Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Ako používať vodeodolné reproduktory v lete?

Za pár dní tu budeme mať aspoň podľa kalendára leto a vaše produkty budú častejšie prichádzať do styku s tekutinami (najmä vodou). Poďme sa teda pre pripomenutie pozrieť na to, čo znamenajú magické skratky, najmä IPX5 a IPX7 a ako sa starať o produkty, aby vám vydržali čo najdlhšie.
Čo znamenajú skratky IPX5 a IPX7?
S týmito skratkami sa stretnete v súvislosti s vodeodolnosťou produktov. Medzi týmito dvoma skratkami, ktoré sa odlišujú iba číslovkou sa skrýva zásadný rozdiel. Najjednoduchšie vysvetlenie je:
IPX5 - takto označené produkty môžete umyť pod tečúcocou vodou a znesú v pohode letnú búrku či postriekanie záhradnou hadicou. Hlavne ich neponárať! Testovnie prebieha nasledovne: voda z 6,3 mm dýzy mieri na zariadenie zo všetkých uhlov, pri prietoku 12,5 litrov za minútu a tlaku 30 kN/m2 počas 3 minút zo vzdialenosti 3 metrov
IPX7 - produkty označené touto skratkou môžete už aj ponárať pod vodnú hladinu. Vo vode bez porušenia vydržia približne v 1m hlbokej vode 30 minút
IPX3 - občas sa môžete stretnúť aj s touto skratkou najmä prí slúchadlách. Takto označené produkty znesú minimum vody. Napríklad keď sa potíte pri športovom výkone, tak práve pot im neublíži a znesú aj jemný dážď

Dôležitá poznámka: Čím väčšie číslo neznamená, že je lepšia vodeodolnosť. Takisto ani neznamená, že keď je reproduktor vybavený IPX7, že zahŕňa aj IPX5. Ak je reproduktor vybavený s IPX7, neznamená to, že vydrží tlak vody zo záhradnej hadice. Práve prúd tlaku môže poškodiť takisto reproduktor. Najmä membrány.

Vodeodolnosť

Celú presnú špecifikáciu ochrany si môžete prečítať na stránkach wikipedie. Ako si môžete všimnúť, výrobcovia používajú X ako neznámu (skôr by mali používať číslovku 0), namiesto prvého znaku za "IP". Prvá číslovka znamená ochranu pred vniknutím cudzích predmetov ako je napríklad prach, drôty, nástroje či prsty.

Nehádžte reproduktory do vody!
To, že sú reproduktory odolné voči vode, neznamená to, že ich môžete do vody hádzať. Na reproduktor, pri náraze na vodnú hladinu je vyvinutý určitý tlak a pri nešťastnom sklone môže dôjsť k nenávratnemu poškodeniu. Najmä membrány samotných meničov nie sú nijak chránené voči mechanickému poškodeniu a nárazom sa môžu až roztrhať. To treba mať na pamäti.

Slaná či mineralizovaná voda
Stupne krytia sú uvádzané a testované so sladkovodnou pitnou vodou. To neznamená, že by reproduktory neboli odolné voči minerálnej či slanej vode. Stupeň krytia ostáva nezmenený. Len je potrebné následne produkt opláchnuť, či umyť pod sladkovodnou vodou. Je to preto, aby sa vo vnútri, či na neželaných miestach, nevykrištalizovala soľ alebo minerály a tie nepoškodili dôležité súčiastky. Určite nepoužívajte reproduktory v horúcich termálnych vodách.

Teplota
Tak ako voda, aj teplo či prílišný chlad môžu poškodiť reproduktory. Reproduktory či slúchadla od JBL by ste mali používať v teplotnom rozsahu -20 až 40°C. Najmä si treba sledovať tú hornú hranicu v lete. Je podstatný rozdiel v teplote na priamom slnku a v tieni. Ak to preženiete s teplotou, môže sa vám nenávratne poškodiť gumenný záves na membráne reproduktora, či narušiť vodeodolnosť.

Vodeodolnosť

Toto vám stačí vedieť pred začínajúcim letom
- Reproduktory nepoužívajte na priamom slnku, snažte sa ich uschovávať v tieni.
- Zistite si vopred odolnosť vášho reproduktora
- Pri mori, či minerálnych prameňoch radšej reproduktory po kontakte s vodou oplachníte na hotelovej izbe
- Reproduktory nemajú žiadnu odolnosť voči piesku či prachu!

Reproduktory JBL s odolnosťou IPX7
Všetky súčasne aktuálne prenosné reproduktory (JBL PartyBox nepatria do prenosných reproduktorov) majú certifkáciu vodeodolnosti IPX7. Už model JBL GO2 má túto vodeolnosť, cez JR POP, Clip 3, Flip 5, Charge 4, Pulse 4, Xtreme 2 až po Boombox 2. Ak máte starší model, je tento údaj určite uvedený na krabici alebo v manuáli. Prípadne sa nás nebojte opýtať.

Model Vodeodolnosť Plávanie na hladine
JBL GO žiadna -
JBL Clip žiadna -
JBL Flip, Flip 2 žiadna -
JBL Charge, Charge 2 žiadna -
JBL Pulse žiadna -
JBL Tuner žiadna -
JBL Clip+ IPX5 = Splashproof -
JBL Flip 3 IPX5 = Splashproof -
JBL Charge 2+ IPX5 = Splashproof -
JBL Pulse 2 IPX5 = Splashproof -
JBL Xtreme IPX5 = Splashproof -
JBL GO 2 IPX7 = Waterproof nie
JBL JR POP IPX7 = Waterproof ?
JBL Clip 2 IPX7 = Waterproof áno
JBL Clip 3 IPX7 = Waterproof áno
JBL Flip 4 IPX7 = Waterproof nie
JBL Flip 5 IPX7 = Waterproof nie
JBL Charge 3 IPX7 = Waterproof áno
JBL Charge 4 IPX7 = Waterproof áno
JBL Pulse 3 IPX7 = Waterproof áno
JBL Pulse 4 IPX7 = Waterproof nie
JBL Xtreme 2 IPX7 = Waterproof áno
JBL Boombox IPX7 = Waterproof áno
JBL Boombox 2 IPX7 = Waterproof áno

Prajeme vám príjemne horúce leto pri vode s kvalitnou hudbou.

Pošlite článok známemu