Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

JBL Club PRO+ TWS: Tie najlepšie TWS slúchadlá od JBL

Club séria slúchadiel od JBL momentálne patrí k tej TOP kategórii, čo firma uviedla tento rok. Okrem vynikajúceho zvuku, sú slúchadlá prešpikované aj mnohými inováciami. Náhlavné slúchadlá teraz dopĺňajú aj True Wirelles slúchadlá.
Už pri pohľade do technickej špeicifikáci vieme, že sa jedná o výnimočné slúchadlá. Preto odkladáme na týždeň naše Apple AirPods PRO a výhradne budeme používať len JBL Club PRO+ TWS.

JBL Club Pro+ TWS

Slúchadlá sú konštrukčne odlišné od Apple Airpods PRO a vkladajú sa priamo do zvukovodu, preto hneď na začiatku si treba zvoliť správne gumenné nadstavce. Sú vám k dispozícii 3 veľkosti (S, M, L). Ak si nezvolíte správnu veľkosť, budú vám slúchadlá buď vypadávať, alebo nebude zvuk ideálny. Preto tento krok netreba podceniť. Navyše môžete si pre každú stranu zvoliť inú veľkosť gumenného nadstavca. Nie každý človek má oba zvukovody rovnako široké.

JBL Club Pro+ TWS

Pripojenie k telefónu
Slúchadlá sú vybavené technológiou "Google Fast Pair Service", ktorá je určená pre vybrané telefóny s operačným systémom Android. Je to veľmi zaujímavá technológia, ale bohužiaľ pre testovanie výhradne používame operačný systém iOS a tam nie je táto služba dostupná, ale budeme jej v budúcnosti venovať samostatný článok.

Nabíjaciu krabičku so slúchadlami stačí otvoriť a hneď je zariadenie v párovacom režime. V telefóne si nájdete iba blízke Bluetooth zariadenie a pripojíte. Nemusíte vyberať slúchadla z krabičky. Len stačí krabičku otvoriť.

JBL Club Pro+ TWS

Pre plné využitie slúchadiel si určite stiahnite aj aplikáciu JBL Headphones.

Aplikácia JBL Headphones
JBL používa jednu jedinú aplikáciu pre všetky kompatibilné a podporované slúchadlá. Nemusíte si tak sťahovať viac aplikácii pre dané slúchadlá. Ponuka sa mení na základe pripojených slúchadiel. A tých je v prípade JBL Club PRO+ TWS neúrekom.

Základom je ekvalizér. Tam asi každý siahne každý a prispôsobí si zvuk podľa svojich preferencií. Máte tu niekoľko predvolených režimov a plus si môžete zadefinovať svoje. A aby toho nebolo málo, svoje nastavenie vám ponúkajú aj svetoví DJ. S týmto sme sa stretli už pri testovaní JBL Club ONE.

Samozrejme, to nie je všetko. To len začíname. Pri prvom pripojení slúchadiel JBL Club PRO+ TWS vás aplikácia prevedie pomocou animácie, ako si správne nasadiť slúchadlá. Následne sa potom môžete dostať k ďalšieum nastaveniu. Napr. zapnutie ANC (aktívne potlačenie šumu), Ambient Aware (zmiešanie hudby s okolitým hlukom, čo je ideálne pre šport), alebo TalkThru (potlačí sa hudba a zvýrazní okolie, vhodné pre rozhovor bez toho, aby ste si museli z uší vyberať slúchadlá). Prepínač Smart Audio Modes vám zas slúchadlá zoptimalizuje na činnosť ktorú vykonávate.

Čo si určte všimnete, je zobrazovanie stavu batérie všetkých troch súčasti. Pre obe slúchadlá aj samotnú krabičku sa zobrazuje úroveň nabitia. To svedčí o tom, že všetky tri súčasti komunikujú priamo s telefónom. K tomu sa dostaneme neskôr.

JBL Club Pro+ TWS

Ešte ďalšie nastavenie slúchadiel nájdete pod ozubeným kolieskom. Tam je najviac možností, ako si nastaviť slúchadlá k obrazu svojmu. Každé slúchadlo si môžete nastaviť ako bude reagovať na dotyk. Na jedno slúchadlo si môžete nastaviť gestá pre ovládanie hudby a na druhé zas prepínanie zvukových režimov. Ďalej je v ponuke nastavenie automatického vypínania slúchadiel, ak sa neprehráva žiadna hudba, či automatické prehrávanie a pozastavenie prehrávanej hudby, ak slúchadlo vyberiete z ucha. Hlasové ovládanie a výber hlasového asistenta je už pri týchto slúchadlach štandardom.

Čo je neduhom True Wireless slúchadiel, je neustále strácanie. Aj na toto mysleli pri vývojí slúchadiel. V aplikácii nájdete funkciu "Find my buds". Kliknutím na pravé či ľavé slúchadlo sa prehrá na slúchadle vysoký prenikavý tón. Takto ich viete ľahko nájsť, ale len ak ste v dosahu. Určite to neskúšajte s nasadenými slúchadlami. Je to dosť silný a nepríjemný zvuk. Na to vás upozorní aj aplikácia.

Poslednou možnosťou je aktualizácia firmware. V čase nášho testovania bol firmware vo verzii 3.6.0 a žiadna aktualizácia nebola k dispozícii. Ale už podľa číslovania vieme usúdiť, že na vývoji si nechali záležať.

JBL Club Pro+ TWS

Používanie JBL Club PRO+ TWS
Ako sme spomenuli v úvode, na týždeň sme odložili naše Apple AirPods PRO a používali výhradne tie od JBL. Ešte spomenieme, že testujeme v spojení s iPhone XR (iOS 14) a Apple Macbook PRO 2019.

Veľmi sa nám páči bezdrôtové nabíjanie cez štandard QI. Aj keď v balení je USB-C kábel, za celý čas sme ho ani nevytiahli a výhradne nabíjali bezdrôtovo na Harman/Kardon Citation Oasis. Bezdrôtové nabíjanie má výhodu, že netreba hľadať kábel, ale len položíte na určené miesto. Ani sme nestopovali, koľko ich treba do plna nabiť bezdrôtovo. Pomocou USB-C ich do plna nabijete za dve hodiny. Navyše samotné slúchadlá vydržia prehrávať hudbu až 8 hodín s vypnutým ANC (6 hodín so zapnutým ANC) a spolu s kapacitou krabičky sa dostanete až na 24 hodín. Preto ani nebude potrebné nabíjať slúchadlá každý deň.

JBL Club Pro+ TWS

Čo sme už dlho očakávali, je nezávisle používanie jednotlivých slúchadiel. Doterajšia generácia True Wireless slúchadiel fungovala tak, že pravé slúchadlo fungovalo ako primárne (ktoré sa párovalo s telefónom) a ľavé slúchadlo sa pripájalo na pravé. Takže ak ste chceli použiť iba jedno slúchadlo pre vybavenie telefonátu, museli ste vždy zobrať to pravé. So všetkými novými uvedenými slúchadlami od JBL (všetky predstavené TWS slúchadlá od 09/2020) toto obmedzenie odpadáva. Každé slúchadlo je nezávisle. Navyše aj samotná krabička je pripojená k telefónu. To si môžete overiť v samotnej aplikácii, ako sme uviedli vyššie, kde každé zariadenie informuje o stave nabitia.

Slúchadlá JBL Club PRO+ TWS je možné využiť aj na telefonovanie, a je luxusné. Na každom slúchadle je totiž umiestnená trojica mikrofónov, ktoré snímajú váš hlas a pre príjmajúceho znejete jasne a zreteľne, akoby ste telefonovali z prázdnej miestnosti, aj keď stojíte priamo na ulici. Okolitý hluk sa neprenáša do telefónu. Nevieme ako to spravili, ale je to geniálne. Samozrejme záleží aj aký silný je ten hluk. Z nejakého koncertu, či uprostred trhoviska to nebude fungovať na 100%.

JBL Club Pro+ TWS

Trojici mikrofónov môžme poďakovať aj za ANC (Aktívne potlačenie okolitého hluku). Mikrofóny snímajú zvuk z okolia a do slúchadiel pustia s hudbou aj protifázu zosnímaného hluku. Technológia nie je všemocná, ale skvelo odhluční okolie. V prípade slúchadiel do uší to nie je ideálne ako pri náhlavnych slúchadlách. Je to dané samotnou konštrukciou. Slúchadlá vám už samé o sebe potlačujú hluk z okolia tým, že ich máte zasunuté do zvukovodu a ďalšie percentá pridáva práve ANC. Ale nikdy to nie je na 100%. Najviac to odhluční ten najhlasnejší zvuk.

Jediné, čo nám chýbalo, je tzv. MultiPoint. Pripojenie slúchadiel k viacerým zariadeniam naraz a automatické prepínanie. Slúchadlá sú pohodlné, že ich môžete mať v ušiach celý deň a nebudú vás tlačiť. Len musíte ručne prepínať medzi počítačom a telefónom. Z počítača si pustíte hudbu do slúchadiel, ale akonáhle vám niekto zavolá, radi by sme videli automatické prepnutie slúchadiel na telefóne. Zatiaľ to majú vybrané náhlavné slúchadlá od JBL, ale nie True Wireless.

Dotykové ovládanie je tiež odladené takmer k dokonalosti. Žiadne špeciálne gestá posúvaním z jednej strany na druhú. Sú iba tri gestá. Jednoduché ťuknutie, dvojité ťuknutie a podržanie na ploche slúchadlá. Nič viac. Dokonca slúchadlá eliminujú náhodný dotyk a nezareugujú. A fungujú aj keď máte spotené či mokré ruky. Predsa majú vodeodolnosť voči striekajúcej vode (certifikácia IPX4).

JBL Club Pro+ TWS

Zvuk
Slúchadlá disponujú 6.8mm dynamickými meničmi o frekvenčnom rozsahu 10Hz - 20kHz. To už vám môže napovedať, že slúchadlá zahrajú aj veľmi hlboko. Predsa štandardne slúchadlá začínajú v drvivej väčšine na 20Hz. Nemusíte ich ani nijako nastavovať pomocou ekvalizéra a budú vám basovať dostatočne. Jediné čo nám trochu chýbalo, tak je trochu viac priestorovosti, ak to porovnáme so slúchadlami z rovnakej série: JBL Club One. Ale to už porovnávame dvoje diametrálne konštrukčne odlišných slúchadiel. Zvuku nemáme absolútne čo vytknúť. Sú to slúchadlá na bežné kancelárske použitie, na cestovanie a na von alebo pri športe. Tam nebudete hľadať, že hudobník mal byť umiestnený o meter ďalej od mikrofónu.

Prevedenie slúchadiel
True Wireless slúchadlá JBL Club PRO+ TWS vyzerajú že niečo vydržia. Ceníme si prevedenie slúchadiel aj samotnej krabičky v matnom prevedení oproti lesklému. Na matnom povrchu nevidieť uchytanie slúchadiel a určite znesú aj nejaký ten škrabanec, ktorý získa používaním, a určite ho nebude tak vidieť. Hmotnosť slúchadiel (6.85g) je zanedbateľná a aj krabička o hmotnosti 55.4g vám na batožine nijako nepridá. Je veľmi malá, ale za to o niečo hrubšia. Je to taký praktický rozmer, že ju dáte aj do vrecká nohavíc. Pánty držia pevne a vôbec nikde nič nevŕzga.

JBL Club Pro+ TWS

Záver
JBL Club PRO+ TWS sa predávajú za 199,- €. Nie je to síce málo, ale za danú cenu dostanete kvalitne hrajúce slúchadla s prešpikovanými funkciami. Hlavne keď máte telefón s OS Android, kde ďalšou vychytávkou je "Google Fast Pair Service". Ani Apple užívatelia si určite dôjdú na svoje, aj keď nedajú dopustiť na AirPods PRO. Pre tých bude určite odmenou určenie slúchadiel na šport s vodeodolnosťou IPX4. Nedôjdú ani o ANC. JBL Club PRO+ TWS sú tak dôstojným protivníkom a majú toho určite veľa čo ponúknuť.

Pošlite článok známemu