Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Hráčske slúchadlá JBL Quantum 300

Firma JBL sa vrhla po hlave do hráčského segemntu a uviedla celú novú sériu s názvom QUANTUM. Prvé pokusy už boli pred 10 rokmi, keď divízia AKG mala hráčske slúchadla AKG GHS1 a veľmi dobre si pamätáme, že mali neskutočný úspech. Ako to bude teraz s Quantum produktami?
Na oboznámenie so slúchadlami sme si vybrali, taký zlatý stred, ktoré by sme si aj sami zaobstarali. Model JBL Quantum 300 sme si nevybrali náhodou. Slúchadla sú cenovo dostupné a je to najlacnejší model, ktorý podporuje personalizáciu so software JBL Quantum Engine. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

JBL Quantum 300

Balenie

Keď sme dostali slúchadla JBL Quantum 300 do rúk, najprv sme si mysleli že výrobca sa sekol a poslal prázdnu krabicu ako atrapu na vystavenie. Tak ľahučké balenie to je. Po otvorení krabice sa naozaj vo vnútri nachádzali slúchadlá. Samotné slúchadlá vážia len neuveriteľných 245g. Okrem samotných slúchadiel sa v balení nachádza ešte USB Audio Adaptér, penový nadstavec na mikrofón (už je nasadený) a povinný manuál a záručný list. Nič viac nehľadajte.

JBL Quantum 300

Prevedenie slúchadiel JBL Quantum 300
Ako sme už spomenuli, slúchadlá sú veľmi ľahké. Ako hlavný materiál je zvolený plast. Napriek tomu nepôsobia vôbec lacným dojmom. Zvolený materiál aj hmotnosť nie je zvolená náhodne, aj keď cena tomu zodpovedá. Hráči presedia aj niekoľko hodín pred obrazovkou počítača či televízie a nebolo by dvakrát príjemne, keby veľmi ťažili. Práve naopak.

JBL Quantum 300

Náušníky a časť hlavového pásu (tam kde sa dotýka hlavy) sú vybavené pamäťovou penou. Výplň je dostatočne vysoká a kladie minimálny odpor, to je dôležité najmä pre dlhodobé pohodlie, aby slúchadlá po čase vôbec netlačili.

Ľavá časť slúchadiel JBL Quantum 300 je vybavená na pevno káblom v látkovom prevedení, ukončený klasickým jack konektorom, ovládačom hlasitosti a sklápacím mikrofónom.

Slúchadla nie sú vybavené žiadnym skladacím mechanizmom na transport. Nie sú určené na von ani na cestovanie, ale na doma, takže u slúchadiel neočakávame žiadny skladací mechanizmus ani púzdro.

JBL Quantum 300

Prvé zapojenie slúchadiel
Keď sa pozriete do manuálu, odporúča sa zapojiť slúchadla k počítaču či Mac-u cez USB adaptér. Nieže by nefungovali cez jack konektor, ale prostredníctvom USB pripojenia získate niečo navyše. Pre základnú funkcionalitu s operačným systémom nie sú potrebné žiadne dodatočné ovládače. Systém zariadenie rozpozná automaticky a nainštaluje potrebné ovládače bez zásahu používateľa. Testovali sme s OS Windows 10 (verzia 1909) a macOS Catalina (verzia 10.15.5). Automaticky máte k dispozícii ako prehrávacie zvukové zariadenie, tak aj nahrávacie v podobe mikrofónu.

Pre dodatočnú funkcionalitu odporúčame si stiahnúť zo stránok výrobcu aj software JBL Quantum Engine. V čase písania článku je k dispozícii iba pre operačný systém Windows. Ak si zvládnete nainštalovať hru, zvládnete aj tento sotware.

JBL Quantum 300

JBL Quantum Engine
Software od JBL sa prispôsobuje tomu, aký model slúchadiel máte pripojené. Zobrazí sa vám toho viac v ponuke, ak pripojíte TOP model JBL Quantum ONE, ako keď pripojíte najzákladnejší model JBL Quantum 300 (modely 100 a 200 nie sú podporované).

Čo určite očakávate v takomto software, je určite ekvalizér. Samozrejme, máte pravdu. Ponúka vám upraviť zvuk slúchadiel na základe siedmich nastavených profilov, ale nič vám nebráni si frekvenčnú krivku prispôsobiť vašim preferenciám. Takisto tu nájdete aj nastavenie mikrofónu, aktualizáciu samotného software a podporu (FAQ a link na manuál). Najzaujímavejšia časť ktorú oceníte, je schovaná pod názvom SPATIAL SOUND (priestorový zvuk).

JBL Quantum 300

Najlepšie je, ak hra alebo film na NETFLIX-e či HBO poskytuje priestorový zvuk. Vtedy nepotrebujete zapínať túto funkciou, slúchadlá dokážu bez problémov spracovávať a prehrávať 7.1 zvuk. V prípade že hra je iba v stereu, tak technológia vyvinutá v JBL vám umožní to preniesť do plnohodnotného priestorového zvuku. Zrazu tak počujete nepriateľov ako sa k vám blížia zozadu vpravo, či vrtúľnik zvrchu. Viete okamžite identifikovať odkiaľ presne vychádza zvuk.

Vyššie modely, majú navyše možnosti voľby podsvietenia s nastavením farby či technológiu QuantumSphere 360 v najvyššom modely: Quantum ONE. Táto technológia môže byť zaujímavá. Predstavte si, niekoho počujete ako prichádza zľava. Otočíte hlavu, ale stále ho počujete z ľavej strany. Nič sa nezmenilo. S novými slúchadlami Quantum ONE budete zvuk počuť pred sebou, akonáhle sa otočíte k zdroju zvuku. Slúchadla monitorujú aj pohyb hlavy. To môže byť zaujímave, keď hráte na extra širokúhlom monitore, alebo troch monitoroch. Dva najvyššie modely (ONE a 800) obsahujú aj ANC. Úroveň potlačenia okolitého hluku si tiež môžete nastaviť.

JBL Quantum 300

Slúchadlá prakticky
Slúchadla sme používali približne tri týždne ako hlavné slúchadlá na všetky činnosti pri počítači. Či sa jednalo o celodenné počúvanie hudby pri práci, video konferencie a občas sme drvili aj nepriateľov v Borderlands 3.

Keby nás neobmedzoval kábel v pohybe, keď bolo treba zájsť na toaletu alebo do chladničky, ani by sme ich z hlavy nedali dole. Prítomnosť slúchadiel na hlave nijako neobmedzuje. Dokonca zvuk bol veľmi príjemný až mäkký, keď sme zapli funkciu priestorového zvuku.

JBL Quantum 300

Veľmi musíme oceniť praktický mikrofón. Pri video konferenciách vôbec nebolo nič nastavovať a snímaný zvuk bol veľmi čistý. Skôr sa nám páčila praktická vychytávka. Keď je mikrofón v bežnej polohe, tak je aktívny na používanie, tak ako ste zvyknutý aj z ostatných headsetov. Mikrofón môžete zaklapnúť aj smerom hore k hlavovému pásu, aby vám nezavadzal, čo je dosť praktické. Okrem toho, že mikrofón takto odstránite, tak sa aj automaticky prepne do polohy MUTE. Následne vás nikto nepočuje. Veľmi návykové.

Druhou veľmi návykovou vychytávkou je regulátor hlasitosti na ľavom náušníku. Na počítači si nastavíte zvuk na maximum a ostatok si už rukou regulujete na požadovanú úroveň. Potrebujete úplne stlmiť? Nemusíte nikde nič klikať myšou, či na klávesnici hľadať tlačídlo MUTE (ak ním disponuje), len pootočíte kolieskom hlasitosti.

JBL Quantum 300

Záver
Slúchadla JBL Quantum 300 sú vstupenkou do herného sveta s pokročilými funkciami a v dobe rozšíreného homeworkingu sa jedná o priam ideálne slúchadla na domov. Na von vôbec nie sú určené. Slúchadlá nedisponujú žiadnym bezdrôtovým rozhraním na pripojenie k telefónu (jedine že váš telefón má ešte obstarožný jack port). Takisto by ste po vonku nechceli chodiť s mikrofónom. Ten je daný na pevno a nedá sa odobrať. Za 69,- € úplne ideálna voľba. Sami sme prekvapení, že výrobca nastavil takú nízku cenu.

Ak by ste chceli bezdrôtovú bluetooth konektivitu alebo 2.4GHz konektivitu, treba siahnúť po vyšších modeloch. Za nás by to asi bol model 800, ktorý má ANC aj BT5.0.

JBL Quantum 300

Hodnotenie
+ veľmi ľahké a pohodlné slúchadlá
+ funkcia mikrofónu
+ nezávisle ovládanie hlasitosti
+ emulácia priestorového zvuku
+ doplnkový software
+ cena
- software nedostupný pre Mac OS
- pevný kábel bez možnosti výmeny
- USB bez redukcie na USB-C pre pripojenie k novším modelom Macbook

Pošlite článok známemu