Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

O značke

Spoločnosť JBL nie je žiadnym nováčikom na trhu. Vznikla v roku 1946, kedy ju založil J. B. Lansing. Už od svojich počiatkov ide spoločnosť JBL o výrobu kvalitných zvukových aparatúr, od slúchadiel až po klasické reproduktory.

Značka JBL je dnes bez akejkoľvek skepsy využívaná v profesionálnych nahrávacích štúdiách, ozvučuje väčšinu kín v USA a hudobné sály po celej Európe. Reproduktory JBL sa často vyskytujú aj v reštauráciách a iných podobných zariadeniach a hostia si vďaka nim môžu skvele vychutnať ako hudbu, tak aj prenos športových stretnutí. A žiadal si ich dokonca ja Hollywood. V roku 1927 mal totiž premiéru prvý ozvučený film, The Jazz Singer. Každé štúdiou v Hollywoode chcelo byť vybavené reproduktormi, z akých znel zvuk tohto filmu na premiére. Rovnako sa ale neskôr prišlo na to, že zvuk bol príliš surový. Jediný, kto na ňom údajne mohol zapracovať, bol J. B. Lansing. Ten teda spoločne s Douglasom Shearerom vynašiel systém špeciálne pre premietanie v kinách. Vravelo sa mu „Shearer-Lansingov systém“. Po ozvučení veľkých kinosál spoločnosťou JBL si môžete aj vy dokonale ozvučiť svoj skromnejší kinosál – teda Vašu obývaciu izbu – značkou JBL. Určite nebudete ľutovať!

Bez zaujímavostí nezostáva ani to, že technológiou JBL boli ozvučené také akcie, ako napr. Super Bowl alebo udeľovanie cien Grammy.

Pôvodný názov JBL znel Lansing Sounds, neskôr došlo na premenovanie na James B. Lansing Sounds. JBL sú vlastne iniciály samotného zakladateľa. Sám Lansing bol síce vynikajúci konštruktér, ktorý úspešne prekonával všetky prekážky, ale bol zlým obchodníkom a podnikateľom. Práve kvôli tomu sa v roku 1949 ocitla spoločnosť JBL iba krôčik od totálneho krachu. Lansing ju nakoniec zachránil, aj keď dosť svojráznym, zato obdivuhodným spôsobom – samovraždou. Desať tisíc dolárov z jeho životnej poistky postavilo firmu opäť na nohy.

Prvý počinom tejto spoločnosti bol pätnásťpalcový reproduktor D101 a vysokofrekvenčný driver D175. Išlo pritom takmer o kópiu produktov spoločnosti Altec Lansing, kde Lansing pôsobil ako technický viceprezident a firme prepožičal svoje meno. Skutočne originálnym produktom sa stal až neskôr pätnásťpalcový prevodník D130, s ktorého variáciami sa pracovalo ešte dlhých 55 rokov.

Nasledovalo dlhoročné zdokonaľovanie vďaka stále sa meniacim dostupným technológiám. Pravdepodobne najlepším a najmodernejším produktom spoločnosti JBL je perfektne funkčný aj designový reproduktor Authentics L16, ktorý získal ocenenie EISA Award ako najlepší produkt sezóny 2014/2015 v kategórii kompaktných hifi systémov.

Na produkty spoločnosti JBL spoliehajú aj takí muzikanti, akými sú napríklad Lenny Kravitz, Linkin Park, Bon Jovi, kapela Metallica alebo Maroon 5. Technika JBL dokonca ozvučila aj svetoznámy koncert vo Woodstocku v roku 1969! A keď sa s nimi dobre pracuje hudobníkom, ako asi lahodí ušiam poslucháčom laikom?