Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

HRA svetla a zvuku

High & Style

21.07.2020

Hádam najvýraznejšou dizajnovou zmenou spomedzi všetkých zvukových valčekov JBL, ktoré som počas roka otestoval, prešla posledná generácia lifestylového modelu Pulse 4. Z estetického hľadiska je to určite najpôsobivejšie navrhnutý a skonštruovaný prenosný kompaktný reproduktor, s akým som sa doteraz stretol.
Oproti svojmu predchodcovi generačne opeknel, no jeho konštrukcia prišla na úkor zdokonaleného dizajnu o trojicu meničov, ktoré šírili zvuk do priestoru a boli umiestnené v spodnej časti v základni spolu s konektivitou. Pulse 4 využíva pasívnu membránu v spodnej časti podstavca a výkonný všesmerový menič na opačnom vrchnom konci. Je ukrytý pod matnou dizajnovou mriežkou s logom JBL.

JBL Pulse 4

JBL Pulse 4 je o pár milimetrov nižší a tiež o niečo širší, vďaka čomu pôsobí mohutnejším dojmom. Dizajn je maximálne čistý a elegantný. Pri čelnom pohľade neunikne výrazné oranžové logo JBL v spodnej časti reproduktora. Telo reproduktora je vyrobené z tvrdeného technického skla čo síce navyšuje jeho hmotnosť, no na druhej strane prispieva k výraznej tuhosti a repráčiku dodáva eleganciu a potrebný šmrnc. Vo vrchnej časti je umiestnená trojica ovládačov prehrávania a regulácie hlasitosti. V zadnej spodnej časti je odkrytý USB port typu C na rýchle nabíjanie. Po stranách pri pohľade na zadnú časť v tom istom vrchnom prstenci je ďalšia dvojica tlačidiel slúžiaca na zapnutie/vypnutie a párovanie cez bluetooth vľavo a dvojica tlačidiel na vzájomné párovanie a zmenu svetelného režimu vpravo. Párovať sa dajú iba reproduktory rovnakého modelu. S mojím starším Pulse 3 si nová štvorka nerozumela. Vychytávkou je synchronizácia svetelnej šou jednoduchým potrasením v blízkosti iného reproduktora Pulse 4.

Výkon modelu Pulse 4 20 W RMS je totožný s jeho predchodcom. Zatiaľ čo Pulse 3 využíval trojicu menších 40 mm meničov, nový model stavia na sólo dráhe 57 mm širokopásmového reproduktora vyžarujúceho zvuk smerom nahor a do všetkých strán. To ma jednoznačnú výhodu, ak reproduktor umiestnite na zem, dostanú sa k vám porcie jeho zvuku podstatne prirodzenejšie. Reproduktor hrá čisto a už štandardne má slušný basový základ. Na umocnenie zážitku je možné pomocou aplikácie JBL Connect jednoducho spárovať dva rovnaké reproduktory na dosiahnutie reálneho stereo zvuku. Aplikácia však umožňuje párovať aj väčšie množstvo reproduktorov s podporou JBL PartyBoost, ale tiež nastaviť širokú škálu svetelných efektov.

JBL Pulse 4

Viac svetelných efektov si prirodzene vypýtalo výkonnejšiu batériu, ktorá má 7 260 mAh. Aj vďaka nej má reproduktor o poznanie vyššiu hmotnosť. Dobrou správou je, že doba nabíjania sa skrátila na 3,5 hodiny, čo je presne o hodinu menej, ako mal predchodca Pulse 3. Plne nabitá batéria by mala vydržať až 12 hodín prehrávania hudby pri optimálnej úrovni hlasitosti.

Nový reproduktor JBL Pulse 4 je skutočná dizajnová lahôdka. Vďaka 360-stupňovému LED podsvieteniu s vysokým rozlíšením zvláda impozantné svetelné efekty, no rozhodne sa nestratí ani zo zvukovej stránky. Prechod na sólo menič mi spočiatku robil vrásky, ale nakoniec sa ukázalo, že práve tento koncept vyžarovania zvuku je ideálnym pri postavení reproduktora napríklad na zem k bazénu. Vďaka ochrane IPX7 zvládne totiž reproduktor aj nejaký ten nechcený kúpeľ. Pokiaľ by som sa rozhodoval na základe dizajnu, určite by som neváhal priplatiť si pár desiatok eur a mať doma túto extravagantnú svetelnú hraciu lampu. Cena 229 € je však už len na „skok“ od modelu Xtreme 2, ktorý síce neurobí veľkolepú svetelnú šou, ale zato o poznanie hlučnejšiu párty. JBL PULSE 4 však predsa len patrí do úplne inej kategórie prensosných reproduktorov ako Xtreme 2.

Pošlite článok známemu