Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Dvojnásobný majster Európy Tomáš Bábek: Už si nedokážem predstavit, že by som mal káblové slúchadlá.

Peter Samuelis

18.03.2021

V ankete Športovec roka 2020 sa umiestnil na 10. mieste. Medzi najlepších športovcov Česka sa prebojoval vďaka titulu majstra Európy na kilometrovej trati s pevným štartom, a tiež vďaka striebru z tímového šprintu. Reč je o Tomášovi Bábkovi najúspešnejšom českom dráhovom cyklistovi poslednej dekády. Na kráľa českých velodromov sme si pripravili hneď niekoľko otázok o jeho príprave. Okrem iného sme sa tiež pýtali na to, ako prebieha jeho spolupráca s populárnou audio značkou JBL.
Tomáš, celý rok 2020 si zrejme podriadil príprave na olympiádu v Tokiu. Ako sa zmenili tvoje priority po oznámení, že sa Tokio posúva na rok 2021? A čo myslíš, uskutoční sa vôbec tento rok Olympiáda?
Svoje priority som Tokiu 2020 podriadil už v roku 2018, kedy začala dvojročná kvalifikácia a ja som sa rozhodol dať zbohom profesionálnemu Keirinu v Japonsku a začal som sa sústrediť na to, aby som po dobu dvoch rokov vyjazdil dostatok bodov na OH 2020, čo sa nakoniec podarilo, ale potom prišlo presunutie OH na 2021. Bolo to ťažké, ale vzal som si z toho to pozitívne, teda, že môžem trénovať ešte o rok dlhšie a idem ďalej. Verím tomu, že Olympiáda tento roku bude, len sa musíme zmieriť s tým, že nepôjde o Olympijské hry v pravom slova zmysle ... najmä pre športovcov a pre divákov, ktorí chceli prísť osobne na miesto.

Vlani si sa stal už po druhýkrát majstrom Európy. Môžeš nám opísať, aká bola tvoja cesta ku zlatu? A ktoré zlato má pre teba väčšiu hodnotu?
Bola to pre mňa taká útecha po zrušených OH, a tiež v podstate jediné veľké preteky sezóny. Takže mám veľkú radosť, že som uspel. Prvé zlato v živote je ale len jedno a na ten okamih nikdy nezabudnem, naštartovalo to moju kariéru. A bol to veľký dar za všetky tie roky snahy a beznádeje pri návrate po mojom veľkom úraze.

Za svoj výkon na kilometrovej trati ti pristála na krku zlatá medaila. Od značky JBL si nielen za tento titul, ale za dlhodobú spoluprácu dostal darček. Bol ním najvýkonnejší prenosný reprák JBL Boombox 2. Čo na neho hovoríš?
Nemám slov, ten reprák je úplná pecka! Vždy som si ho prial a teraz ho mám, za to ďakujem. Tušil som, že bude super. Ale ešte predčil moje očakávania. Hrá neuveriteľne a má úžasnú výdrž. A ako bonus pláva vo vode: D. No takže si asi viete predstaviť, akú parádu robí u nás v tíme. No a doma na ňom moja malá Emilka stále počúva basové songy a tancuje.

Tomáš Bábek

Momentálne sa pripravuješ opäť na olympiádu v Tokiu. Na tvojom Instagrame vidia fanúšikovia, že v posilňovni alebo na trenažéri ťa sprevádza hudba. Môžeš ľuďom popísať, aké produkty využívaš pri tréningu? Počúvaš hudbu aj na samotnom velodrome?
Najviac som si obľúbil slúchadlá JBL Under Armour True Wireless Flash! A to preto, že sú malé, vodotesné a hrajú rovnako dobre ako veľké slúchadlá. Na športovanie sú naozaj bomba, používam ich hlavne pri zahrievaní a pred pretekmi aby som sa dostal do flow. A keď idem na to, tak ich len  vytiahnem z uší a hodím trénerovi do vrecka.

Ako si už sám naznačil, trend v oblasti slúchadiel ide veľmi rýchlo smerom ku True Wireless. Skúsil by si popísať hlavné rozdiely medzi klasickými slúchadlami na uši a True Wireless slúchadlami?
No to je zaujímavá otázka, teraz som si uvedomil, že už si nedokážem predstaviť, že by som mal klasická káblové slúchadlá. Vybavujem si, že mi vždy vadilo ako sa zamotali: D to teraz vôbec neriešim. Neriešim ani nabíjanie, pretože ich nabíja samotná krabička, do ktorej ich dám vždy keď dopočúvam a vďaka tomu ich vlastne ani nemôžem stratiť, takže je to geniálne vymyslené. Jediné čo musím urobiť je, raz za čas nabiť tú krabičku.

Tomáš Bábek

Čo ty a hudba v mimošportovom živote?
Hudba je pre mňa niečo, vďaka čomu sa cítim dobre. Mám rád rytmus a melódie. Asi ako väčšina ľudí. Dostáva nás to totiž do prítomného okamihu a tam je nám najlepšie, akurát si to neuvedomujeme. Samozrejme čím kvalitnejší je zvuk, tým lepší zážitok z počúvania

Spolupráca s JBL začala už v roku 2016. Pamätáš si na svoj prvý JBL produkt a ako tá spolupráca vlastne vznikla?
Áno môj prvý produkt bol JBL Xtreme prvej generácie. Prišiel mi ako super reprák, tak som sa ozval JBL. A zistil som, že pán konateľ "Stano" a vlastne celé české zastúpenie značky má blízko k športu a podporuje ho. Tak som prišiel na schôdzku a začali sme spolupracovať. Dnes už je medzi športovcami meno Babson a JBL neodmysliteľne spojené.

Tomáš Bábek

Pripravuješ v spolupráci s JBL tiež niečo pre svojich fanúšikov?
Áno niekoľkokrát do roka robíme s JBL súťaže o produkty a záujem je vždy obrovský. Hrozne sa mi páči, že JBL je úspešná značka ale zároveň veľkorysá a stará sa o svoju komunitu a fanúšikov. Myslím, že čoskoro zase urobíme súťaž a mohla by byť o aktuálne trendové True Wireless slúchadlá!

Vyzerá to, že aj tvoji fanúšikovia si prídu na svoje. Tomášovi prajeme veľa sily do ďalšieho tréningu. A hlavne pevné zdravie tebe aj tvojej rodine. Ak chceš niečo zaželať alebo odkázať fanúšikom, teraz máš priestor.
Ďakujem, budem všetko robiť najlepšie ako viem. A všetkým fanúšikom by som chcel zaželať aby si v tejto dobe vážili maličkostí, robili veci čo im prinášajú radosť, ako napríklad počúvanie hudby, to sa snáď nezakáže nikdy nikomu. Síce je teraz trochu náročnejšie obdobie, ale každá ťažká situácia je skúška a hlavne príležitosť pre rozvoj a posun vpred. V komforte a bez úsilia, sa ešte nikto nikdy nikam neposunul.

Pošlite článok známemu