Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Ešte lepšia párty?

High & Style

04.05.2021

Séria Partybox od JBL príjemne dospieva. Zatiaľ čo na začiatku domáce párty reproduktory strhávali pozornosť najmä výkonom, prvý generačný nástupca rieši praktické nedostatky. A rieši ich dobre! JBL Partybox 310 je tu!
Priznávam, že po mojom prvom kontakte s JBL Partybox som mal rozpačité pocity. Nie pre kvalitu, skôr pre myšlienku produktu. Naozaj potrebujeme niečo takéto? Pubertiakov chápem, ale dospelý človek? Dnes majú Partybox na chalupe moji rodičia, obaja po šesťdesiatke, a pochvaľujú si. Myslím si, že som hlavnú myšlienku pochopil aj ja a našiel benefity. Preto, keď prišla možnosť vyskúšať JBL Partybox 310, potešil som sa.

JBL PartyBox 310

Pribudli kolieska a rúčka

JBL Partybox 310 je v porovnaní s predošlou generáciou približne o kilo a pol ťažší. Môže sa zdať, že to v tomto prípade nehrá rolu, no stále ide o riešenie, ktoré je aj prenosné. A preto pribudli kolieska, ktoré poznáme z väčšej „tisícky“. Dizajnéri sa tiež zamysleli nad ich pripevnením a výsledkom je, že zatiaľ čo pri väčšom Partyboxe môžete z času na čas zavadiť o statické nožičky, s modelom 310 sa manipuluje perfektne plynulo. Kolieska sú dostatočne veľké a zvládnu pohyb aj po menej rovných povrchoch. Napríklad po záhradnom trávniku. Na komforte pri presúvaní Partyboxu pridáva aj nová výsuvná rúčka. Ide o riešenie, ktoré poznáme z cestovných kufrov. Úprimne, v tomto momente si neviem predstaviť, akoby sa manipulácia s reproduktorom dala ešte vylepšiť. Ja som bol maximálne spokojný.

V JBL upratali vstupy a výstup
Zvyšok konštrukcie prešiel len kozmetickými zmenami a pár milimetrové rozdiely vo všetkých smeroch si všimnete jedine vtedy, ak ste predošlú generáciu vozili v kufri auta, kam sa vám reproduktor vošiel doslova o vlas. Skôr si všimnete poupratované vstupy a výstupy. Zatiaľ čo v predošlej generácii bolo od každého trochu, Partybox 310 ponúka dva ¼-palcové TS a dva 3,5-milimetrové jack porty. Tiež nechýba USB-A port. V JBL sa tak rozlúčili so stereo 2RCA vstupom, ktorý podľa mňa bude chýbať naozaj minimu používateľov. Zmenil sa aj výstup. V 300 to bol 2RCA, v 310 je to 3,5-milimetrový port pre jack konektor. Z môjho pohľadu výrobca konektivitu upravil presne na požiadavky cieľovej skupiny. USB port stále slúži aj na nabíjanie smartfónov či tabletov výkonom 2.1 A.

Poriadne hlučný
Pri pohľade na špecifikáciu si ihneď všimnete celkový výstupný výkon 240 W. Ten sa v porovnaní s predošlou generáciou v podstate zdvojnásobil. V staršom JBL Partybox 300 bol výkon RMS 120 W, až v max peaku ste sa vedeli dostať na 240 W. Teda nová generácia sa postará o poriadny hluk. Vďačiť zaň budete dvojici 176 mm wooferov a rovnako dvojici 65 mm tweeterov. Zvuk celkovo je poriadne dunivý, dynamický a príjemne popový. Ani pri hlasitosti blížiacej sa k maximu nestráca na kvalite. Môžete sa však spoľahnúť, že strácať budú susedia trpezlivosť a ubudne im aj z tolerancie, keď si doprajete výkon JBL Partybox 310 plnými dúškami.

JBL PartyBox 310

Nabije sa rýchlejšie a nevadí mu už ani voda
Možno trochu prekvapivo sa nezmenila batéria. Tá, rovnako ako pri predošlej generácii, vydrží na jedno nabitie do 18 hodín. Tento údaj je priamo od výrobcu a prirodzene ho ovplyvňuje celý rad faktorov. Zmenil sa však čas potrebný na plné nabitie batérie. Klesol pod 3,5 hodiny, čo je príjemná zmena. Bluetooth poskočil na verziu 5.1 a v špecifikácií Partybox 310 sa objavila odolnosť IPX4. Najmä certifikát odolnosti je výrazným posunom vpred, nakoľko u predošlej generácie absentoval úplne.

Už aj s apkou
JBL Partybox je, samozrejme, primárne o zábave, ktorú podporuje aj osvetlenie na prednom paneli reproduktora. V porovnaní s predošlou generáciou pribudli svetelné efekty, k dispozícii sú aj dynamické módy. Zásadnou novinkou je však aplikácia, ktorá doteraz tomuto produktovému radu chýbala a dnes sa už považuje za bežnú „výbavu“ akýchkoľvek reproduktorov či slúchadiel. Cez aplikáciu JBL Partybox môžete ovládať svetelnú šou, teda meniť spôsob svietenia a blikania, takisto prispôsobovať farby. V apke si svoje miesto našlo aj nastavenie zvukov tlačidiel dídžejského pultu alebo nastavenie ekvalizéra na karaoke mód. Partyboxy môžete medzi sebou prepájať, čím dostanete stereozvuk. Tu tiež pomôže aplikácia, ktorá v tomto prípade slúži na kontrolu, či je všetko spárované a zapojené.

JBL ponúka aj mikrofón
Spomenutý karaoke režim sa JBL rozhodlo podporiť mikrofónom JBL PBM100. Ten je navrhnutý špeciálne pre reproduktory JBL Partybox a jeho výhodou je, že nepotrebuje žiadne nastavenia. Stačí ho zapojiť do Partyboxu a môžete sa zabávať. Osobne ma milo prekvapilo, že mikrofón je síce ľahký, no zároveň dostatočne robustný, aby odolal prípadným pádom a nárazom. Predsa len, keď počas párty príde na rad karaoke, nie je to čas, keď sme bystrí ako počas dňa. Mikrofón má veľmi príjemnú cenu 39,90 €. Tí náročnejší môžu siahnuť po bezdrôtovej verzií, ktorá v balení ponúka hneď dva mikrofóny. Dajú sa samozrejme používať súčasne. Balenie bezdrôtových mikrofónov ponúka JBL za 99,00 €.

JBL PartyBox 310

Aktualizovať? Ak cestujete, áno!
JBL Partybox 310 nie je medzigeneračná revolúcia ani zásadný evolučný krok vpred. Nový model prirodzene a udržateľne dospieva, čo je dobre, pretože napreduje s istotou. JBL doplnilo to, čo kriticky chýbalo, teda apku, vylepšili mobilitu reproduktora a potvrdili, že ak hľadáte dobrý zvuk za rozumnú cenu, môžete sa na nich bez pochybností obrátiť. Podstatným krokom vpred je tiež nová odolnosť IXP4. Premýšľam, čo by som reproduktoru vytkol a úprimne priznávam, že mi ani nič nenapadá. Nie je dokonalý, je však najlepší, aký momentálne môže byť, a do karát mu hrá aj to, že je určený pre pomerne špecifickú cieľovú skupinu. Ak máte JBL Partybox 300 a pýtate sa, či sa oplatí aktualizácia, záleží na tom, ako veľmi s reproduktorom cestujete. Ak pravidelne, určite hneď meňte, ak ho máte doma staticky umiestnený, vyčkajte na model 320, ak príde. Aplikácia síce pridá na komforte, no dá sa bez nej v konečnom dôsledku žiť.

+ lepšia manipulácia vďaka kolieskam
+ vylepšená odolnosť
+ prívetivý dizajn
+ šikovná aplikácia
- nič podstatné

Pošlite článok známemu