Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Aké slúchadlá vybrať na športovanie?

TouchIT

20.08.2020

Prehľad, ako si správne vybrať slúchadlá na šport a čo je vlastne na nich tak odlišné. Dobrá správa je, že na športovanie nepotrebujete najdrahšie slúchadlá v ponuke.

Na športovanie sa hodia trochu iné slúchadlá ako tie, ktoré používate v kancelárii alebo doma. Avšak slúchadlá na športovanie použijete aj na doma, naopak to tak jednoduché nie je.

Možno by ste namietali, že pribalené slúchadlá k smartfónu vám bohato stačia. Majú akceptovateľný zvuk a nepotrebujete nič špeciálne. To je v poriadku, otázkou teda je, ako dlho vám vydržia v uchu pri rýchlej chôdzi.

Nehovoriac o tom, keď trochu pobehnete. Venovať pozornosť výberu slúchadiel sa oplatí, pretože potom ich môžete použiť aj pri ceste do práce, v kancelárii alebo kdekoľvek potrebujete. Nebudú prekážkou a budete mať jedny univerzálne.

Bezdrôtové. Ale aký typ?

Na športovanie je tu niekoľko kategórií káblových aj bezdrôtových slúchadiel. Predpokladáme, že väčšina z vás siahne po bezdrôtových. Nebude vám zavadzať žiadny kábel, no bude ich treba nabíjať. Nebojte sa, majú výdrž niekoľko hodín a užitočné budú aj počas dňa, napríklad na cestovanie.

Skutočne bezdrôtové (TWS)

Najnovšia revolúcia v oblasti bezdrôtových slúchadiel patrí tzv. skutočne bezdrôtovým (True Wireless – TWS) To sú také, ktoré vytiahnete z malej nabíjacej škatuľky a každé slúchadlo si vložíte do ucha. Nespojuje ich žiadny kábel.

Určite ste ich už videli a odštartovali to práve slúchadlá Apple AirPods. Teraz je na výber dostatok modelov tohto typu. Neodporúčame ich ale každému. Tento typ spravidla nesedí každému v ušiach. No zároveň je ideálny pre tých, ktorí nemajú radi vkladanie slúchadiel až do zvukovodu.

Ostatné typy

Bezdrôtových slúchadiel je množstvo typov. Nie je nutné ich vymenovať všetky a niektoré sa líšia naozaj len v detailoch. Napríklad v tom, či sú obe slúchadlá k sebe spojené klasickým káblom alebo sa najprv založia za krk akousi pevnou obručou, na ktorej je aj ovládanie a z nej potom vedú tenké kábliky, ktoré držia každé slúchadlo.

Sú také, ktoré majú obyčajné štuple do uší, no aj také s výstužou okolo samotného plastu slúchadla na lepšie držanie v uchu, prípadne majú špeciálny aretačný prvok na zachytenie okolo ucha.

Aké vlastnosti majú mať?

Takéto slúchadlá musia mať niekoľko základných vlastností. Napríklad musia dobre držať v uchu. Udržať za v uchu aj pri behu, niektoré aj pri plávaní. Potrebujú byť odolné voči spoteniu alebo dažďu a musia sa ľahko ovládať.

Na výber je niekoľko náušníkov, väčšinou ide o silikónové nadstavce v troch veľkostiach. Vybrané modely majú k dispozícii aj zvyčajne tri veľkosti aretačných gumičiek, ktoré nasadíte na plastový obvod malého slúchadla. Môžete, ale aj nemusíte ich použiť. Od výroby je jedna veľkosť nasadená a dajú sa dať dole. Nemusíte ich používať, ak slúchadlá držia dobre alebo vám ďalší prvok v uchu prekáža.

Stupne odolnosti

Len málo slúchadiel prežije plávanie. Ich odolnosť je nastavená tak, aby sa nepokazili, keď zmoknete alebo sa s nimi spotíte. Tu je prehľad niektorých najčastejších stupňov odolnosti, s ktorými sa môžete stretnúť.

  • IPX2 – Šikmo padajúce kvapky pod uhlom 15°
  • IPX4 – proti striekajúcej vode vo všetkých smeroch
  • IPX5 – Proti tryskajúcej vode
  • IPX7 – dočasné ponorenie
  • IPX8 – trvalé ponorenie do vody na 30 minút

Technológie

Z pohľadu technológií máte na výber úplný základ až po hybridné odhlučnenie. K smartfónu ich pripojíte cez Bluetooth 4.x alebo Bluetooth 5. Rozdiely medzi týmito technológiami síce sú, no pri slúchadlách sa veľmi neuplatnia. Už verzia 4.0 je do