Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

JBL BAR 5.0 MULTIBEAM: Dostupné zvukové cunami

High & Style

27.04.2021

Vlajkový model soundbaru JBL bar 9.1. s odnímateľnými efektovými satelitmi a podporou zvukového formátu Dolby Atmos som mal možnosť otestovať u nás v redakcii počas minulého roka a dopadol vynikajúco, presne tak, ako sa na topmodel zvučného výrobcu patrí. Dnes testujem dizajnovo veľmi podobný soundbar JBL BAR 5.0 MultiBeam, ktorý je však v kompaktnejšej veľkosti, nemá externý subwoofer, odnímateľné satelity, a predávať sa bude za 399 €, čiže za menej ako polovicu.
Odolná konštrukcia a nadčasový dizajn
Vzhľadom na veľkosť by sa mohlo zdať, že tieto dva soundbary nebudú mať veľa spoločného. Opak je však pravda. Poctivá tuhá konštrukcia osadená viacerými meničmi, slušná konektivita, podpora zvukového formátu Dolby Atmos a MultiBeam radia tento model do kategórie, povedzme, vstupnej prémiovej. Obdĺžnikový tvar reproduktora je na oboch koncoch elegantne zaoblený. Po celej dĺžke je v prednej časti aj po bokoch osadená odolná priezvučná mriežka, za ktorou sú osadené tri aktívne meniče 48 x 80 mm. V pravej časti je dobre čitateľný LED displej, ktorý sa pri zmenách rozsvieti vždy len na niekoľko potrebných sekúnd. Informuje o navolenom režime a číselne zobrazuje úroveň hlasitosti. Ďalšie dva reproduktory s rovnakým rozmerom 48 x 80 mm sú osadené po stranách v hornej časti soundbaru a slúžia na dosiahnutie efektu Virtual Dolby Atmos pomocou zvukového odrazu. Aj tieto meniče chráni pred mechanickým poškodením odolná mriežka elegantne zapustená po oboch stranách do tela reproduktora. Podobný pohľad sa mi naskytol aj pri otočení reproduktora. Aj tu sú pod ochrannými mriežkami osadené štyri 75mm pasívne meniče na posilnenie pásma nízkych frekvencií. Celá konštrukcia je postavená na gumených nožičkách, ktoré vylepšujú akustiku a stabilne fixujú soundbar pevne na mieste aj pri vysokej hlasitosti. Vo vrchnej časti uprostred je sekcia štyroch základných ovládacích tlačidiel zapnutia, regulácie hlasitosti a rýchlej zmeny vstupu. Nechýba ani sofistikovaná automatická kalibrácia pomocou MultiBeam. Ten si bez potreby manuálneho kalibrovania zmapuje posluchový priestor a vyladí zvuk na maximálnu možnú úroveň. V zadnej časti je sústredená kompletná konektivita zahŕňajúca jeden HDMI výstup s podporou TV ARC/TV eARC, HDMI vstup, servisný USB vstup, optický digitálny vstup, Ethernet konektor na priame pripojenie na domáci router a nakoniec napájací konektor.

JBL Bar 5.0 MultiBeam

Množstvo technológií pod jednou strechou

Implementácia moderných technológií Airplay, Chromecast built-in a Alexa Multi-Room-Music umožňujú po nastavení pohodlné streamovanie hudby, ale tiež multiroomové prehrávanie vo viacerých miestnostiach vašej domácnosti. Podmienkou je samozrejme pripojenie reproduktora do domácej WiFi siete prostredníctvom aplikácie Google Home. Pokiaľ už máte vytvorený účet a aspoň základné zručnosti, zaberie vám to iba niekoľko minút. S podporou pripojenia na WiFi si môžete užívať aj množstvo ďalších vychytávok, ktoré sa dnes postupne udomácňujú vo všetkých moderných zariadeniach, a prirodzene neobišli ani testovaný soundbar. Ide napríklad o pokročilé hlasové ovládanie pomocou hlasových asistentov Alexa a Siri. S funkciou Ultra HD 4K Pass-through s Dolby Vision máte istotu, že váš soundbar podporuje jeden z najpokrokovejších formátov videozáznamu s vysokým dynamickým rozsahom HDR. Najjednoduchšou možnosťou naďalej ostáva klasické spárovanie cez bluetooth, ale touto alternatívou som sa – priznám sa – príliš nezaoberal. To, čím je však JBL BAR 5.0 MultiBeam výnimočný, je práve podpora zvukového formátu Dolby Atmos, ktorá je zatiaľ pri modeloch s porovnateľnými veľkostnými parametrami navyše bez podpory aktívneho subwoofera výnimočná, skôr ojedinelá.

JBL Bar 5.0 MultiBeam

Zvukové cunami
Dĺžka reproduktora iba niečo málo vyše 70 centimetrov je pomerne zavádzajúca a iba málo vypovedá o veľkosti a sile zvuku, ktorý dokáže soundbar vygenerovať. Možno azda parameter výkonu 5 x 50 wattov napovie, akou hudobnou silou sa bude k vám spod televízora prihovárať. Pripojený UHD 4K prehrávač OPPO UDP-205 mi pomohol kvalitne nakŕmiť jeho zvukový apetít, a teda zostal som ohromený. Samozrejme, nie je taký výkonný a dobrý ako vlajkový model JBL Bar 9.1 True Wireless Surround, ale miestami sa mu rovná. Pri priestoroch okolo 20 – 25 m2 je maximálne postačujúci a investovať dvojnásobnú cenu do topmodelu pokladám za úplne zbytočné. Štvorica pasívnych basových membrán a skutočne odolný kovový skelet umožňujú vyniknúť aj basovej zložke nízkeho frekvenčného pásma. Pri filmoch budete mať pocit, že reproduktoru musí pomáhať rozochvieť zvuk subwoofer dobre ukrytý niekde za sedačkou, ale ako píšem vyššie, nie je to tak a tento s prepáčením za výraz „krpec“ má jednoducho všetko pod kontrolou. Stredy pri dialógoch sú čisté a dobre zrozumiteľné aj bez absencie nočného režimu pri zníženej hlasitosti. V akčných scénach som bol obklopený zvukovým dejom a nechýbalo mi absolútne nič. Filmové efekty vo filmoch Ulička slávy alebo Terminátor Genesis s podporou Dolby Atmos som si miestami užíval so zatajeným dychom. Na otázku, prečo vyhadzovať tisícky eur za plnohodnotné domáce kino, keď mi takáto malá škatuľka dokáže urobiť doma takúto zvukovú parádu, sa mi iba veľmi ťažko hľadá uspokojivá odpoveď. Všetko sa prirodzene odvíja od veľkosti posluchového priestoru a soundbar je jednoducho navrhnutý do obývačiek s istým priestorovým obmedzením. Viacerí budete namietať, že dobre vyskladaná 5.1, prípadne 7.1 konfigurácia živená aj základným receiverom musí byť neporovnateľne lepšia. Áno, hádať sa nebudem, sám som si touto cestou prešiel, a ak hľadáte aj – povedzme – slušný stereo zvuk, určite sa vyberte touto cestou. Ja som však presvedčený, že model JBL BAR 5.0 MultiBeam prekvapí a uspokojí svojou zvukovou vyspelosťou nejedného soundbarového popierača.

JBL Bar 5.0 MultiBeam

HODNOTENIE
+ kompaktný dizajn
+ prekvapivo pohlcujúci priestorový zvuk
+ výborný pomer cena-výkon
- ocenil by som aplikáciu pre ovládanie a nastavenia

Pošlite článok známemu