Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Máte problém s prehrávaním cez Bluetooth? Máme riešenie!

Káblové pripojenie pri prenosných zariadeniach sa takmer úplne vytratilo. Mobilné telefóny strácajú populárny jack konektor, multimediálne prenosné reproduktory takisto, inteligentné hodinky už nemajú nič s káblovou konektivitou a zariadenia tiež už začíname nabíjať bezdrôtovo. Aj Nicola Tesla mal víziu distribuovať elektrinu bezdrôtovo, ale občas to prinesie aj neželané chyby.

Bezdrôtový reproduktor mi prehráva hudbu nekvalitne, prípadne vypadáva zvuk

Je možné, že ste sa už stretli s tým, že vám vypadáva prenos hudby do vášho obľúbeného reproduktora pomocou Bluetooth. Na to je jednoduché vysvetlenie. Niečo vám ruší prenos. Najbežnejším prípadom, je to vaša WiFi sieť. Jedná sa totiž o to, že Bluetooth využíva frekvnčné pásmo 2,402 až 2,480 GHz. A na neveľké prekvapenie, technológia WiFi využíva frekvenčné pásmo 2,401 až 2,495 GHz. Už vidíte ten problém? Áno, tieto pásma sa vzájomne prekrývajú.

Tieto dve technológie sa môžu v určitých situáciach vyrušiť. Najmä ak máte vo vzájomnej blízkosti domáci WiFi router a Bluetooth zariadenie. S Bluetooth veľa nenastavíte, ale môžete sa "pohrať" s konfiguráciou vášho domáceho WiFi routra a zvoliť iný kanál. Ak to váš router dokáže, tak ideálne si zvoliť AUTO. Ešte lepšie, ak viete prepnúť váš router do 5 GHz pásma. Ale musía to podporovať aj vaše koncové zariadenia.

Aby toho nebolo málo, ak je vonku nejaký silný vysielač v danom frekvenčnom pásme, veľa si nepomôžete. Jedine požiadať telekomunikačný úrad, či dodržiava normy vysielacieho výkonu. Dokonca aj taká mikrovlná trúba môže rušiť vaše zariadenia v domácnosti keď je zapnutá. Tá pri svojej činnosti vyžaruje elektromagnetické žiarenie na frekvencii 2.450 GHz.

Ako zistiť či je môj reproduktor chybný?

Ak nie ste si 100% istý, či ide o rušenie alebo nie, alebo vadný modul, najideálnejšie je skúsiť káblove pripojenie. Ak túto možnosť nemáte, skúste s danými zariadeniami ísť na miesto kde je minimum takéhoto rušenia.

Budúcnosť

Práve aj z horeuvedených príčin sa vyvíjajú nové verzie štandardov, prešlo sa z analógového vysielania na digitálne, ruší sa FM vysielanie a prechádza na DAB+, prideľujú sa iné frekvencie mobilným operátorom atď... Digitálne vysielanie nepotrebuje také široké frekvenčné pásmo a ľahšie sa vyhradzujú pásma pre dané technológie. Tým sa predchádza vzájomnému rušeniu.

Pošlite článok známemu