Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

JBL Flip 5 je zvukový parťák do každého počasia

TechBox

24.09.2019

Keď sme testovali predchádzajúcu generáciu Flip 4, skonštatovali sme, že ide o perfektný reproduktor s kvalitným zvukom. Ako si počína jeho novší súrodenec? Nesklame naše vysoké očakávania?
Bluetooth reproduktor JBL Flip 5 bol predstavený v januári na CES v Las Vegas 2019, na trh sa však dostal až počas augusta tohto roka. Nám do redakcie prišla elegantná a podľa mňa najkrajšia verzia v sivej farbe. Komu tento odtieň nevyhovuje, má na výber z ďalších piatich farieb.

Zariadenie je vložené do ochranného ekologického plastového obalu, ktorý sa dá využiť aj pri prevoze, kde hrozí poškodenie. Okrem samotného reproduktora sme v krabici našli návod, nabíjací kábel USB-A/USB-C a pútko na zavesenie. Potešilo by, keby výrobca pridal aj vrecko na prenášanie.

JBL Flip 5

Na prvý pohľad sa Flip 5 nelíši od predchádzajúcej generácie. Vzadu si môžeme všimnúť, že plastový kryt, pod ktorým bol schovaný microUSB port, nahradil moderný USB-C, ktorý nepotrebuje mechanickú ochranu proti vode a prachu. Reproduktor má certifikát IPX7 s garanciou odolnosti voči vode až do hĺbky 1 metra.

Reproduktoru nechýba ani zabudovaná technológia JBL PartyBoost, ktorá vám umožní bezdrôtové pripojenie k ďalšiemu reproduktoru a získate tak stereofónny zvuk. Ak reproduktorov prepojíte viac, dokážete ozvučiť aj rozľahlejšie priestory. Takto spárovať sa však dajú len tie zariadenia, ktoré sú kompatibilné s PartyBoost funkciou.

JBL Flip 5

Výhodou dizajnu Flip 5 je možnosť jeho umiestnenia. Okrem bežnej horizontálnej polohy sa môže položiť aj vertikálne. Dokonca v prípade potreby ho môžete navliecť na zápästie a počúvať obľúbenú hudbu aj napríklad na túre. Treba si však uvedomiť vyššiu hmotnosť reproduktora.

Textilný materiál a odolné gumené puzdro zabezpečí, že zariadenie vydrží nešetrnejšie zaobchádzanie a používanie pri outdoorových aktivitách.

JBL Flip 5

JBL Flip 5 ponúka batériu s kapacitou 4 800 mAh, je teda až o 60 % silnejšia ako pri predchádzajúcom modeli (3 000 mAh). Hudobný výkon je 20 W, hmotnosť 540 gramov.

Samotné spárovanie so smartfónom prebehlo neuveriteľne rýchlo a intuitívne. Na reproduktore som stlačil tlačidlo s logom Bluetooth a na telefóne vyhľadal Flip 5. Jemný tón mi vzápätí oznámil úspešné spárovanie. Netrvalo to viac ako 5 sekúnd.

JBL Flip 5

Zvuk, ktorý mi vzápätí tento elegantný valec sprostredkoval, ma doslova zaskočil. Aj po niekoľkých dňoch ma prekvapuje, aký zvuk sa dá z takého malého zariadenia získať.

Hudobné podanie je silné, s presvedčivými basmi. Zvuk nie je skreslený ani pri vysokej hlasitosti. Samozrejme, záleží aj od zdroja hudby. Môj zvyčajný testovací mix sa skladá z rocku, popu, jazzu a piesní s výraznými vokálmi.

JBL Flip 5

Flip 5 ma v žiadnom žánri nesklamal, ak by som naozaj chcel nájsť nejaký nedostatok, tak to, že v niektorých vokálnych pasážach sa občas strácajú detaily. Tu by zrejme pomohlo mať aj druhý reproduktor a stereo zvuk.

Rozdiely medzi Flip 4 a Flip 5
Ak máte predchádzajúcu generáciu reproduktoru, môžno sa pýtate, či sa oplatí upgradovať na nový model. Konečné rozhodnutie je samozrejme na vás, v tabuľke nájdete niekoľko dôležitých parametrov na porovnanie.

JBL Flip 4 JBL Flip 5
Zvuk 2x 44mm meniče 44x80mm prevodník
Frekvenčný rozsah 70Hz - 20kHz 65Hz - 20kHz
Výkon 2x8W 20W
Nabíjanie microUSB USB-C
Batéria 12 hodín, 3,5 hod. nabíjanie 12 hodín, 2,5 hod. nabíjanie
Kapacita 3000mAh 4800mAh
Výdrž na jedno nabitie 12 hodín 12 hodín
Rozhranie Bluetooth 4.2 Bluetooth 4.2
Regulácia hlasitosti Regulácia hlasitosti
On/Off On/Off
JBL Connect+ PartyBoost
Prehrávanie / Pauza / Prijímanie hovorov / Aktivácia hlasového asistenta Prehrávanie / Pauza / Prijímanie hovorov
Hmotnosť 515g 540g
Cena 99 € 129 €

Novinka má o niečo väčší výkon, avšak neponúka stereo zvuk. Nabíja sa o hodinu menej cez moderné UCB-C rozhranie, ktoré nahradilo microUSB.

JBL Flip 5

Výdrž batérie je relatívna záležitosť. Výrobca udáva 12 hodín, mne vydržal hrať niečo nad 11 hodín pri hlasitosti na úrovni zhruba 40 %. Vzhľadom na to, že batéria bola úplne nová, môžete očakávať deklarovaných 12 hodín. Myslím si, že aj keby to bolo len 11 hodín, ide o slušnú dobu, ktorá by mala v praxi úplne postačovať.

Bluetooth reproduktor Flip 5 je určený ľuďom, ktorý chcú za dobrý peniaz získať veľa muziky. Cena 129 eurrozhodne nie je premrštená, naopak veľmi dobrá. Hodí sa tak na počúvanie doma, ako aj v otvorenom priestore. 20-wattový výkon zaistí ozvučenie na dostatočnej úrovni.

JBL Flip 5

Medzi nevýhody patrí odstránená podpora hlasitého odposluchu a káblového pripojenia k reproduktoru (Aux-In). Nové komunikačné rozhranie PartyBoost zase nepodporuje staršie zariadenia s Connect+.

JBL Flip sa bude predávať až v jedenástich farbách. Používatelia si tak budú môcť vybrať z týchto farebných odtieňov: Black, Blue, White, Gray, Red a Squad.

JBL Flip 5

Napriek vysokej pridanej hodnote, ktorú reproduktor prináša, nie je jeho cena, 129 eur, premrštená a je dokonca o 10 eur menej, ako stál model Flip 4.

Pošlite článok známemu