Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Doprajte si naozaj excelentný zvuk

TouchIT

25.08.2020

Zvuk je pri sledovaní fi lmov a televízie rovnako dôležitý ako obraz. Ak chcete v domácnosti naozaj dobrý zvuk, treba na to priestorový efekt. Ten sa dá dosiahnuť externým soundbarom. My sme v redakcii testovali v súčasnosti najlepší soundbar a je ním JBL Bar 9.1 True Wireless Sourround, a to pri zapojení s televízorom Samsung Q950TS.
To najlepšie z najlepšieho
JBL Bar 9.1 je priamo skonštruovaný tak, aby priniesol priestorový zvukový zážitok do domácnosti. Okrem spojenia s televízorom ho môžete použiť aj na prehrávanie hudby cez Bluetooth napr. z mobilu.

Špecialitou tohto soundbaru sú dva odpojiteľné priestorové reproduktory, ktoré sa dajú umiestniť do priestoru. Ideálne, ak ich dáte dozadu, za sedenie poslucháčov. Tieto fungujú na batériu, ale dajú sa prevádzkovať aj po zapojení s externým USB-C adaptérom. Tieto satelitné reproduktory sa dajú umiestniť aj na stenu alebo na stojan. Systém JBL Bar 9.1 podporuje formát Dolby Atmos a tiež DTS:X 3D.

JBL Bar 9.1

Výkonu na rozdávanie

Celkový výkon tejto zostavy je neuveriteľných 820 wattov a potvrdzujeme, že dokáže vygenerovať vskutku sýty zvuk. Zostava obsahuje základnú časť, ktorá je doplnená o oddeliteľné satelitné reproduktory a k tomu je aj mohutný subwoofer.

Na základovej časti sa nachádza celkovo 5 reproduktorov, vpredu je displej na zobrazenie prevádzkového stavu, v zadnej časti sú prepojovacie porty. Dva reproduktory z piatich sú na okrajoch základnej časti a smerujú dohora, tri tweetery smerujú dopredu smerom na poslucháčov. Oddeliteľné reproduktory majú dva reproduktory – jeden smeruje do stropu a jeden tweeter do boku.

Možnosti pripojenia
Typicky sa predpokladá, že tento soundbar prepojíte cez HDMI kábel na eARC výstup z televízora. Okrem toho je tu aj Bluetooth 4.2 a Wi-Fi pripojenie a tiež optický vstup zvuku. Ak chcete použiť zvuk Dolby Atmos, potom je to možné výhradne cez vstup HDMI a televízor musí mať port eARC (teda enhanced Audio Return Channel). Pripomeňme, že Dolby Atmos je formát priestorového zvuku, viete v ňom napr. odlíšiť, kde sa jednotlivé postavy v scéne nachádzajú a z ktorej časti v obraze vychádza zvuk. S Dolby Atmos vyplníte vašu obývačku priestorovým zvukom do posledného kútika.

JBL Bar 9.1

JBL Bar 9.1 tiež obsahuje podporu na bezdrôtové pripojenie cez Google Chromecast a Apple AirPlay 2. To znamená veľmi kvalitný zvuk prenášaný bezdrôtovo napr. z notebooku, tabletu alebo z mobilu. K Wi-Fi sieti sme tento soundbar pripojili cez Google Home, nie je tak potrebné zadávať žiadne prístupové heslo.

Medzi prepojovacími portami sa nachádza aj USB port. Ten však v Európe slúži len na servisné účely, napr. v USA sa dá z neho priamo prehrávať hudba. Tiež je tu pripojenie na Ethernet.

Basy má každý rád
Dôležitou súčasťou výbavy je 10-palcový subwoofer s hmotnosťou 11 kg, ktorý je určený na naozaj dunivé basy. Pomocou diaľkového ovládača si môžete nastaviť až 5 úrovní jeho hlasitosti, milujeme najvyšší stupeň.

Tento subwoofer je pripojený bezdrôtovo a má samostatné napájanie na 230 V zásuvku. Ideálne je ho umiestniť do rohu miestnosti, jednoznačne musí byť na podlahe, aby ju využil na šírenie zvukových vĺn.

JBL Bar 9.1

Diaľkové ovládanie
To je celé v čiernej farbe a sú na ňom tlačidlá na nastavenie hlasitosti, ďalej prepnutie zdroja zvuku (pre TV, BT a HDMI je tu samostatné tlačidlo), ďalej je tu nastavenie úrovne Dolby Atmos, intenzity subwooferu a zadných reproduktorov (ak sú tak umiestnené). Špeciálne je tu aj tlačidlo Mute, ktoré okrem stíšenia zvuku má aj ďalší význam.

Automatická kalibrácia
V hornej časti hlavného zvukového panelu sa nachádzajú dva mikrofóny, ktoré sa používajú na kalibráciu. Pri nej sa zaisťuje optimálna reprodukcia zvuku vzhľadom na rozmery miestnosti a tiež na skutočnú polohu oddeliteľných reproduktorov. Pomocou diaľkového ovládača zadáte povel na kalibráciu (držíte tlačidlo HDMI po dobu 5 sekúnd), pri ktorej sa generuje testovací zvuk. Ten snímajú spomenuté mikrofóny a následne sa upravuje generovanie zvuku tak, aby ste dosiahli jeho optimálnu kvalitu. Kalibrácia trvá asi minútu, zvuk sa generuje zo základnej časti a z oboch zadných reproduktorov. Kalibráciu určite vykonajte, počuteľne to vylepší podanie zvuku.

Kvalita zvuku
Priestorový efekt zvuku pocítite od prvého zapnutia. Výrobca označuje túto zostavu ako 9.1, my by sme ju skôr nazvali 5.4.1. Päť reproduktorov má základná časť, 2+2 oddeliteľné reproduktory a jeden subwoofer. Z toho štyri reproduktory smerujú hore ku stropu, zvuk sa odrazí a smeruje späť dolu k vám. Ďalšie smerujú na vás a svoje si „povie“ aj subwoofer.

JBL Bar 9.1

Výkon základovej zvukovej časti je 400 W, každý zo satelitov dosahuje 60 W a výstupný výkon subwoofera je 300 W. Frekvenčná odozva celého systému je od 34 Hz po 20 kHz.

JBL Bar 9.1 je fantastický zvukový systém, ktorý hrá vskutku výborne. Odporúčame trvalo umiestniť satelitné reproduktory za miesto pre poslucháča a súčsne použiť kvalitný zdroj zvuku. My sme si pozreli film Apollo 13 v remastrovanej verzii a hoci sme ho videli už niekoľkokrát, toto bol celkom nový zážitok. Zvuk vás doslova vtiahne do deja.

Používali sme aj prehrávanie hudby cez Chromecast s oddelenými satelitnými reproduktormi. A tieto reproduktory si môžete umiestniť na ľubovoľné miesto tak do 10 až 20 metrov od základovej stanice. Párkrát sme ich nechali aj po skočení prehrávania oddelené a takto sa cez noc vybijú. Ich batéria totiž vydrží na 10 hodín prehrávania hudby. Následne treba tieto reproduktory pripojiť k zvukovému panelu a ten ich nabije. Celkové nabitie trvá tri hodiny. Konektory satelitného reproduktora sa dajú chrániť krytkou a tiež je tu tlačidlo ich vypnutia.

JBL Bar 9.1

Počas testu sme zistili, že JBL Bar 9.1 má aj režimy zvuku. Bez akéhokoľvek nastavenia to funguje inteligentne tak, že pri prehrávaní zvuku cez HDMI sa nastaví režim ekvalizéra výrobcom optimalizovaný pre filmy. Ak prehrávate cez Bluetooth pripojenie, nastaví sa režim ekvalizéra optimalizovaný na hudbu. Ak chcete, môžete prehrávať zvuk aj bez ekvalizéra, teda originálny. Na toto treba dlhšie držať na diaľkovom ovládači tlačidlo Mute a potom zadať Volume-up (Hlasitosť hore). Ak budete dlho držať tlačidlo Mute a potom zadáte Volume-down (Hlasitosť dole), prejde sa v oboch prípadoch pripojenia na nočný režim, ktorý má stlmené basy. Pri pripojení cez optický vstup zvuku sa vždy používa originálny zvuk bez ekvalizéra. Priali by sme si ešte viac možností nastavenia ekvalizéra.

Vyhodnotenie
Ak spočítame všetky soundbary, aké sme mali v redakcii, tak toto je ten, ktorý hrá najlepšie a zároveň je aj najdrahší. Je tu množstvo technológií, ktoré inde nenájdete a hlavne, vynikajúco hrá. Jasne odpovedá na požiadavku bezdrôtového pripojenia a páčil sa nám aj jeho dizajn.

Pošlite článok známemu