Ako fungujú slúchadlá s aktívnym tlmením hluku

Autor: PC Revue
Ako fungujú slúchadlá s aktívnym tlmením hluku
Autor: PC Revue
Princíp fungovania slúchdiel s tlmením hluku Active Noise Cancelling (ANC) ukážem na slúchadlách JBL Tune 600BT. Aktívne tlmenie funguje tak, že vo vnútri každej mušle je mikrofón, ktorý sníma zvuk v tesnej blízkosti ucha. Signálový procesor z tohoto zvuku separuje hluk okolia a primieša ho znovu do reprodukovaného signálu avšak v opačnej fáze. Tento postup účinne eliminuje okolitý hluk. Potlačenie hluku je selektívne, účinne potláča hluk motorov lietadla, či autobusu, prípadne hluk klimatizácie vo vlaku, avšak prípadné hlásenia palubného rozhlasu počujete hlasno a zreteľne. Dobre počujete aj zvuky ulice, pretože sa z nich odfiltrujú len hlboké a monotónne hluky.
Princíp si pozrite na videu


Princíp merania prezrádza video aj titulný obrázok. Hluk, ktorý som púšťal do slúchadla priloženému k mikrofónu v mušli zachytávam pomocným mikrofónom z druhého slúchadla (mohol som odizolovať kábel a merať signál na drôte, ale človek je tvor lenivý a škoda pokaziť slúchadlá). V mušli je vložený merací mikrofón, ktorým zachytávam zvuk generovaný slúchadlami keď tlmia hluk a samozrejme aj presluch hluku, ktorý vychádza zo slúchadla ktorým reprodukujem hluky.

ANCAktívne tlmenie vypnuté. Žltá krivka ukazuje presluch hlukov, ktorý zachytil merací mikrofón. Hluk aj presluch majú rovnakú fázu.

ANC
Aktívne tlmenie zapnuté. Žltá krivka ukazuje zvuk ktorý generujú slúchadlá, je v protifáze z hlukom, takže väčšina hluku sa vyruší
Najúspešnejší počítačový magazín na Slovensku. Vychádza už 20 rokov a za ten čas si vybudoval stabilnú pozíciu na trhu médií zameraných na informačné a komunikačné technológie. Jeho súčasťou sú dnes aj populárne videorecenzie.