Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Headsety a reproduktory JBL Quantum pre hráčov

NexTech

23.10.2020

Recenzie trojice štýlových headsetov a herných reproduktorov sme spojili do spoločného článku, pretože patria do novej produktovej rodiny JBL Quantum, ktorá je smerovaná na hráčov. Z bohatej ponuky headsetov si vyberie každý. Produktová rodina sa začína cenovo dostupným modelom Quantum 100 za 39,99 eura a na opačnom konci je headset Quantum ONE za 249 eur, ktorý disponuje proprietárnou technológiou JBL QuantumSPHERE 360, poskytujúcou najvernejší priestorový zvuk. Do recenzie sme vybrali tri modely zo stredu cenovej škály. Modely Quantum 300 a 400 sa pripájajú k počítačom a herným konzolám cez USB. Model Quantum 600 sa pripája bezdrôtovo s využitím proprietárneho rádiového spojenia medzi slúchadlami a modulom USB vysielača. Všetky modely sú kompatibilné s Windows, Mac OS a hernými konzolami Xbox, PlayStation, Nintendo Switch aj s mobilnými platformami. Všetky slúchadlá umožňujú aj pripojenie pomocou kábla s 3,5 mm konektorom jack.
Headsety zo série JBL Quantum pripojené cez USB alebo bezdrôtovo si môžete zvukovo prispôsobiť cez používateľsky prívetivý softvérový balík JBL QuantumENGINE. Aplikácia je k dispozícii pre Windows a umožňuje nastaviť priebeh krivky ekvalizéra a takisto vybrať si niektorú zo šiestich predvolieb, prípadne si môžete vytvoriť vlastný profil. Slúchadlá a reproduktory majú, samozrejme, univerzálne využitie. Hlavne headsety s mikrofónom sa v súčasnej situácii vynikajúco hodia aj pri dištančnom vzdelávaní formou videoprenosov a videohovorov, hlavne ak je v detskej alebo internátnej izbe súčasne viac žiakov či študentov. Značka JBL patriaca do skupiny Harman je v oblasti reprodukcie zvuku pojem, takže záujemcovia o kvalitné herné slúchadlá a reproduktory určite uvítajú vstup tejto značky do herného segmentu.

Headset JBL Quantum 300
Slúchadlá sú konštrukčne riešené ako over-ear, čiže mušle zakrývajú celé ucho. Majú ľahký a pritom pevný hlavový most s čalúnením v časti oblúka, ktorý sa môže dotýkať temena hlavy. Mušle sú k mostu upevnené cez flexibilné kĺby. Sú bohato čalúnené pamäťovou penou s koženkovým poťahom, takže vás relatívne dobre izolujú od hluku okolia. Veľmi praktický je vyklápací mikrofón. K pohodlnému používaniu prispieva aj taká drobnosť, ako je výrazné označenie L a R vnútri mušlí. Pravú mušľu, samozrejme, ľahko identifikujete aj podľa pevného vývodu kábla s textilným opletením a kolieska na ovládanie hlasitosti v dolnej časti.

JBL Quantum

Slúchadlá môžete pripojiť k počítaču, hernej konzole či inému zdroju signálu buď priamo pomocou 3,5 mm konektora jack, alebo aj cez USB. V balení je redukcia z USB na 3,5 mm jack. Keďže USB je digitálne rozhranie, súčasťou redukcie je aj digitálno-analógový prevodník. Je kvalitnejší než D/A prevodníky v bežných počítačoch a notebookoch, takže ak nemáte v počítači dedikovanú zvukovú kartu, odporúčam pripojenie cez USB. Pri tomto pripojení môžete využiť technológiu JBL QuantumSOUND Signature, ktorá simuluje viackanálový zvuk a vytvára takmer realistický priestorový zvuk. Ten oceníte nielen pri sledovaní filmov či videí, ale hlavne pri hrách, pretože podanie zvuku navodí dojem, že sa nachádzate priamo uprostred akcie a aj podľa zvuku môžete lokalizovať nepriateľské aktivity. Samozrejme, len v hrách, v ktorých si tvorcovia na zvuku dali záležať.

Reprodukciu zvuku zabezpečujú 50 mm akustické meniče s neodýmovými magnetmi. Slúchadlá som testoval aj pri reprodukcii hudby, ale svoj herný charakter nezaprú. Majú zdôraznené basy, aby ste mohli naplno „cítiť“ dunivé zvuky v hrách, a takisto výšky, aby bolo dobre počuť hvízdanie striel či sprievodné zvukové efekty laserových zbraní. Pri počúvaní hudby som teda pomocou ekvalizéra mierne potlačil basy a zdôraznil stredné pásmo. Slúchadlá sú pohodlné aj pri dlhšom hraní a musím pochváliť, že mušle sú relatívne dobre odvetrané pomocou malého oválneho otvoru v hornej časti plastového krytu mušle. Mikrofón dobre zdôrazňuje frekvenčné pásmo pre ľudskú reč, takže vaši spoluhráči vás budú dobre počuť. Samozrejme, platí to aj pre vi­deočety v rámci prípadného dištančného vzdelávania. K PC a Mac sa headset pripája cez redukciu USB, k herným konzolám a mobilným platformám cez audiokábel.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita a priestorové podanie zvuku, možnosť pripojenia cez USB
- Konzervatívny dizajn

PARAMETRE:
• Akustické meniče 50 mm; impedancia 32 ohmov; frekvenčný rozsah slúchadiel 20 Hz – 20 kHz; citlivosť 100 dB SPL @1 kHz/1 mW; výkon 30 mW; frekvenčný rozsah mikrofónu: 100 Hz – 10 kHz; citlivosť mikrofónu: -40 dBV @ 1 kHz/Pa; hmotnosť 245 g
HODNOTENIE: 8/10

Headset JBL Quantum 400
V porovnaní s modelom Quantum 300 je tento herný headset robustnejší, hlavový most je širší a je čalúnený po celej dĺžke oblúka. Pamäťová pena je mäkká a subjektívny pocit z nosenia je výborný aj vďaka odvetraniu priestorov over-ear mušlí. Herný charakter podčiarkuje nielen prispôsobený priebeh frekvenčnej charakteristiky zdôraznenej v oblasti basov a výšok, ale aj veľké farebne podsvietené logá na vonkajšej strane plastových misiek. Pre slúchadlá konštrukcie on-ear, ktoré majú mušle obklopujúce uši, je typický trochu väčší prítlak, aby obvod mušlí čo najtesnejšie priľnul na ucho. Headset Quantum 400 je v tomto ohľade dobrý kompromis, pretože hráči majú často slúchadlá na hlave aj niekoľko hodín. Mušle sú dobre odvetrané, takže sa ani v zápale hry nebudete pod nimi potiť.

JBL Quantum

Slúchadlá môžete pripojiť buď pomocou káblika s 3,5 mm konektormi jack, alebo cez konektor USB-C. V balení nájdete jednak „analógový“ kábel s dvojicou konektorov jack, jednak kábel, ktorý má na jednej strane konektor USB-C a na druhej klasický konektor USB-A. Obidva káble majú štýlové textilné opletenie. K moderným počítačom a hlavne ultrabookom môžete slúchadlá, samozrejme, pripojiť aj pomocou kábla s dvoma konektormi USB-C, ktorý však nie je súčasťou balenia, takže si ho musíte dokúpiť. Pri pripojení cez USB sa využíva D/A prevodník v slúchadlách. Konektory, ovládacie prvky a aj praktický výklopný mikrofón sú v ľavej mušli. Je tu tlačidlo na umlčanie/zapnutie mikrofónu a dva otočné ovládacie prvky. Jeden na reguláciu hlasitosti a druhý na nastavenie pomeru úrovne hlasovej komunikácie a zvukov hry. Headset je certifikovaný pre DISCORD a je kompatibilný s TeamSpeak a ďalšími službami.

Pri pripojení cez USB môžete využiť technológiu JBL QuantumSOUND Signature, ktorá simuluje realistický priestorový zvuk. Slúchadlá sú vybavené aj technológiou DTS headphone: X 2.0. Presný priestorový zvuk je dôležitý najmä pri hrách, aby ste mohli lokalizovať zdroje zvuku, predovšetkým pohyb a streľbu nepriateľských objektov. Od herných slúchadiel sa očakáva reprodukcia dunivých basov aj brilantné podanie výšok, ktoré zároveň nesú priestorovú informáciu. Pri hrách je dôležité vedieť, odkiaľ lietajú strely, prípadne kde sa zakráda nepriateľ.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita zvuku, realistický priestorový zvuk, konektivita USB-C, podsvietenie
- Nič podstatné

PARAMETRE:
• Akustické meniče 50 mm; impedancia 32 ohmov; frekvenčný rozsah slúchadiel 20 Hz – 20 kHz; citlivosť 98 dB SPL @1 kHz/1 mW; výkon 30 mW; frekvenčný rozsah mikrofónu: 100 Hz – 10 kHz; citlivosť mikrofónu: -40 dBV @ 1 kHz/Pa; hmotnosť 274 g
HODNOTENIE: 9/10

Headset JBL Quantum 600
Slúchadlá už na prvý pohľad pôsobia dojmom robustnosti, pričom na tomto dojme sa podieľa predovšetkým robustný hlavový most. Po celej dĺžke oblúka je mäkko čalúnený a pokrytý príjemnou syntetickou kožou. Ešte mäkšia pamäťová pena a na dotyk príjemnejšia koža sú použité na čalúnení mušlí. Slúchadlá sa pripájajú bezdrôtovo pomocou USB modulu, pričom rádiová komunikácia prebieha vo frekvenčnom pásme 2403,35 MHz – 2479,35 MHz. Možno si položíte otázku, či by nebolo jednoduchšie použiť pripojenie cez bluetooth 5.0. Určite nebolo. Rozhranie bluetooth je navrhnuté na univerzálne použitie a typická latencia pri prenose zvuku je 130 ms, čo je pri dynamických hrách neakceptovateľné. Aj nové kodeky aptx HD a aptx Low Latency tento problém riešia len čiastočne, pretože konštruktéri musia riešiť dilemu medzi vysokou kvalitou zvuku a nižšou latenciou. Naproti tomu jednoúčelové proprietárne rádiové pripojenie je latenciou a aj priepustnosťou porovnateľné s pripojením cez USB. Vyskúšal som niekoľko dynamických hier na platforme Windows 10 aj Mac OS a zvukové efekty boli bez postrehnuteľného oneskorenia. Slúchadlá majú aj konektor USB-C, ktorý slúži na nabíjanie batérie napájajúcej elektroniku slúchadiel. Prekvapilo ma, že slúchadlá pri vypnutom podsvietení na jedno nabitie vydržali 15 hodín, čiže dlhšie  ako udáva výrobca. Slúchadlá, samozrejme, môžete pripojiť aj priamo pomocou kábla s 3,5 mm konektorom jack. Pribalený kábel má aj koliesko na ovládanie hlasitosti a vypínač mikrofónu.

JBL Quantum

Po pripojení rádiového modulu a zapnutí slúchadiel sa zobrazia dva profily JBL Quantum 600 Game a JBL Quantum 600 Chat. Profil Game má frekvenčnú charakteristiku prispôsobenú hrám, teda zdôraznené basy, aby sa čo najvernejšie a najpôsobivejšie reprodukovali dunivé efekty v hrách a takisto pásmo výšok nad 8 kHz, kde je ťažisko zvukových efektov typu „hvízdajúcich striel“. Profil game je perfektný aj na reprodukciu hudby. Na žánre typu rock či pop bez úprav, na džez či vokálne skladby som v ekvalizéri trochu zdôraznil stredy. Druhý profil Chat je prispôsobený na reprodukciu reči a je vynikajúci pri četovaní a videohovoroch. Okrem regulácie hlasitosti je na ľavej mušli aj možnosť nastavenia pomeru úrovne hlasu z mikrofónu k zvukom hry. Headset je certifikovaný pre DISCORD a je kompatibilný s TeamSpeak a ďalšími službami.

Technológia JBL QuantumSURROUND vytvára realistickejšie priestorové prostredie, v ktorom môžete dobre lokalizovať zdroje zvuku, čo v mnohých hrách znamená veľkú pridanú hodnotu. Technológia JBL QuantumSOUND Signature rozširuje nielen priestorovú vernosť, ale aj dynamiku zvuku, takže počujete zreteľne úplne všetko od najtichších krokov zakrádajúceho sa nepriateľa až po najhlasnejší výbuch. K dispozícii je aj funkcionalita DTS headphone X 2.0.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita a dynamika zvuku, bezdrôtové pripojenie bez latencie, realistický priestorový zvuk, podsvietenie
- Nič podstatné

PARAMETRE:
• Akustické meniče 50 mm; impedancia 32 ohmov; frekvenčný rozsah slúchadiel 20 Hz – 20 kHz; citlivosť 100 dB SPL @1 kHz/1 mW, výkon 30 mW; frekvenčný rozsah mikrofónu: 100 Hz – 10 kHz; citlivosť mikrofónu: -40 dBV @ 1 kHz/Pa; výkon 2,4 GHz bezdrôtového vysielača: <4 dBm, modulácia π/4-DQPSK; batéria 1300 mAh;  čas prehrávania hudby s vypnutým RGB svetlom: 14 hodín,hmotnosť 346 g
HODNOTENIE: 10/10

Reproduktory JBL Quantum Duo
Už prvý dojem z dizajnu využívajúceho kombináciu plôch z lesklého a matného plastu, medzi ktorými sú elegantné šikmé prechody, prezradí, že primárne sú tieto reproduktory smerované na hráčov. Budú ladiť s herným notebookom, počítačom aj najmodernejšími hernými konzolami. Dizajn naplno vynikne až po zapnutí, keď sa rozsvieti efektné farebné podsvietenie prstenca basového reproduktora, otočného prvku na ovládanie hlasitosti a takisto šrafovaných podsvietených plôch na bočných stranách.

JBL Quantum

Pravý reproduktor, na ktorom sú všetky ovládacie prvky aj konektory pre audiovstup a výstup na slúchadlá, má priamo konektor na sieťovú šnúru, takže napájací zdroj je takisto vnútri. Ľavý reproduktor je netradične, ale účelne pripojený pomocou kábla s konektorom USB-C, cez ktorý sa reproduktor aj napája. Zdroj zvuku, či už je to počítač, herná konzola, tablet, alebo smartfón, môžete pripojiť cez 3,5 mm vstup, USB alebo bezdrôtovo cez bluetooth.

Reproduktory majú dva akustické meniče, basový s neodýmovým magnetom a priemerom membrány 2,5 palca a 0,75-palcový výškový reproduktor. Na štítku sa udáva príkon 25 W, takže ak odmyslíme straty, ktoré sú v zosilňovači triedy D veľmi malé, maximálny trvalý výkon je 2 × 12 W. Údaj výrobcu o krátkodobom výkone, takzvanom RMS, 20 W je teda seriózny. Trvalý výkon na ozvučenie bežnej miestnosti bohato stačí. Subjektívne reproduktory hrajú veľmi dobre a vzhľadom na rozmery prekvapivo dobre znejú basy. Výrobca udáva frekvenčný rozsah 60 Hz – 20 kHz bez udania tolerancie. Na frekvencii 60 Hz som v porovnaní s referenčnou úrovňou pri 1 kHz nameral útlm – 6dB, takže aj v tomto ohľade môžem údaj výrobcu potvrdiť. Na reprodukcii basov majú popri akustických meničoch najväčší podiel basreflexové trubice s vyústením na zadnej stene. Hmatom zistíte, že trubica sa vnútri zužuje a zatáča. Hmotnosť každej skrinky 2 kg naznačuje, že jej telo je z hrubého a pevného plastu.

Reproduktory som vyskúšal s viacerými typmi hier a, samozrejme, počúval som aj hudbu. V obidvoch prípadoch som ocenil perfektnú priestorovú lokalizáciu vďaka patentovanému priestorovému zvuku JBL a Dolby Digital. V prípade hier ľahko identifikujete nepriateľské objekty a pri stereofónnej reprodukcii zas rozlíšite zvukový prejav jednotlivých nástrojov. Možnosť identifikovania smeru, odkiaľ prichádzajú strely alebo odkiaľ sa niekto zakráda, je v mnohých prípadoch neoceniteľná. Svetelné efekty si môžete prispôsobiť podľa aktuálnej hry, hudby alebo nálady. Tlačidlom vpredu vpravo od ovládača hlasitosti sa mení intenzita a tlačidlom na hornej stene farebný motív. K dispozícii je aj synchronizácia svetiel do rytmu hudby a svetelné vzory Wave alebo Flow. Tlačidlom vľavo od ovládača sa prepínajú pseudo priestorové efekty.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita zvuku, dizajn a farebné podsvietenie, variabilita pripojenia
- Nič podstatné

PARAMETRE:
• Konektivita: bluetooth 4.2 (profily A2DP v1.3, AVRCP v1.5); frekvenčný rozsah 60 Hz – 20 kHz; odstup signál/šum > 80 dB; výkon 20 W RMS, rozmery 210 × 89 × 176 mm, hmotnosť 2.8 kg
HODNOTENIE: 9/10

Pošlite článok známemu