Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Čo je užitočne vedieť o vodeodolnosti preproduktorov JBL

Aby ste sa nestali neštastným majiteľom  "utopených" reproduktorov len preto, že ste si neskontroloval či je reproduktor vodeodolný, spísali sme par užitočných informácii. Poďme si teda pozrieť pojmy, ktoré môžete nájsť na krabici ale i v manuáloch. Predovšetkým je dôležité si ujasniť akým stupňom krytia disponuje konkrétny reproduktor.

Splashproof vs. Waterproof

Reproduktory od JBL sú už nejakú dobu vodeodolné, ale najprv prichádzali iba so základnou vodeodolnosťou definovanou ako Splashproof. Oproti Waterproof je to podstatný rozdiel.

Splashproof je vlastne stupeň krytia IPX5. Norma o IPX5 hovorí že, zariadenie je odolné voči striekajúcej vode (voda z 6.3mm trysky mieri na zariadenie zo všetkých uhlov, pri prietoku 12.5 litrov za minútu a tlaku 30kN/m2 po dobu 3 minút zo vzdialenosti 3 metrov). To v praxi znamená, že zariadenie neponárať, ale keď na to prší, či chcete reproduktor umyť v umývadle, tak to môžete tak urobiť bez ujmy. Aj sprchovací kút si môžete ozvučiť, ak na to nebude stále striekať voda počas sprchovania. Alebo sa sprchujte iba 3 minúty ;)

Samostatnou kapitolou sú reproduktory z rady PartyBox. Tie majú tiež síce nejakú vodeodolnosť, ale normy IPX4. Tzn že je odolný proti striekajúcej vode vo všetkých smeroch. Tak hovorí norma. V ponímaní JBL je to, že sa môže stať že na reproduktor vystrekne voda z bazéna, či ho niekto obleje na party, alebo začne pršať. Reproduktoru to neublíži.

Splashproof
Waterproof je zas stupeň krytia IPX7, ktoré je definované že, môžete reproduktor ponoriť do vody po dobu 30 minút v hĺbke 1 meter. No aj pri tomto treba dodržiať zásady, ktoré sú napísané v manuáli. Uistite sa, že všetky krytky sú dobre zavreté.
 
Waterproof

WaterProof & Dustproof

JBL prišlo pri nových modeloch prenosných reproduktorov so stupňom krytia IP67. Okrem vodeodolnosti prináša aj prachutesnosť. Keď si rozoberieme toto krytie, prvá číslovka 6 znamená že zariadenie je prachotesné. Takisto aj zákazník je chránený voči zariadeniu, že nebude ohrozený pri manupulovaní akoukoľvek pomôcku. Druhá čislovka - 7, zas znamená dočasné ponorenie do hĺbky 1 meter, maximálne po dobu 30 minút. Rovnako, ako vyššie uvedené Waterproof.

Slaná voda

V našich končinách nie je prirodzený výskyt slanej vody, ale v čase dovoleniek si mnoho z vás berie reproduktory aj k moru. Reproduktor je samozrejme odolný aj voči slanej vode, ale následne je potrebné ho umyť v pitnej vode, pretože vykryštalizovaná soľ môže poškodiť reproduktor. Reproduktory nemajú stupeň krytia voči pevným telesám.

To isté sa týka aj v prípade termálnej vody ktorá býva v drvivej väčšine silno mineralizovaná. Je dobré po použití reproduktoru v takejto vode ho tiež opláchnuť ako pri slanej vode.

A hlavne treba nezabudnúť. Voda a elektrina sa nemajú veľmi radi. Takže reproduktory nabíjať až keď vyschnú.

Celkom zaujímavé otázky dostávame od vás, že reproduktor vám pod vodou nehrá, ako je v niektorých reklamách znázornené. Je to celkom logické. Okrem toho, že vy tiež pod vodou nepočujete, tak voda slúži ako vynikajúci izolant. Takže bluetooth signál neprejde vodou, iba pár centimetrov pod hladinu a potom sa stratí. A aj keby prešiel, tak voda zaťaží membránu meničov reproduktorov a je ťažké ich rozpohybovať pod hladinou.

Záver

Keď idete použiť reproduktor v kontakte s vodou, skontrolujte si pre istotu manuál, čo zvládne váš reproduktor. Či je Splashproof alebo Waterproof. Neverte všetkému čo vidíte na sociálnych sieťach. Fotky môžu byť fotomontážou, alebo si môžete zmýliť model, keď je reproduktor podobný. JBL GO a GO2 sa podobajú, pričom prvý model vôbec nie je vodeodolný a GO2 je Waterproof. Tak, aby ste si "starého dobrého Go miláčika" neutopili . Na záver vám prinášame prehľadnú tabuľku.

Model Vodeodolnosť Plávanie na hladine
JBL GO žiadna -
JBL Clip žiadna -
JBL Flip, Flip 2 žiadna -
JBL Charge, Charge 2 žiadna -
JBL Pulse žiadna -
JBL Tuner žiadna -
JBL PartyBox 1000 žiadna -
     
JBL On-The-GO IPX4 -
JBL PartyBox 110 IPX4 -
JBL PartyBox 310 IPX4 -
JBL PartyBox 710 IPX4 -
     
JBL Clip+ IPX5 = Splashproof -
JBL Flip 3 IPX5 = Splashproof -
JBL Charge 2+ IPX5 = Splashproof -
JBL Pulse 2 IPX5 = Splashproof -
JBL Xtreme IPX5 = Splashproof -
JBL BassPro GO IPX5 = Splashproof -
     
JBL GO 2 IPX7 = Waterproof nie
JBL Clip 2 IPX7 = Waterproof áno
JBL Clip 3 IPX7 = Waterproof áno
JBL Flip 4 IPX7 = Waterproof nie
JBL Flip 5 IPX7 = Waterproof  
JBL Charge 3 IPX7 = Waterproof áno
JBL Charge 4 IPX7 = Waterproof  
JBL Pulse 3 IPX7 = Waterproof áno
JBL Pulse 4 IPX7 = Waterproof  
JBL Xtreme 2 IPX7 = Waterproof áno
JBL Boombox IPX7 = Waterproof áno
JBL Boombox 2 IPX7 = Waterproof  
JBL Tuner 2 a XL IPX7 = Waterproof  
     
     
JBL GO 3 IP67 áno
JBL Clip 4 IP67 nie
JBL Flip 6 IP67  
JBL Charge 5 IP67 áno
JBL Xtreme 3 IP67 áno
JBL Boombox 3 IP67  

V rámci našich interných testov zisťujeme ešte jednu zaujímavú vlastnosť, ktorú sa nedočítate nikde v manuáloch. Či ostane reproduktor plávať na hladine. Vodeodolnosť je dobrá vec, ale keď reproduktor utopíte niekde v hlbšej rieke, už ho nemusíte nájsť. Takže ak vám padne do vody JBL GO2 alebo Flip4, radšej ho okamžite hľadajte keď nevidíte na dno. Ak sme neuviedli údaj, znamená to, že reproduktor sme neotestovali.

Waterproof

Pošlite článok známemu