Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

JBL Tune700BT: Prvotriedny základ

High & Style

11.08.2020

JBL má v kategórii slúchadlá na uši solídne zastúpenie. Rozptyl cien je taký široký, že si na svoje príde naozaj každý. Ak hľadáte niečo, čo priveľmi nezaťaží váš rozpočet a ste pre veľmi priaznivú cenu ochotný spraviť zopár kompromisov, istotne sa zamerajte na model JBL TUNE700BT. Základný model tohto radu má viacero predností, ktoré výrazne zatienia nedostatky.
Sadnú ako uliate
Ušnice majú avokádový tvar, vďaka čomu uši zapadnú do príjemne čalúnených náušníkov. Napriek tomu, že ide o základný model, komfort nosenia je vysoký a bol som veľmi milo prekvapený, že aj po hodinách kancelárskej práce mi nasadené slúchadlá neprekážali. Pri výrazne drahších modeloch zvyknem po približne dvoch hodinách pociťovať nepohodlie v podobe potenia sa, mierneho tlaku na uši či celkovej nervozity zo slúchadiel. Pri TUNE700BT ma toto všetko nejako obišlo. Teda musím prirátať prvé plusové body.

Aj na cesty
Dvestodvadsaťgramové slúchadlá majú čalúnenie hlavového pásu len v jeho strede, na vrchole hlavy. Pri prvom kontakte si zrejme poviete, že sa tu niekto prerátal, keď čalúnenie zasadil do výrezu plastovej konštrukcie. Vznikli tu totiž na dotyk pomerne ostré hrany. V konečnom dôsledku sa však prerátal recenzent so svojou nedôverou, keďže toto konštrukčné riešenie nijakým spôsobom neovplyvnilo pohodlie pri používaní slúchadiel. Pochváliť musím kĺby na styku ušnice a hlavový pás, vďaka ktorým slúchadlá šikovne poskladáte a môžete ich pohodlne prenášať. Bohužiaľ, v balení nie je vrecúško ani obal.

JBL Tune700BT

Minimalistické ovládanie

Treba povedať, že TUNE700BT nemajú ambíciu stať sa miláčikom audiofilov. Tomu zrejme napovedá aj cena. Dali by sa v prípade čiernej farby – v ponuke je aj červená, modrá a biela – nazvať biznis slúchadlami. Teda môžu byť alternatívou k AirPods, ak vám štuple nevyhovujú, prípadne nesedia v ušiach. Pri takomto pohľade vám nebude chýbať ani bohaté dotykové ovládanie, ktoré je dnes veľmi populárne. JBL TUNE700BT majú tlačidlo on/off a ďalšie tri tlačidlá, ktorými ovládate hlasitosť, prijímate hovory, aktivujete hlasových asistentov alebo kombináciou tlačidiel pripojíte druhé zariadenie. Chýba samostatné tlačidlo Bluetooth. To pri párovaní s prvým zariadením supluje tlačidlo on/off, stačí ho päť sekúnd podržať. Moja skúsenosť však je, že ak nie je v dosahu primárny zdroj zvuku, slúchadlá začnú automaticky vysielať Bluetooth signál. Stačí otvoriť nastavenia Bluetooth v zariadení a slúchadlá pripojiť. Ďalšie zariadenie pripojíte podržaním tlačidla na prijímanie hovorov a zvýšenia hlasitosti. Mne osobne tento ovládací minimalizmus vyhovuje nadmieru.

Skrytý port
Z hardvérového vybavenia treba spomenúť možnosť pripojiť audio kábel, je v balení so slúchadlami, a Micro USB konektor na nabíjanie slúchadiel. Aby ste sa k USB portu dostali, budete musieť vyklopiť ušnicu, čo vám môže prekážať, keď zvyknete odkladať slúchadlá na čalúnenú časť ušníc, aby ste si nepoškriabali ich chrbát. Oceníte označenie ušníc veľkými písmena v ich vnútri.

Tradičné JBL basy
V ušniciach sa skrývajú 40-milimetrové dynamické meniče. Frekvenčný rozsah slúchadiel je 20 Hz až 20 kHz a maximálny výstupný výkon je 40 mW. Slúchadlá sú vybavené JBL Pure Bass zvukom, ktorý spoločnosť vytvorila už pred 70 rokmi. Názov napovedá zvýraznenie hlbokých a silných basov. Tie však nie sú prehnane vysunuté dopredu. Zvuk celkovo je príjemný, ucelený a vôbec vám nebude prekážať. Samozrejme, ak prihliadneme na to, že ide o základný model s nízkou cenou. Zvuk rozhodne nie je plechový, ani vás nedokonalosťami neotravuje či neznervózňuje. Milo ma prekvapilo, že mi zvuk dokonale sedel na hudobné súbory určené na podporu sústredenia sa pri práci, ktoré nájdete na YouTube. Zvuk je dobrý a zreteľný ako v interiéri pri práci, tak na ulici.

JBL Tune700BT

Aj ako hands free
Samozrejme, ak by sme sa na JBL TUNE700BT pozreli optikou náročného audiofila, našli by sme nedokonalosti, no ako som už písal, tento model nemá ambíciu osloviť najnáročnejších milovníkov hudby. Ako doplnok pre kancelársku prácu majú zvuk nadmieru uspokojivý. Milo prekvapený som bol z kvality zvuku počas telefonovania. Čistý a jasný zvuk bol na oboch stranách telefonátu. Citlivosť mikrofónov je naozaj vysoká, Siri mi rozumela príkazy, aj keď som ich doslova šepkal. Odfiltrovanie vetra v exteriéri je dobré.

Pasívne izolujú
Ak chcú dnes slúchadlá obstáť, mali by byť vybavené aktívnym potlačením okolitého ruchu a spojené s funkciami ANC. JBL očividne v prvom rade nastavili cenu, až potom začali vyberať technológie, ktoré použijú. Preto tu ANC chýba. Otázne však je, či to až tak prekáža. Pasívna zvuková izolácia od okolia je vďaka ušniciam na vysokej úrovni. Pre lepší obraz – hlasitosť hudby som mal približne na 35 % výkonu slúchadiel, bol som v interiéri a na pozadí hrajúci televízor a prebiehajúci telefonát som takmer nevnímal. Pri sústredení sa na prácu ma okolité ruchy nerušili vôbec. V exteriéri je to už o niečo horšie, no zvýšením hlasitosti sa toho dá veľa vyriešiť. Ostatne, poznáme to všetci z minulosti. Ak je pre vás ANC nutnosť a TUNE700BT sa vám pozdávajú, riešením je rovnako základný model JBL TUNE 750BT, ktorý sme v minulosti už testovali.

Dve zariadenia súčasne
Bluetooth 4.2 v tabuľke špecifikácií nepôsobí práve vábivo, no pri JBL som si už zvykol, že dokážu aj zo staršej technológie dostať výkon nad očakávania. Nemusíte sa teda báť, že by komunikácia slúchadiel s vaším zdrojom hudby akokoľvek haprovala. Slúchadlá nemajú vlastnú aplikáciu a nenájdete ich ani v apke JBL Headphones. Spárovanie je cez nastavenia Bluetooth zariadenia, ktoré je zdrojom zvuku. Na spojenie s prvým zariadením stačí zapnúť slúchadlá, tie začnú automaticky vysielať Bluetooth signál. Ak chcete slúchadlá spárovať s druhým zariadením, musíte stlačiť kombináciu tlačidiel na pridanie hlasitosti a prijatie hovoru. Toto riešenie nie je intuitívne, treba si prečítať návod, no je to jediný takýto príkaz, hovoriť o nedokonalosti nie je namieste.

JBL Tune700BT

Trochu strpenia
Funkcia pripojenia dvoch zariadení súčasne má uľahčiť telefonovanie. Ak napríklad počúvate hudbu na počítači a zazvoní vám telefón, slúchadlá sa automaticky prepnú do režimu hands free. Hovor je vždy nadradený nad prehrávaním hudby. Automatické prepínanie medzi zaradeniami je bezproblémové, no treba si naň s určitou mierou trpezlivosti navyknúť. Reakčný čas slúchadiel je do dvoch sekúnd, čo už v dnešnej dobe nemusí byť najkomfortnejšie. Na druhej strane – takáto funkcia v základnom modeli nie je úplne bežná a je skutočnou pridanou hodnotou.

Super výdrž batérie
Audio kábel oceníte, keď zabudnete nabiť batériu. Jej kapacita je 610 mAh a podľa výrobcu vydrží 27 hodín prehrávania hudby na jedno nabitie. V praxi to znamená, že ak budete slúchadlá používať pri práci na počítači približne na 40 % hlasitosti, nabíjať budete tak raz za sedem pracovných dní. Úplne vybitá batéria je nabitá do dvoch hodín, po piatich minútach nabíjania máte slúchadlá k dispozícii na dve hodiny prehrávania hudby. Táto kombinácia vám zabezpečí, že batéria vás nebude obmedzovať takmer nikdy.

Resumé
Písať ódy na základný model slúchadiel je trochu zvláštne, no v prípade JBL TUNE700BT je to namieste. Áno, chýba ANC, stále je tu Micro USB na nabíjanie, navyše je trochu zvláštne umiestnený, slúchadlá nemajú aplikáciu a o zvuku by sme mohli diskutovať dlhšie. Ale slúchadlá stoja u oficiálneho slovenského distribútora veľmi príjemných 79 €. Za túto cenu som s TUNE700BT nadmieru spokojný a rozhodne by som ich odporučil. Napríklad, ako som už spomenul, aj ako náhradu za AirPods, ak vám prekážajú štuple do uší.

Pošlite článok známemu