Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Čo je Google Fast Pair Service?

Všetci užívatelia telefónov s operačným systémom Android plesajte. Vychytávka z telefónov Apple, je už aj na telefónoch s OS Android. Túto službu prináša do všetkých novo predstavených slúchadiel aj JBL. Poďme sa pozrieť o čo sa jedná.

Určite ste to už videli v Apple ekosystéme. Stačí nové slúchadla Apple Airpods otvoriť pri iPhone a už na vás vyskočí na obrazovke telefónu oznam, či chcete spárovať slúchadla. Ono je toho viac v pozadí, ale tým vás nebudeme zaťažovať, ale rovno sa vrhneme čo je aktuálne pre Android.

Google Fast Pair Service bol v novembri 2018 zaktualizovaný na použiteľný a prijateľný stav, ale bolo veľmi málo príslušenstva s touto podporou. S kompatibilnám príslušenstvom sa roztrhlo vrece až v roku 2020. A čo vám prináša?

Stačí, že slúchadlá máte v párovacom režime (čo sú všetky novo zakúpené) a priblížiť sa s nimi k vášmu telefónu. Telefón musí disponovať minimálne operačným systémom Android 6.0 (a službu Play 11.7+) a Bluetooth 4.2 s podporou BLE (Bluetooth Low Energy). Na telefóne vám vyskočí notifikácia, že v blízkosti sa vyskytujú slúchadlá. Z Google servrov sa stiahne aj príslušný obrázok slúchadiel, ak sa u nich nachádzajú v databáze. Následne stačí ťuknúť na notifikáciu pre spárovanie. Nemusíte tak tápať v útrobách nastavenia v telefónu a jednoducho si spárujete slúchadla. Tým to ale nekončí.

Slúchadlá sa vám prepoja aj na vaše Google konto. To znamená, že ak máte viac zariadení (ďalší telefón, tablet, ...), tak na tomto zariadení sú už slúchadlá tiež automaticky napárované a aj na tie budúce, ak budete príhlásený na zariadeniach rovnakým Google kontom.

Ak výrobca zapracuje podľa špecifikácie všetko podľa odporúčaní Google, Android by vám mal ponúknúť aj stiahnutie sprievodnej aplikácie príslušenstva.

Ďalej by mala byť dostupná funkcia vyhľadania stratených slúchadiel. Musíte mať len zapnutú históriu polohy vo vašom telefóne. Potom máte veľkú šancu nájsť vaše stratené slúchadlo. V prípade True Wireless slúchadiel stačí kliknúť na dané slúchadlo, ktoré začne prehrávať tón. Vieme potvrdiť že túto funkcionalitu majú zapracovanú do operačného systému Andrid slúchadla Harman/Kardon Fly TWS. Táto pokročilá funkcia a ďalšie vyžadujú už minimálne operačný systém Android 10. Napr. zobrazenie stavu batérie.

Lokalizácia slúchadiel bude fungovať veľmi jednoducho. Ak sú slúchadlá v dosahu Bluetooth, automaticky prehrajú zvuk. Ak ste ich stratili či zabudli niekde inde, ukáže sa na mape posledná zaznamenaná poloha, kedy boli slúchadlá pripojené k telefónu.

Všetky pokročilé funkcie majú byť v budúcnosti len z jedného prostredia, bez potreby inštalovania ďalších aplikácii. Uvidíme, či Google svoju podporu dotiahne do dokonalosti. Každopádne všetky nové True Wireless podporujú Google Fast Pair. Už si len skontrolujte svoj telefón, či podporuje danú službu.

Momentálne z ponuky JBL slúchadiel túto službu podporujú: JBL Live 220BT, JBL Live 400BT, JBL Live 500BT a JBL Live 650BTNC (pre plnú podporu treba aktualizovať firmware pomocou JBL aplikácie) a všetky pripravované True Wireless slúchadla. Navyše testovaním sme zistili, že Google Fast Pair podporujú aj slúchadlá JBL Club ONE.

Pošlite článok známemu