Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

JBL CLUB SÉRIA: Zábavná trojka pre každého

NexTech

29.07.2020

Slúchadlá s aktívnym potlačením šumu sú v súčasnosti veľmi žiadaný artikel, a hoci tých naozaj dobrých na trhu nie je veľa, konkurencia je tvrdá. V tejto situácii to JBL nemá ľahké, aj keď je to rozhodne skúsený výrobca. Prv ako sa pustíme do opisu slúchadiel, malá odbočka na pripomenutie technológie aktívneho potláčania šumu. Jej prvé využitie nájdeme v armáde. Technológia bola pôvodne vyvinutá na použitie vo vrtuľníkoch a lietadlách, kde pomáhala pilotom pri komunikácii v hlučnom prostredí. Jej princíp spočíva v tom, že okolitý zvuk je snímaný špeciálnymi mikrofónmi a pomocou elektroniky je s obrátenou fázou primiešaný k zvuku, ktorý počúvate zo zdroja. Vďaka tomu dôjde k zrušeniu vonkajších rušivých zvukov a vy počujete iba zvuk, ktorý chcete počúvať. Napriek tomu, že princíp tejto technológie je pomerne jednoduchý, kvalita jej implementácie sa podľa jednotlivých výrobcov aj modelov dosť líši a medzi jednotlivými modelmi môžu byť pomerne veľké rozdiely. Najprepracovanejšie systémy využívajú niekoľko prídavných mikrofónov, umiestnených vonku aj vo vnútri mušlí, prípadne aj ďalšie snímače umožňujúce detegovať situáciu, v ktorej sa poslucháč nachádza (či cestuje a v akom dopravnom prostriedku, alebo chodí po ulici a podobne). Uvidíme preto, ako sa s tým vyrovnali v JBL.
JBL Club ONE
Slúchadlá JBL Club ONE sú najvyšší model zo série Club a takisto najvyšší model uzavretých slúchadiel výrobcu a tomu zodpovedá aj ich vyhotovenie a kvalita. Už pri vybaľovaní vás zaujme pevné uzatvárateľné puzdro, v ktorom sú ukryté. To slúži na ich prenášanie a výbornú ochranu pred mechanickým poškodením, prachom aj vlhkosťou. Ako som už naznačil, ide o bezdrôtové uzavreté slúchadlá na uši so skladacou konštrukciou. Skladací mechanizmus novinky je však úplne prepracovaný oproti ostatným modelom. Konzoly mušlí sa jednoducho sklopia dovnútra a mušle sa zatlačia smerom hore k hlavovému mostu, kde zostanú pritlačené k sebe. V takejto polohe sa slúchadlá jednoducho zmestia do puzdra. Konštrukcia je veľmi pevná a hlavový most je z oceľového pása, takže sa o skladací mechanizmus nemusíte báť. Na materiáloch a vyhotovení si výrobca dal naozaj záležať. Hlavový most je potiahnutý kožou. Z jemnej kože je aj čalúnenie mušlí, vyplnené pamäťovou penou. Kábliky prepájajúce mušle sú kvalitné, opletané, takže je tu predpoklad na dlhú životnosť. Slúchadlá so svojimi 380g nepatria k najľahším modelom, hmotnosť im však dáva punc kvality a konštrukcia je dobre vyvážená. Osobne slúchadlá veľmi nepoužívam, už vôbec nie uzatvorené, takže nie som zvyknutý na ich nosenie. Club ONE ma však veľmi príjemne prekvapili v tom, že sa dobre nosia. Kombinácia dobre nastaveného prítlaku a kvalitnej konštrukcie mušlí umožňuje aj dlhšie nosenie bez toho, aby vás to obťažovalo, a popri tom bez problémov držia na hlave a nemajú tendenciu skĺzavať ani pri väčších pohyboch. Za to výrobcovi naozaj tlieskam. Vnútri mušlí vidieť priehľadnú tkaninu, za ktorou nájdete oranžovo sfarbené vodiče. Na povrchu mušlí, ktorý je z tvrdeného čierneho plastu, sú akoby vygravírované strieborné orámovania. Na boku oboch mušlí je niekoľko tlačidiel. Na pravej strane je ovládanie hlasitosti a pomocou rovnakých tlačidiel prepnete na ďalšiu alebo predchádzajúcu skladbu tak, že ich podržíte o niečo dlhšie. Okrem toho je tu 3,5 mm vstup aux a port USB-C na nabíjanie. Na ľavú stranu výrobca umiestnil tlačidlo zapnutia, bluetooth a tlačidlo Smart Ambient. To vám dáva možnosť počuť okolitý zvuk alebo konverzovať so zapnutými slúchadlami. Ak ho stlačíte dlhšie, aktivujete alebo deaktivujete ANC (potlačenie šumu). Vstup aux nájdete aj na tejto mušli, aby ste si mohli kábel pripojiť tam, kde vám lepšie vyhovuje.

Slúchadlá využívajú 40 mm meniče s grafénovou membránou a s technológiami True Adaptive Noise Cancellation (ANC) a Silent Now. Konštrukcia meniča používa grafén, ľahký, vysoko vodivý a tuhý materiál, na dosiahnutie presnejšieho podania zvuku. Technológia potlačenia šumu True Adaptive Noise Cancellation kontroluje okolitý hluk 50 000-krát za sekundu pomocou dvojice mikrofónov a prispôsobuje sa hladine hluku v prostredí používateľa. Podľa výrobcu táto technológia takisto kompenzuje straty zvuku spôsobené pohybom okuliarov, vlasov alebo hlavy. Funkcia Silent Now umožňuje aktivovať režim True Adaptive ANC stlačením tlačidla bez toho, aby ste museli počúvať hudbu, ak hľadáte pokoj. Slúchadlá poskytnú na jedno nabitie až 45 hodín prehrávania a sú vybavené vymeniteľnými chráničmi sluchu. Séria Club disponuje navyše asistentom Google, Amazon Alexou a novým personi-Fi. V aplikácii My JBL Headphones môžete upraviť svoje preferencie počúvania pomocou predvolieb od známych DJ-ov alebo nastaviteľného ekvalizéra. Aplikácia zobrazuje aj stav nabitia batérie a umožňuje prepínanie režimov potlačenia šumu. K slúchadlám sa však dodáva aj bohaté príslušenstvo. Okrem spomínaného puzdra, v ktorom môžete prenášať zložené slúchadlá, tu nájdete dva káble a dva adaptéry. Môžete si vybrať štandardný kábel s mikrofónom a ovládacím tlačidlom alebo krútený dlhý kábel bez mikrofónu a možnosti ovládania, ktorý poslúži hlavne pri pripojení k HiFi aparatúre alebo televízoru. Na jednej strane má prípravu na skrutkovací 6,3 mm adaptér, ktorý je takisto v balení. JBL dodáva aj nabíjací kábel USB-A/ USB-C a špeciálny adaptér do lietadla s dvojicou jackov. Žiaľ, do puzdra káble nevezmete. Než sa pozrieme na kvalitu zvuku, musím sa zmieniť o ovládaní. Výrobca sa rozhodol signalizovať aktiváciu jednotlivých režimov pomocou melódie. Pokiaľ si na to zvyknete, je to trocha mätúce a neviete presne, čo ste vlastne zapli alebo vypli. Lepšie by boli hlasové oznámenia ako pri niektorých konkurenčných prístrojoch. Funkciu SilentNow možno zapnúť tlačidlom ANC aj samostatne z vypnutých slúchadiel. Zapne sa iba potláčanie šumu. Zvuky z okolia síce budete počuť, ale ich hlasitosť sa podstatne zníži, takže nie sú také rušivé.

JBL Club One

Zo zvukovej stránky majú slúchadlá vlastný charakter s trochu väčším zameraním na stredné a nízke tóny, ale vcelku ponúkajú vyvážený, jemný a detailný zvuk. Pomocou ekvalizéra máte možnosť upraviť reprodukciu zvuku podľa vlastných predstáv. Je jasné, že najlepší výkon dosahujú, keď používate všetky funkcie, najmä aktívne potlačenie šumu (ANC). Ak chcete hudbu v čistej forme, to najlepšie dosiahnete prostredníctvom fyzického kábla. Slúchadlá Club One sa rozhodne nemusia hanbiť v prémiovom segmente. Poskytujú hladké a silné basy s dostatkom nuáns a dobrým úderom. Vokály sú reprodukované mäkko, ale so všetkými detailmi. Výšky sú jasné, no nie príliš ostré. Slúchadlá si poradia so všetkými žánrami, majú široké zvukové pole s príjemným umiestnením nástrojov a spevu. Ako doma sa cítia pri hlasitej elektronickej hudbe, ale rovnako dobre prednesú aj džez alebo vážnu hudbu. ANC je pri počúvaní hudby veľmi účinný, a preto slúchadlá rozhodne neodporúčam používať pri jazde na bicykli či kolobežke, kde sa človek musí venovať okolitej doprave. Naopak, výborne poslúžia pri cestovaní v hromadnej doprave. Okrem úplného potlačenia šumu máte možnosť povoliť TalkThru alebo Ambient Aware. Ak sa napríklad pohybujete v rušnom meste, je múdre nebyť úplne uzavretý pred okolitým svetom a zapnúť funkciu Ambient Aware. Ak chcete s niekým rýchlo hovoriť, zapnite TalkThru, aby sa hudba presunula na pozadie. JBL Club ONE ponúkajú kvalitnú a odolnú konštrukciu, kvalitný zvuk aj veľmi slušné potlačenie šumu. S výdržou 25 hodín a bohatým príslušenstvom je to zaujímavý kandidát na kúpu.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Výborný zvuk, bohaté príslušenstvo, kvalitné ANC, prémiové materiály
– Trocha mätúca signalizácia režimov

JBL Club 950NC
V rade JBL Club sa nachádzajú ešte dva nižšie a cenovo prijateľnejšie modely. V strede ponuky je model JBL Club 950NC. Na ňom sa mi páči, že za prijateľnejšiu cenu ponúka rovnako kvalitnú konštrukciu s poctivým kovovým hlavovým mostom a rovnakým skladacím mechanizmom. Na prvý pohľad je slúchadlá ťažké odlíšiť. Pri podrobnejšom pohľade si všimnete koženkové čalúnenie zo spodnej strany hlavového mosta, vrchná je plastová. Ovládacie prvky sú rovnaké, ibaže na pravej mušli už nájdete len konektor USB-C a audiovstup aux je iba na ľavej mušli. Adaptívne potlačenie šumu sa aktivuje stlačením a podržaním tlačidla Smart Ambient, zatiaľ čo krátke stlačenie ovláda funkciu Ambient Aware alebo TalkThru, podľa toho, ktorú si priradíte v aplikácii. TalkThru znižuje hlasitosť hudby, takže môžete konverzovať, zatiaľ čo funkcia Ambient Aware umožňuje počuť viac okolitého hluku, takže nie ste takí izolovaní od svojho okolia. Obe funkcie pracujú dobre a technológia na potlačenie šumu funguje takmer rovnako dobre ako na vyššom modeli. Rovnaká je aj možnosť práce s aplikáciou a použitie rôznych ekvalizačných kriviek. Najviac sa mi však osvedčilo základné nastavenie, ktoré poskytuje výborne vyvážený zvuk. Slúchadlá takisto podporujú hlasových asistentov Google Assistant a Amazon Alexa. Zo stránky parametrov sú slúchadlá v podstate zhodné s modelom Club ONE, používajú 40 mm meniče, tentoraz však bez grafénových prvkov. Zvukový prejav je trocha agresívnejší, ale čistý a v rovnaný, s plnými basmi, vyváženými stredmi a čistými výškami. Slúchadlá ponúkajú kvalitnú konštrukciu, výborný zvuk a použiteľné potlačenie šumu. Ak oželiete prémiové materiály a bohatšie príslušenstvo vlajkového modelu, ide o veľmi zaujímavú voľbu.

JBL Club 950NC

PLUSY, MÍNUSY:
+ Výborný zvuk, kvalitné ANC, pomer cena/výkon, puzdro v cene
– Trocha mätúca signalizácia režimov

JBL Club 700BT
Najmenší a najlacnejšm model zo série Club sú slúchadlá JBL Club 700BT. Oproti väčším súrodencom je tu niekoľko zásadných zmien. Slúchadlá nevyužívajú technológiu potlačenia šumu ANC a sú koncipované ako polootvorené, takže mušle sú menšie a nasadzujú sa na ucho, a nie okolo neho. Oceňujem, že zostala zachovaná konštrukcia hlavového mosta aj so skladacím mechanizmom rovnako ako pri modeli 950NC. Keďže sú mušle v tomto prípade menšie asi o tretinu, v zloženom stave sú slúchadlá veľmi skladné. Namiesto pevného puzdra však v príslušenstve dostanete iba vrecko. Musíte sa takisto uspokojiť iba s audiokáblom a napájacím USB-C. Zachované zostávajú možnosti ovládania a použitia ekvalizérov z aplikácie, ako aj podpora Google Assistant a Amazon Alexa. Slúchadlá používajú 40 mm meniče a hudobný prejav je veľmi podobný ako pri 950NC. Vzhľadom na polouzavretú konštrukciu je trocha slabšie podanie basov. Ináč je však zvuk veľmi kvalitný a vyvážený. S prihliadnutím na odolnú konštrukciu, výdrž až 50 hodín a kvalitný zvuk ocenia tieto slúchadlá hlavne mladí používatelia. Nezanedbateľná výhoda je tu prijateľná cena.

JBL Club 700BT
PLUSY, MÍNUSY:
+ Veľmi dobrý zvuk, pomer cena/výkon, malé rozmery, výdrž
– Menej pohodlné nosenie

Pošlite článok známemu