Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Cenovo dostupné slúchadlá pre cestovateľov

PC Revue

22.05.2018

Počúvanie hudby, prípadne sledovanie videa na smartfónoch patrí k neodmysliteľným atribútom cestovania. Rovnako ako hluk, ktorý produkujú všetky dopravné prostriedky. Riešením sú slúchadlá s tlmením hluku Active Noise Cancelling (ANC). Pomerne dobré výsledky sa dajú dosiahnuť aj s pasívnym tlmením, ale vtedy sa utlmia všetky zvuky okolia vrátane dôležitých hlásení či zvukov ulice, ktoré vás varujú pred nebezpečenstvom prichádzajúcim zo smerov mimo vášho zorného poľa.
JBL Tune 600BT sú ľahké slúchadlá typu onear, čiže mušle priliehajú na uši, ale neprekrývajú ich. Keďže ide o slúchadlá, s ktorými sa ľudia budú aj pohybovať, prítlak mušlí je silnejší ako pri slúchadlách „do kresla“. Napriek tomu je ich nosenie relatívne pohodlné vďaka hrubšiemu čalúneniu okrajov mušlí. Čalúnenie je pokryté materiálom pripomínajúcim kožu. V ponuke sú štyri farebné varianty – čierny, biely, modrý a ružový. Mušle sú pomerne dobre odvetrané, takže ucho a jeho okolie sa nepotí a používateľ nemá ani pocit zvýšenej teploty. Čoraz viac telefónov už nemá konektor na pripojenie slúchadiel, preto možnosť pripojenia cez bluetooth naberá na popularite. Samozrejme, nechýba ani možnosť pripojenia cez kábel, ktorý je súčasťou balenia. Batéria má kapacitu 610 mAh. Nabíja sa necelé dve hodiny. Ak sú slúchadlá pripojené cez bluetooth, vydržia s aktívnym tlmením hluku 12 hodín, bez tlmenia 22 hodín. Pripojené cez kábel vydržia slúchadlá so zapnutým tlmením 30 hodín, pri vypnutom tlmení neobmedzený čas. Slúchadlá umožňujú aj telefonovanie. Mikrofón je umiestnený v spodnej časti pravej mušle a hlas je dobre počuteľný aj v pomerne hlučnom prostredí.

JBL Tune600BTNC

Aktívne tlmenie funguje tak, že vnútri každej mušle je mikrofón, ktorý sníma zvuk v tesnej blízkosti ucha. Signálový procesor z tohto zvuku separuje hluk okolia a primieša ho znovu do reprodukovaného signálu, ale v opačnej fáze. Tento postup účinne eliminuje okolitý hluk. Potlačenie hluku je selektívne, účinne potláča hluk motorov lietadla či autobusu, prípadne hluk klimatizácie vo vlaku, ale prípadné hlásenia palubného rozhlasu počujete hlasno a zreteľne. Dobre počujete aj zvuky ulice, pretože sa z nich odfiltrujú len hlboké a monotónne hluky.

Ovládanie je vyriešené klasicky – tlačidlami na spodnom okraji pravej mušle. Tie majú rôzny tvar, takže ich hmatom veľmi dobre rozlíšite. Priemer akustického meniča je 32 mm. Slúchadlá dobre hrajú celý rozsah počuteľného zvukového spektra a výborné sú aj basy. Sú prirodzené, pri počúvaní rockovej hudby nemáte pocit, že sú umelo zvýraznené. Zážitkom je aj počúvanie vokálov a relatívne vyrovnaná frekvenčná charakteristika je výborná aj pre vážnu hudbu. Výrobca síce udáva frekvenčný rozsah 20 Hz až 20 kHz, no neudáva, s akou toleranciou. Na základe subjektívneho dojmu odhadujem, že tolerancia neprekročí ± 8 dB.

JBL Tune600BTNC

Potlačenie hluku počas reprodukcie hudby aj hovoreného slova funguje výborne. Slúchadlá som testoval v električke, vlaku, autobuse aj lietadle. Aktívne tlmenie dobre reaguje aj na zmeny hluku, napríklad keď sa vo vlaku zapne či vypne klimatizácia, alebo polovodičové regulátory motorov menia tón hluku pri rozbiehaní električky. Hlásenia v lietadle sú reprodukované prakticky bez utlmenia. Aj v električke som dobre počul obligátnu vetu „revízia cestovných lístkov“, určenú cestujúcemu sediacemu tri sedadlá za mnou. Dôrazne neodporúčam používať aktívne tlmenie okolitého hluku na ulici, napriek tomu som to, stojac na bezpečnom mieste, vyskúšal. Dobre bolo počuť všetky hluky s potlačenými nízkymi frekvenciami. Keďže smer k zdroju zvuku určujeme podľa vyšších frekvencií, dalo sa dobre určiť, odkiaľ prichádza auto či hlasnejšie rozprávajúci chodec.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalitný zvuk, dobre vyriešené ovládanie
- Nič podstatné

Pošlite článok známemu