Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Filmovo-hudobné kvarteto

High & Style

12.01.2018

Čas receiverov a soundbarov je tu. Keď sa začnú hlásiť novinky z tejto kategórie o slovo, znamená to, že posledné sviatky roka sú „na spadnutie“. Tentoraz som si dotiahol do posluchovky hneď štvoricu soundbarov zvučného výrobcu JBL. Už v minulosti som ich mal možnosť otestovať niekoľko a zvedavo som teda vybaľoval jeden za druhým a pripájal ich k zdrojom obrazu a zvuku.
Začal som pekne po poriadku základným modelom JBL Bar Studio. Ide o nástupcu končiaceho modelu Boost TV. Kompaktné balenie prezrádza, že pôjde o sólo reproduktor bez subwoofera. V balení je okrem základného napájacieho kábla a diaľkového ovládania aj jeden kus optického a 3,5 mm káblika. HDMI prepojovací kábel súčasťou balenia nie je a treba si ho teda zaobstarať. Kompaktný soundbar má na dĺžku 614 milimetrov a tak je pomerne spratný a umiestniteľný aj na menší stolík. Súčasťou balenia je aj inštalačná súprava na upevnenie na stenu. Konštrukciu všetkých štyroch modelov tvorí perforovaný kovový skelet, ktorý zabezpečuje optimálne šírenie zvuku do priestoru. Uprostred je osadené drobné fabrické logo JBL. Základný model neponúka informačný displej, ktorý sa pri vyšších modeloch zobrazuje v pravej čelnej časti za kovovou mriežkou, ale iba svetelné bodové LED diódy zobrazujúce sa vždy na krátky čas v ľavom rohu.

JBL Bar

Zadný panel JBL Bar Studio obsahuje všetky možnosti pripojenia, aké si môže používateľ v danej kategórii želať. Je tu jeden optický vstup, jeden 3,5 mm analógový vstup, vstup na USB a tiež jeden HDMI výstupný konektor s podporou ARC. Pripojiť sa je možné aj vzduchom cez bluetooth, čo je fajn, ak sa rozhodnete započúvať sa do obľúbených skladieb uložených na svojom chytrom zariadení. Ten funguje do desiatich metrov, ale potom sa fabricky odpojí, aby nedochádzalo k zníženému kvalitatívnemu prenosu a sekaniu.

Zo zvukovej stránky je na tom už aj základný model pomerne slušne. Ponúka viacero vyladených zvukových režimov vrátane priestorového surroundu. Bar Studio je osadený dvojičkou 2-palcových wooferov a rovnakým počtom 1,5-palcových tweeterov. Aj napriek absencii externého subwoofera produkuje obstojné basy. Pri akčných scénach, samozrejme, na vyššie modely stráca, ale bavíme sa o základnej verzii určenej do menšieho priestoru a tu si jednoznačne svoju úlohu plní príkladne. Dialógy sú čisté a dobre separované od ostatných zvukov. Výkon soundbaru je rovných 30 W, čo síce nepôsobí práve presvedčivo, no v skutočnosti s prehľadom prekonáva akýkoľvek integrovaný zvukový systém plochého panelu.

JBL Bar

JBL Bar 2.1 je, ako už označenie naznačuje, vybavený aj externým bluetooth subwooferom osadeným 6,5“ basovým meničom, ktorý sa napáruje automaticky pri zapnutí. Samotný zvukový panel je dizajnovo totožný s menším modelom, no na dĺžku už meria bez 35 mm jeden celý meter. Je osadený štvoricou 2,25 mm stredových meničov a dvojicou 1,25“ výškových reproduktorov. Celkový výkon systému je slušných 300 W a je to aj poriadne cítiť. Na basoch je to pekná nádielka hrmotu a dunenia. Zadná konektivita je oproti základnému modelu doplnená o jeden HDMI vstup. Zvuk je, samozrejme, citeľne plnší a má – slangovo povedané – lepší drajv a gule. Pre štandardné panelákové obývačky je to optimálna voľba, ako vyžmýkať zo svojho televízora maximum a užiť si aj celkom slušný dvojkanálový posluch obohatený o dunenie subíka. Obsah balenia je totožný s modelom JBL Bar Studio.

Ďalší v poradí je JBL Bar 3.1. s podporou 4K UHD zariadení. Bohatá nádielka šiestich 2,25 mm strednotónových meničov a trojice 1,25“ výškových kalot plus poriadneho subwoofera s priemerom 10“ mu dáva celkový výkon 450 W, čo už postačuje na ozvučenie väčšej obývačky. Subwoofer sa pri zapnutí spáruje s hlavnou jednotkou rovnako automaticky. Deväť reproduktorov sa podarilo upratať do tela s dĺžkou 1 018 mm. Úroveň produkovaného hluku pri maximálnom vybudení udáva výrobca až 103 dB, čo je na vytvorenie predstavy takmer úroveň živého rokového koncertu. Zadná plejáda konektorov je rozšírená o ďalšie dva HDMI vstupy. Spolu máte teda k dispozícii 3 HDMI s možnosťou pripojenia 4K komponentov, jeden HDMI (ARC) výstup, optiku, 3,5 mm jack a USB podporujúce prehrávanie hudby. Zvukovo je, samozrejme, opäť o niečo vyspelejší. Jednoducho ešte viac detailov a rachotu pri akčných scénach. V balení poteší aj jeden kus prepojovacieho HDMI kábla, ktorý som u nižších modelov v krabici nenašiel.

JBL Bar

Základné funkcie ako zapnutie/vypnutie, ovládanie hlasitosti a prepínanie vstupov je možné ovládať tlačidlami na vrchnej ploche soundbaru rovnako pri všetkých štyroch testovaných modeloch. Ostatné nastavenia sú v plnej réžii diaľkového ovládania. Zadný USB2 vstup, ktorým sú modely osadené, slúži na prehrávanie hudobných súborov z pamäťových kľúčov. Po zasunutí USB sa na displeji zobrazí searching a následne sa automaticky spustí prehrávanie skladieb v abecednom poradí alebo podľa číselného poradia skladieb. Zvukový panel dokáže zobraziť maximálne 15 číselných alebo anglických znakov pre strohý, no postačujúci prehľad o prehrávanej skladbe. Podpora zvukových formátov je vymedzená na základné súbory MP3 a wav. Ja by som si však celkom pokojne vyskúšal aj nejaký bezstratový formát, keďže minimálne najvyšší z testovaných modelov s certifikáciou 4K sa ani za hudobnú reprodukciu nemusí hanbiť.

Prakticky v čase uzávierky ku mne dorazil aj najvýkonnejší vlajkový model do filmovo-hudobného kvarteta. A veru čakať sa oplatilo. JBL Bar 5.1 ponúka plnohodnotný priestorový zvuk s minimálnym množstvom kabeláže a špičkovým zvukom. Nárast výkonu oproti Bar 3.1 o 60 wattov na konečných 510 wattov nie je to podstatné. Dvojica odnímateľných bezdrôtových reproduktorových satelitov je štandardne pripojená ku telu soundbaru, ktorý im slúži aj ako nabíjacia kolíska. Po odpojení sa automaticky spoja s materskou loďou podobne ako subwoofer, a následne začnú generovať čistý priestorový zvuk. Ich dômyselná konštrukcia im umoňuje horizontálne, alebo vertikálne umiestnenie vzhľadom na možnosti interiéru. Na diaľkovom ovládači pribudli tlačidlá pre zvýraznenie, alebo utlmenie priestorových efektov, ale aj kalibrácie reproduktorov. Pre jej uskutočnenie je potrebné ku základni v pravej časti po odpojení priestorového reproduktoru pripojiť cez 3,5 mm vstup pribalený kalibračný mikrofón. Ten treba umiestniť v pozícii hlavy a spustiť kalibráciu trojsekundovým pridržaním tlačidla na diaľkovom ovládači. Nastavenie trvá odhadom necelú minútu a zvukový posun v oblasti miesta posluchu je počuteľne lepší. Z pätice predvolených režimov som si najviac užíval samozrejme ten filmový. Režim voice perfektne vytiahne dialógy, music pridá na výškach a basoch, sport a standard sú príjemným doplnením. JBL Bar 5.1 má samozrejme podporu najpoužívanejších digitálnych viackanálových formátov dekódovania priestorového zvuku. Využíva technológie Dolby Digital, Dolby Pro Logic II a tiež DTS. Nie je to tak dávno, čo som rozpredal svoje 5.1-kové domáce kino v cenovke niekoľko násobne prevyšujúcej JBL Bar 5.1 takže istú zvukovú referenciu mám stále v pamäti. Dnes by som po otestovaní vlajkovej lode od JBL do štandardnej bytovej obývačky o rozlohe 20-25 m2 určite kôli filmovému zážitku neťahal káble, šesť reproduktorov a receiver. Tu je JBL Bar 5.1 skutočne silný. Na častejšie počúvanie hudby by som však odporúčal siahnúť radšej po klasickom zosíku a páre pekných drevených kabinetov. Najvyšší model oproti ostatným ponúka ešte jednu modernú funkciu. JBL SoundShift umožňuje okamžité prepínanie medzi zvukom z televízora a zvukom spárovaného telefónu, alebo tabletu.

JBL Bar

Pre väčšinu televízorov LG, Samsung, Sony a Vizio reagujú zvukové panely na vlastný diaľkový ovládač. Pre tie ostatné je tu možnosť pomerne nekomplikovanej konfigurácie. Zbavíte sa tak jedného diaľkového ovládania, ale iba na ovládanie základných povelov. Pre väčšinu ostatných nastavení sa vám originál ovládača od soundbaru zíde, takže ho odporúčam mať pre istotu poruke. Zapnutie soundbaru prebieha automaticky pri detekcii zvukového signálu, aj ak využívate na pripojenie optiku, čo je neobvyklé, ale rozhodne fajn. Cez konektor HDMI ARC je takáto opcia samozrejmosťou.

Testovaná štvorica ma rozhodne nesklamala. Na začiatku som bol natešený zo základného modelu, ale – ako sa vraví – s jedlom rastie chuť. Tak som si postupne užíval každý pridaný menič a nárast výkonu s prechodom na vyššie modely. Celkom n záver si ma získal topmodel JBL Bar 5.1 s magickým výkonom 510 W, ale hlavne s odnímateľnými satelitmi s vlastnou batériou na dosiahnutie skutočného päťkanálového priestorového zvuku v bezkonkurenčnom kompaktnom balení bez káblov.

Pošlite článok známemu