Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Ako si správne vybrať True Wireless slúchadla

Surfujete internetom a zdajú sa vám všetky True Wireless (TWS) slúchadlá rovnaké? Kúpim si drahé slúchadlá a budú ma tlačiť alebo mi vypadávať z uší, čo potom? Aké slúchadlá sú vhodné na šport? A aké na bežné počúvanie hudby? Ak hľadáte odpovede na tieto otázky ste tu správne.

Čo to znamená True Wireless?

Ako TWS označujeme slúchadlá, ktoré nemajú žiaden kábel pre pripojenie ku zdroju zvuku a ľavé slúchadlo s tým pravým nie je žiadnym spôsobom spojené. K smartfónu, počítaču alebo chytrým hodinkám je možné tento typ slúchadiel pripojiť len pomocou Bluetooth. TWS, teda znamená, že slúchadlá sú úplne bezdrôtové.

Výber true wireless slúchadlá

Pohodlie na prvom mieste

Za TWS slúchadlá môžete utratiť pár eur ale aj niekoľko stovák eur. Rovnako si môžete zadovážiť slúchadla podľa vášho vysneného dizajnu alebo tie úplne obyčajné. V konečnom dôsledku vám však budú na nič aj tie najkrajšie a najdrahšie slúchadlá, pokiaľ sa vaše uši nebudú cítiť pohodlne.  Ako teda prísť na to, aký model si vybrať? V podstate si stačí spomenúť, alebo vyskúšať doma tie klasické káblové slúchadlá s jackom. Určite sa vám niekde povaľujú staré špuntové slúchadlá alebo máte tzv. anténkové káblové slúchadla od Apple. Vyskúšajte a porovnajte, čo vám viac sedí.  V prípade, že nemáte skúsenosti s danými slúchadlami, ozvite sa kamarátovi alebo známemu a vyskúšajte.

Výber true wireless slúchadlá

Výdrž batérie

Predpokladajme, že už viete, aký tvar slúchadiel vyhovuje vaším ušiam. Vrhnime sa na tie najdôležitejšie parametre. Koho otravuje neustále dobíjanie vašich zariadení, výdrž batérie bude pre vás dôležitým parametrom. Pri TWS slúchadlách je to s výdržou batérie trochu špecifické, väčšinou je udávaná kombinovaná výdrž. Čo to znamená? Celkovo hovoríme o 3 batériách – batéria v nabíjacom puzdre, batéria v pravom slúchadle, batéria v ľavom slúchadle. Výdrž batérie v slúchadlách je zväčša 3-6 hodín a zvyšok energie poskytuje nabíjacie puzdro, ktoré nosíte vždy so sebou. Takže ak sa vám po 3 hodinách vybijú obe slúchadlá alebo len jedno z nich, vložíte ho naspäť do puzdra. V prípade, že vlastníte model s kombinovanou 20-hodinovou výdržou (3 h slúchadlá + 17h puzdro), tak z nabíjacieho puzdra sa začne prečerpávať energia do slúchadiel, ktoré budú po čase opäť nabité na 3 hodiny. Tento cyklus môžete opakovať až do doby kým nevyčerpáte 17–hodinovú kapacitu nabíjacieho puzdra alebo si puzdro priebežne nedobijete.

Vodeodolnosť a odolnosť voči prachu

Športovci či milovníci extrémneho počasia sledujte údaje o vodeodolnosti. Ak hľadáte 100% vodeodolnosť hľadajte slúchadlá s certifikáciou IP X7 alebo ak požadujete nekompromisnú odolnosť voči vode a prachu zároveň hľadajte IP67. V prípade, že sa nechystáte so slúchadlami do extrémneho prostredia, ale hľadáte model, ktorý zvládne dážď či agresívny pot, postačí vám certifikácia IPX5 alebo IPX4. Na bežné používanie, cestu do práce či školy alebo cestovanie si vystačíte so slúchadlami bez akéhokoľvek stupňa vodeodolnosti.

Výber true wireless slúchadlá

Zvuk

Veľmi dôležitým parametrom pri výbere slúchadiel je konštrukcia slúchadiel, pretože tá najviac ovplyvňuje zvukový zážitok. Zabudnite na zložité skúmanie rôznych frekvencií či veľkostí meničov. Ak túžite po kvalitnejšom hudobnom zážitku siahnite po špuntovej variante. So špuntovou konštrukciu sa vám slúchadlá dostanú hlbšie do zvukovodu a viac utesnia vaše ucho. V baleniach dostanete až 3 veľkosti gumových nadstavcov, aby vám perfektne sadli. S perfektným utesnením sa však nesie aj jedna nevýhoda, nebudete počuť hluk z okolia, čo môže byť v určitých prípadoch nebezpečné. Aj na to však výrobcovia mysleli. Niektoré modely ponúkajú funkciu Ambient Aware, po jej aktivovaní slúchadlá prepúšťajú zvuk z okolia a s druhou patentovanou funkciou TalkThru môžete viesť rozhovor s okolím bez toho, aby ste si museli vyberať slúchadlá z uší.

Pri druhom type slúchadiel ich typickým znakom je akoby "anténka" trčiaca z ucha, je k dispozícii iba jeden tvar. Žiadna veľkosť, žiadne prispôsobenie. Buď vám sadnú alebo nie. Z našich skúsenosti, práve tento  typ slúchadiel sadne 95% ľudí. A najmä ženy si ich pochvaľujú. Keďže tento typ slúchadiel si len akoby pokladáme do ucha, nedochádza k utesneniu. Hudobný zážitok vám tak môže znepríjemňovať hluk z okolia.

Ďalšie parametre

Slúchadlá sa ešte odlišujú ďalšími parametrami, ktoré síce nie sú veľmi dôležité pri výbere slúchadiel, ale určite pomôžu pri rozhodovaní. Určite treba zohľadniť pri výbere spôsob nabíjania. Nabíjacie puzdro väčšinou nabijete pomocou kábla typu USB-C. Nezanedbateľným kritériom môže byť aj verzia Bluetooth. Nastupujúci trend verzie 5.0 a viac dokáže priniesť menšiu energetickú náročnosť slúchadiel a väčší dosah v prípade, že vaše vysielacie zariadenie je vybavené tiež touto verziou.

Záver

Dúfame, že sme vám pomohli a už si budete vedieť správne vybrať možno vaše prvé True Wireless slúchadlá. Kompletná ponuka True Wirless slúchadiel.

Pošlite článok známemu