Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

JBL Boombox 2: Povstaňte, prichádza nový najhlasnejší prenosný reproduktor!

Je to tu! Nový JBL Boombox 2 prichádza na náš trh, v ešte väčšej sile ako jeho predchodca. Čo ešte okrem hlasitosti nového prináša? O tom sa dočítate nižšie.
Len pre istotu ešte uvedieme na pravú mieru jeden fakt. Niekto môže oponovať, že hlasnejšie a výkonnejšie sú JBL reproduktory zo série PartyBox.. Modely Partybox 1000 a 200 nemajú batérie, potrebujú prístup do elektrickej siete a ani ďalšie dva kúsky 100 a 300, rozhodne nie sú repráky, ktoré sa ľahko prenášajú. JBL má pre túto kategóriu vlastne pomenovanie, sú to party reproduktory. Preto najväčším, najhlasitejším modelom s brutálnymi bassmi v rámci kategórie prenosných reproduktorov bol JBL Boombox prvej generácie. JBL Boombox 2 však nastavuje latku ešte vyššie.

Druhá verzia dorazila na naše územie len minulý týždeň a ešte pred tým, ako pošleme zatiaľ jediný kúsok do redakcií ďalších časopisov a internetových médií, museli sme sa neho podrobne pozrieť my, aby sme vám vedeli povedať naše skúsenosti a zodpovedať vaše zvedavé dotazy.

JBL Boombox 2

Balenie

Najväčšie miesto v balení, zaberá samozrejme masívny reproduktor a okrem povinného manuálu v ňom nájdete len nabíjačku. Nič viac tu ani nehľadajte. Nič už ani nepotrebujete. Nabíjačka je proprertiárna, ktorú si treba strážiť. Bez nej si reproduktor inak nenabijete. Ak by ste ju náhodou aj stratili, dá sa zakúpiť cez naše servisné stredisko. Prípadne, ak by ste potrebovali dve, tak hneď pri kúpe si ju môžete doobjednať.

Reproduktor JBL Boombox 2
Inovovaná verzia prináša trochu zaoblenejší a robustnejší dizajn. Ale je to otázka vkusu. Každému sa páči niečo iné. Pri reproduktoroch ide najmä o zvuk, no mať výborne hrajúci reprák, ktorý aj dobre vyzerá, to je pre JBL typické. Boombox 2 je toho živým dôkazom. Na tele sa nachádza typická šestica tlačidiel: zapnutie/vypnutie, ovládanie hlasitosti, párovanie, prehrávanie/pauza a JBL PartyBoost.

JBL Boombox 2

Áno, JBL Boombox 2 má namiesto JBL Connect+ funkciu JBL PartyBoost, tak ako všetky novo uvádzané prenosné reproduktory. JBL PartyBoost je dostupný vo všetkých uvedených reproduktoroch od JBL Flip 5 (uvedený v lete 2019) ďalej. JBL PartyBoost má vylepšenú stabilitu pripojenia a dlhší dosah.

Ďalšie konektory sa nachádzajú zo zadnej strany tela JBL Boombox 2 ukryté pod gumennou záslepkou: Nabíjací konektor, USB port pre nabíjanie mobilných zariadení, microUSB pre servisné účely a AUX-In pre káblové pripojenie.

JBL Boombox 2

Zmeny oproti predchodcovi
Aj keď na prvý pohľad sa to nezdá, JBL Boombox 2 prešiel viacerými zmenami. Aj my sme si museli zobrať na porovnanie fotky spred troch rokov (tak dlho tu bola pôvodná verzia) a porovnať. Predovšetkým sa zmenil dizajn meničov po bokoch. Tie už idú v nastavenom dizajne menších reproduktorov. Logo už nevypĺňa celú plochu, ale pekne reliéfne vystupuje na membráne.

Reproduktor pribral bez pár gramov takmer na celých 6kg, preto ani mohutná rúčka ktorá dominuje dizajnu, nie je samoúčelná. Nápis "BOOMBOX 2" na rukoväti už nevystupuje, ale je akoby zaliaty pod priehľadnou tvrdou gumou.

JBL Boombox 2

Ubudol jeden USB port pre nabíjanie zariadení a takisto zmizol aj prepínač na zmenu režimov pre indoor a outdoor použitie. A tak, ako pri menších modeloch (JBL Charge, JBL Flip), ani tu už nehľadajte mikrofón. Po rozsiahlych prieskumoch výrobcu sa zistilo, že úplne minimum ľudí využíva tieto prenosné reproduktory na telefonovanie. Preto ho odstránili a tých pár ušetrených financií radšej investovali inde.

Inovácie v JBL Boombox 2
Na prvý pohľad evidentné veci sme si opísali, ale čo je schovaného nového pod povrchom? Aj keď kapacita batérie je o niečo menšia (72.6Wh) a reproduktory poskytujú o 20W v každom režime väčší výkon (napájanie z batérie a napájanie zo siete) tak výdrž prehrávania zostala na rovnakej úrovni, a to na 24 hodinách. To bolo dosiahnuté inovovaním verzie Bluetooth na číslo 5.1. Práve najväčšou inováciou Bluetooth modulu série verzie 5.1 je menšia energická náročnosť a vyšší dosah. Z tohto dôvodu sa dokázali zachovať niektoré parametre na rovnakej úrovni a dokonca niečo aj navýšiť.

JBL Boombox 2

Zvuk
Ak neprihliadame na väčší akustický tlak a hlasitosť, zvuk zostal rovnaký. Už nemáme v uchu ten z prvej generácie Boombox, ale dovolíme si tvrdiť, že o pár percent je lepší. Keď to úplne zovšeobecníme, ten zvuk vo všetkých prenosných reproduktoroch je identický. Odlišuje sa len výkonom a prekreslením basov. Práve basy potrebujú aj pre svoje plné prekreslenie nejaký ten objem. A práve JBL Boombox 2 ho má na rozdávanie. Basuje brutálne. To vidieť aj na pohyboch samotnej membrány. Aj bez aktivovania nedokumentovaného low freqency módu, tancuje membrána ako divá. O tom sa môžete presvedčiť na doleuvedenom videu.


Záver
Nový JBL Boombox 2 prináša pár vychytávok pri nezmenenej cene, ako sa začínal predávať aj prvý JBL Boombox. Ak by to mal byť váš prvý reproduktor, alebo máte doma niektorý z novších reproduktorov disponujúcich rozhraním JBL PartyBoost, nie je nad čím váhať. Do prvej generácie, aj keď momentálne stojí o 100,- € menej, by sme nešli. Jedine v prípade, že ich chcete napojiť na reproduktory, ktoré majú JBL Connect+, alebo už do budúcna nemienite nič dokupovať a chcete nejaké to euro ušetriť. Nám osobne sa páči viac táto druhá generácia a mali by sme rovnakú dilemu. Keď z rovnice odstránime cenu, nie je nad čím váhať.

JBL Boombox 2

Pošlite článok známemu