Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

JBL Endurance PEAK vs. JBL Free BT, ktoré si vybrať?

TechBox

01.08.2019

JBL nezaostáva za konkurenciou a v ponuke Bluetooth slúchadiel do uší má už niekoľko modelov tzv. True Wireless, teda plne bezdrôtových slúchadiel. Z jeho dnes už celkom bohatej ponuky sme sa podrobnejšie pozreli na dvojicu JBL Free BT a JBL Endurance PEAK. Ktoré z nich by sme vám odporučili?
Odpoveď na otázku, položenú v úvode, si nechám na záver. Najskôr by som vám predstavil jednotlivé modely, ich parametre a skúsenosti s jednými či druhými slúchadlami. Toto totiž nie je súboj dvoch porovnateľných produktov. Každý z nich má svoje určenie a tým aj cieľovú skupinu.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

JBL Free BT

Plne bezdrôtové slúchadlá JBL Free BT by som hneď na úvod označil ako „imidžovky“. Veď sa na ne pozrite. Veľmi štýlový a moderný dizajn vie upútať na prvý pohľad. Na test som mal JBL Free BT v bielej farbe, no v predaji je aj konzervatívnejšie, čierne vyhotovenie. Takže čo sa týka farebnosti, máte si z čoho vybrať.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

V balení tohto modelu nájdete, okrem potrebných dokumentov a samotných slúchadiel, puzdro, nabíjací Micro USB kábel, 2 sady gélových návlekov na slúchadlá vo veľkostiach M a L a 3 sady silikónových nástavcov do uší (S, M, L). Tie vám umožnia vybrať si správnu veľkosť, aby vám slúchadlá dobre pasovali a držali v ušiach.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Pýtate sa, načo vám budú spomenuté návleky? Slúchadlá JBL Free BT majú certifikáciu odolnosti IPX5, takže ak vás počas ich používania zastihne vonku dážď, nemusíte sa o ne báť. Návleky síce odolnosť voči vode priamo nezvýšia, no poslúžia vám, aby vám slúchadlá v ušiach ešte lepšie držali, ak s nimi napríklad beháte či trénujete. Zabránia tak vyšmyknutiu sa zo spotených uší.

Samotným slúchadielkam slúži na napájanie 85 mAh batéria. Tá má zabezpečiť 4-hodinové nepretržité prehrávanie hudby. V tomto smere ma JBL Free BT nesklamali. Opäť, ako aj iné, doteraz testované slúchadlá JBL. S prestávkami v počúvaní hudby som nemal problém dosiahnuť výdrž batérie aj od rána do večera.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Ak by sa vám však stalo, že slúchadlám „dôjde šťava“, na doplnenie energie využijete multifunkčné puzdro. Okrem toho, že je elegantné a praktické na prenášanie slúchadiel pri cestovaní, slúži aj na ich nabíjanie. V sebe má zabudovanú 1 500 mAh batériu, ktorú dobíjate pribaleným Micro USB káblom.

Puzdro dokáže za 15 minút dodať batériám v slúchadlách energiu na ďalšiu hodinu nepretržitého počúvania hudby. Plné nabitie slúchadiel trvá menej než dve hodiny, pričom na jedno nabitie batérie v puzdre som slúchadlá dokázal doplna nabiť cca 3-4 krát. Vďaka tomu môžete slúchadlá používať aj niekoľko dní bez dobitia batérie v puzdre.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Povedzme si teraz niečo o ovládaní a zvuku bezdrôtových slúchadiel JBL Free BT. Na prenos zvuku z mobilného telefónu, tabletu alebo počítača využívajú tieto slúchadlá Bluetooth verzie 4.2, pričom okrem stereofónneho prenosu a ovládania skladieb na diaľku podporujú aj profily na hands-free telefonovanie. Áno, slúchadlá bez akýchkoľvek problémov využijete aj na uskutočňovanie hovorov. Telefonáty boli plynulé, bez prerušovania a obe strany sme sa vždy dobre počuli.

Prijatie, resp. ukončenie a odmietnutie hovoru a taktiež spustenie prehrávania hudby a pozastavenie ovládate stlačením tlačidla na pravom slúchadle. Dvojitým stlačením aktivujete hlasového asistenta. Ľavým slúchadlom ovládate posun skladieb vpred (1x stlačenie) alebo vzad (2x stlačenie). Hlasitosť prehrávania hudby a hovoru však musíte ovládať na telefóne.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Na to, aby ste vôbec mohli počúvať hudbu alebo telefonovať vám postačí používať pravé slúchadlo. No ak si chcete hudbu vychutnať kvalitne a stereofónne, bez ľavého slúchadla sa, pochopiteľne, nezaobídete. No a taktiež v tomto prípade prídete o posun skladieb. V tom ale problém nevidím.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

JBL Free BT sú vybavené dynamickými meničmi priemeru 5,8 mm s frekvenčnou odozvou 10 Hz – 22 kHz. Produkovaný zvuk je pre JBL typicky kvalitný, skutočne bolo počuť zvuky v plnom frekvenčnom rozsahu. Len si pred používaním slúchadiel vyberte správnu veľkosť nástavcov do uší.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Nosenie slúchadiel je pohodlné. V ušiach ich takmer necítiť, veď samotné majú hmotnosť len 13 gramov. S puzdrom mi váha ukázala celkovú hmotnosť rovných 100 gramov. Pri cestovaní vám teda batožinu nezaťažia. A hoci v ušiach držia v celku pevne, predsa len som mával pri prudšom pohybe obavu, že mi z nich vypadnú.

Ak by som mal slúchadlá JBL Free BT, ktorých odporúčaná cena je 129 €, hodnotiť samostatne, pridelil by som im 91 %, pričom ako výhody by som zdôraznil výdrž batérie, pohodlné nosenie a kvalitný zvukový prejav. Naopak, ako výtku by som uviedol ovládanie hlasitosti cez mobil a nutnosť nosenia oboch slúchadiel na to, aby ste mohli plnohodnotne ovládať hudbu, ako som to spomenul vyššie. Inak som počas ich používania žiadne zásadné nedostatky nezaznamenal.

JBL Endurance PEAK
Druhými do partie počas testu boli taktiež plne bezdrôtové slúchadlá, konkrétne model JBL Endurance PEAK. Už na prvý pohľad je zrejmé, že ide o úplne odlišný produkt než sú JBL Free BT. Endurance PEAK sú mohutnejšie, majú hranatejšie tvarovanie a navyše aj „háčiky“, ktorými sa zakladajú za uši.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Tieto slúchadlá sú za cenu 149 € dostupné v jedinom, čierno-šedom farebnom vyhotovení. Sú síce ladené konzervatívnejšie, no ich účelu a využitiu to nijako neuberá. Veď cieľovou skupinou slúchadiel JBL Endurance PEAK sú aktívne ladení používatelia, predovšetkým športovci.
Pri pohľade na balenie vidíme popri slúchadlách a nabíjacom ochrannom puzdre ešte nástavce do uší v troch veľkostiach (jedny sú už nasadené) a nabíjací kábel. Ten je, rovnako ako pri JBL Free BT, vo vyhotovení Micro USB. Škoda, že aspoň pri slúchadlách Endurance PEAK výrobca nepoužil modernejší USB-C konektor.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Slúchadlá JBL Endurance PEAK zaujmú niekoľkými detailami. Tak napríklad, majú od výrobcu certifikáciu odolnosti IPX7. Preto nie len dážď, pot či ošplechnutie, ale aj krátkodobé ponorenie im nijako neublíži. Takže ich môžete používať (takmer) pri akomkoľvek športe či tréningu. Pri bicyklovaní, behu ale aj plávaní.

Myslím si, že ani detailný pohľad na tieto slúchadlá vám hneď neodhalí, akým spôsobom ich môžete ovládať. Toto JBL vymyslelo veľmi dômyselne. Hovorí vám niečo technológia PowerHook? Zrejme zatiaľ nie. Tá však stojí za prvým (a aj posledným) krokom ich ovládania. Vďaka nej totiž JBL Endurance PEAK zapnete a tiež vypnete.

Princíp fungovania spočíva v tom, že v kľudovom režime, teda keď sú slúchadlá odložené v puzdre alebo kdekoľvek mimo neho, sú háčiky na jednotlivých slúchadielkach magnetom spojené s telom slúchadiel. Vtedy sú Endurance PEAK vypnuté. Alebo aspoň v pohotovostnom režime. No stačí si ich nasadiť na uši, pričom háčiky odpojíte od tela slúchadielok a Endurance PEAK sa automaticky zapnú. Opačným postupom ich znova „vypnete“. Praktické, však?

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Pri prvom zapnutí, alebo ak slúchadlá nenájdu v dosahu skôr spárované Bluetooth zariadenie, sa automaticky spustí proces párovania. Po tomto kroku už môžete slúchadlá naplno využívať. V prípade, že do slúchadiel nepôjde zvukový signál z telefónu či tabletu, automaticky sa po piatich minútach prepnú do stand-by režimu. Je to z dôvodu šetrenia energie. Aj v situácii, keď si Endurance PEAK zložíte z uší, čím háčiky spojíte s telom slúchadielok, ale slúchadlá neodložíte do puzdra, prakticky taktiež zostávajú v pohotovostnom režime. Výrobca však neodporúča nechávať slúchadlá odložené mimo puzdra viac ako 3 hodiny.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Výhodou slúchadiel JBL Endurance PEAK, napríklad oproti modelu JBL Free BT je to, že všetko ovládanie je zakomponované do pravého slúchadla. Nevidíte na ňom žiadne ovládacie prvky? Nepotrebuje ich. Tieto slúchadlá sú totiž ovládané dotykovo. Veru tak, takmer celá vonkajšia strana, na ktorej je logo JBL a mikrofón, má dotykovú plochu. Jedným ťuknutím prijmete / ukončíte hovor a spustíte / pozastavíte prehrávanie. Dvojitým ťuknutím sa posuniete o skladbu vpred a trojitým o skladbu vzad.

Je to šikovné riešenie, no stávalo sa mi, že keď som si počas hovoru chcel napríklad napraviť pravé slúchadlo, tak som sa nechtiac dotkol spomenutej dotykovej plochy a… hovor nechtiac ukončil. Toto je však vec zvyku, aby sa vám to nestávalo často. Inak som tieto slúchadlá rád nosil hoci aj celý deň. Pohodliu pri nosení a pevnejšiemu uchyteniu v ušiach napomáha aj známa JBL fičúrka nazvaná TwistLock. Podrobnejšie som ju popísal už skôr, pri slúchadlách JBL Inspire 500.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Výrobca udáva, že slúchadlá sú napájané 75 mAh batériou, teda o 10 mAh slabšou, ako je tomu v prípade JBL Free BT. No počas niekoľkých týždňov testovania som nezaznamenal, že by ich výdrž z plného nabitia bola kratšia než pri súčasne testovaných sesterských slúchadlách Free BT. Tým chcem povedať, že aj so slúchadlami Endurance PEAK som dokázal počúvať hudbu nepretržite 4 až 4,5 hodiny.

Puzdro je vybavené 1 500 mAh batériou, ktorá slúchadlá nabije za 10 minút na hodinu používania, alebo za cca 1,5 hodiny doplna. Jedno nabitie batérie v puzdre mi vystačilo na zhruba 4 nabitia slúchadiel. Takže bez toho, aby ste museli dobiť batériu v puzdre, vydržíte so slúchadlami viac ako jeden celý deň pri veľmi aktívnom používaní. Ja som puzdro dobíjal približne raz za 3-4 dni.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

JBL Endurance PEAK spojíte so zdrojom zvuku (mobil, tablet či počítač) cez Bluetooth a okrem počúvania hudby nimi môžete aj telefonovať. Aj pri týchto slúchadlách je moja skúsenosť veľmi pozitívna. S uskutočňovaním hovorov nebol žiadny problém. A kvalitnému zvuku pri počúvaní hudby prispeli aj 10 mm dynamické meniče s frekvenčným rozsahom 16 Hz – 22 kHz. Bolo potešenie si vychutnávať ako jemné výšky, tak aj plné hlboké tóny.

Slúchadlám JBL Endurance PEAK ako takým by som udelil 94 % a vyzdvihol by som pri nich pohodlné a bezpečné nosenie, systém zapínania/vypínania PowerHook, kvalitný zvuk a výdrž batérie. Za pozitívum je možné považovať aj intuitívne dotykové ovládanie. Tu si však treba dať pozor na nechcené prerušovanie hudby či telefonátu.

Ani po niekoľko týždňovom teste som v prípade slúchadiel JBL Endurance PEAK nenašiel jednoznačnú slabinu. Preto ako mínus uvediem len použitie staršieho Micro USB konektora na nabíjanie puzdra. Takýmto slúchadlám by sa už hodil USB-C konektor. Slúchadlám JBL Endurance PEAK udeľujeme ocenenie TIP REDAKCIE.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Možno už tušíte, kam bude smerovať odpoveď na úvodnú otázku. Takže, ktoré z plne bezdrôtových slúchadiel JBL Free BT a JBL Endurance PEAK by sme vám odporučili? Oboje. Pochopiteľne, nie všetkým naraz. Záleží len a len na vašich preferenciách a na spôsobe používania slúchadiel. Pre bežných používateľov, ktorí si chcú vychutnávať pohodlie bezdrôtových slúchadiel s kvalitným zvukom za primerané peniaze sú veľmi dobrou voľbou prvé z nich, JBL Free BT. Aktívnym používateľom a najmä športovcom určite odporúčame JBL Endurance PEAK, s ktorými môžete plnohodnotne športovať. No a moja voľba ako autora tohto porovnania? Aj keď nie som aktívny športovec, prikláňam sa k modelu Endurance PEAK práve kvôli väčšej istote pri nosení vďaka háčikom s technológiou PowerHook a konzervatívnejšiemu dizajnu. Ich cena pritom vôbec nie je nadsadená.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Úplne na záver vám chcem dať do pozornosti aj ďalšie na Slovensku už dostupné modely plne bezdrôtových slúchadiel JBL. Model pre bežné používanie JBL TUNE120TWS je dostupný v bielom, čiernom a modrom farebnom variante za 99 €. Športovci môžu siahnuť aj po modeli JBL Reflect Flow vo farbe TEAL alebo BLACK za 149 €. No a pre fajnšmekrov sú k dispozícii perfektné imidžovky JBL UNDER ARMOUR TRUE WIRELESS FLASH s cenou 179 €, ktoré od našej redakcie získali vo vydaní časopisu TECHBOX leto 2019 ocenenie TIP REDAKCIE.

Pošlite článok známemu