Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

JBL Quantum 350 / Herný set s rádiovým prenosom bez oneskorenia

NexTech

18.11.2021

Bezdrôtová herná náhlavná súprava JBL ­Quantum 350 využíva proprietárnu rádiovú komunikáciu v pásme 2,4 GHz, čím sa prakticky eliminuje latencia čiže oneskorenie zvuku za reálnym dejom. Práve toto oneskorenie, čo je typická vlastnosť bluetoothových slúchadiel, pôsobí hráčom vrásky na čele, pretože zvuk prenáša dôležité doplnkové informácie o deji v hernej scéne, a ak je oneskorený, hoci aj o niekoľko stotín sekundy, môže to spomaliť reakcie hráča. Výhodou rádiovej komunikácie je, že bola navrhnutá priamo na prenos zvuku s minimálnou možnou latenciou, zatiaľ čo rozhranie bluetooth bolo navrhnuté ako univerzálne, z čoho vyplývajú niektoré kompromisy, čo sa týka nielen latencie, ale aj objemu prenesených údajov. Slúchadlá komunikujú s USB modulom v tvare menšieho USB kľúča, ktorý sa zasunie do počítača alebo hernej konzoly (Windows, Mac, PS4, PS5 alebo Nintendo Switch).

Náhlavná súprava s odoberateľným mikrofónom má mušle čalúnené pamäťovou penou pokrytou imitáciou kože a s povrchom príjemným na dotyk, takže hráč sa cíti komfortne aj pri dlhšom používaní. Na môj vkus by mohli byť mušle lepšie odvetrané. Z rovnakého materiálu je aj čalúnenie strednej časti širokého plastového hlavového mosta. Mušle sa dajú natočiť v rozsahu približne 100 stupňov, takže sa dobre prispôsobia tvári. Vnútri na priezvučnej látke majú zreteľné označenie L a R. V dolnej časti ľavej mušle je otočný prvok na ovládanie hlasitosti, tlačidlo na vy­pnutie mikrofónu, konektor USB-C na nabíjanie batérie a 2,5 mm konektor na pripojenie mikrofónu umiestneného na tvarovateľnej tyčke oválneho prierezu. Na pravej mušli nájdete tlačidlo na zapnutie/vypnutie a bielu LED kontrolku. Keďže slúchadlá sú napájané z batérie, výrobca neimplementoval podsvietenie ani svetelné efekty. Batéria sa nabije približne za 2 hodiny a vydrží 22 hodín používania. Odnímateľný mikrofón je smerový, takže nezachytáva hluk z okolia a je navrhnutý tak, aby zachytával hlasové frekvencie v rozsahu 100 Hz až 10 kHz. Pre počítače s Windows je k dispozícii softvér JBL Quantum Engine, ktorý umožňuje nastaviť rôzne parametre vrátane ekvalizéra či konfigurácie priestorového zvuku.

Veľmi príjemne ma prekvapila nielen kvalita, ale aj priestorové podanie zvuku. Testoval som nielen „strieľačky“, ale aj menej dynamické hry, v ktorých som mal čas sústrediť sa, odkiaľ zvuk prichádza. Veľmi dobre som dokázal rozlíšiť aj smery zozadu sprava či zozadu zľava. Pri niektorých hrách som mal pocit, že nejaká latencia medzi svetelným efektom a sprievodným zvukom zostala, ale keď som sa úmyselne prišiel dať zastreliť zblízka, zistil som, že tvorcovia hry len implementovali zákonitosti fyziky reálneho sveta, keď zvuk na prekonanie 30 m potrebuje desatinu sekundy. Inak povedané, čo sa týka latencie, môžu tieto slúchadlá s rádiovým prenosom smelo konkurovať slúchadlám pripojeným cez kábel. Rovnako je to aj s kvalitou zvuku. Na nej sa nepodieľajú len akustické meniče s priemerom 40 mm, ale aj digitálno-analógový (D/A) prevodník a vlastnosti komunikácie. Treba si uvedomiť, že medzi počítačom či hernou konzolou a slúchadlami sa neprenáša analógový zvuk, ale digitálne dáta a pri vyššej kvalite zvuku majú tieto dáta aj značný objem. Reprodukciu MP3 aj v kvalite 320 kb/s síce stíhajú aj bluetoothové slúchadlá s kodekom aptX HD, ale pri reprodukcii hudby v bezstratovom formáte FLAC by tejto náhlavnej súprave konkurovať nedokázali. Ak to zosumarizujem, táto náhlavná súprava kvalitou zvuku predstihne bluetoothové slúchadlá s kodekom aptX HD a latencia je nižšia než pri slúchadlách využívajúcich kodek aptX Low Latency.

Priznám sa, že som len príležitostný hráč, viac sa považujem za priaznivca kvalitne reprodukovanej hudby a aj v tomto ohľade som bol spokojný s vyváženým zvukom pri implicitnom nastavení. Kto má rád výraznejšie basy alebo typickú krivku ekvalizéra na džez či iné žánre, prispôsobí si zvuk v aplikácii Quantum Engine.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitný a vyvážený zvuk, takmer nulové oneskorenie, pohodlné nosenie
- Mušle mohli byť lepšie vetrané

Súvisiace produkty

Pošlite článok známemu