Telefonovať sa s nimi dá aj v „pasívnom“ režime. Teda keď ich máte ako káblové. Látkový kábel je vedený z pravej mušle, nezamotáva sa a neprenáša rušenie pri oteroch z oblečenia. Látkový poťah je použitý aj na spojovacom moste. Prakticky až na veľkosť a typ sú identické s modelom JBL E45BT.

JBL E55BT

Rovnaké rozmiestnenie ovládacích prvkov ako pri modeli JBL E45BT je aj tu. Teda na ľavej mušli microUSB konektor na nabíjanie, všetko ostatné, vrátane audio jacku s priemerom 2,5 mm, je na pravej mušli.

Zvuk
V tomto prípade je zvuk citeľne s väčším priestorovým efektom. Žiadne umelé rozšírenie zvuku, ale možnosť rezonancie na priestorovo väčšom meniči. Zvuk je vyladený tak, aby ste mali všetky zložky reprodukované v dobre zladenej symbióze. Dynamické basy, vynikajúce stredy a výšky. Výborné nielen na elektronickú hudbu. Pri počúvaní filmov budete počuť zreteľné výšky a hlasy, no nie zas príliš preexponovane.

V časopise TouchIT 06/2017 sa testovali ešte: Creative Aurvana ANC, Creative Aurvana Live!2 a Sony MDR-100ABN.

Pošlite článok známemu