Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

JBL uvádza štýlové reproduktory k počítaču: JBL Quantum Duo

Spolu s hráčskými slúchadlami v sérii Quantum, uviedla na trh firma JBL aj reproduktory určené pre hráčov. Reproduktory nie sú určené len pre hráčov, ale využijete ich aj ako bežné ozvučenie k svojmu počítaču či konzole. O tom sme sa presvedčili aj na vlastnej koži keď sme reproduktory používali denno denne viac ako mesiac.
Balenie
V papierovej dobre chránenej polstrovanej krabici okrem dvoch štýlových reproduktorov nájdeme okrem povinnej dokumentácie aj potrebné príslušenstvo. 1.5m dlhý audiokábel ukončený jack koncovkami, 1.5m USB-C kábel a 1.5m napájací kábel ukončený štandardným dvojkolíkom.

JBL Quantum DUO

Hneď na úvod musíme pochváliť, že napájacia šnúra je štandardizovaná a nie je problém do budúcna ju aj bežne zakúpiť, keby sa nejako zničila alebo by ste ju stratili. S tým prichádza aj druhá pochvala. Adaptér sa nachádza zabudovaný v reproduktore a nepovaľuje sa tak žiadna externá krabička niekde pod stolom.

Špecifikácia
Na prvý pohľad do technickej špecifikácie, nie sú reproduktory ničím výnimočné. Každý reproduktor (pravá a ľavá strana) obsahuje 2.5" woofer so zadným bassreflexovým otvorom a 0.75" tweeterom, ktoré hrajú vo frekvenčnom rozsahu 60Hz - 20kHz pri výkone 20W RMS. O číslovke 20W sa nebudeme veľmi baviť, keď rôzny pseudo výrobcovia dokážu na krabicu nalepiť aj 1000W pri menších reproduktoroch. Vy, čo poznáte výrobky JBL, už asi viete, čo znamená v podaní JBL týchto 20W. Pre predstavu, 20W RMS dáva prenosný reproduktor JBL Flip 5.

Pri bližšom preskúmaní špecifikácii zistíte že, tieto reproduktory obsahujú aj integrovaný Bluetooth vo verzii 4.2, prispôsobiteľné podsvietenie a farebné efekty a integrovanú technológiu JBL Quantum SOUND. A to nie je všetko. Niečo aj zamlčali a objavili sme až pri reálnej prevádzke.

Zapojenie reproduktorov
Pre zapojenie reproduktorov k počítaču, konzole, alebo akémukoľvek zdroju zvuku nepotrebujete vôbec študovať manuál. Všetko je intuitívne. Reproduktory medzi sebou prepojíte dodávaným hrubým a kvalitným USB-C káblom. Zapojenie do elektrickej zásuvky zvládne aj amatér. Pre zapojenie k zdroju zvuku máte dve možnosti, ak nerátame Bluetooth konektivitu. Môžete zapojiť osvedčený audio jack kábel, alebo pomocou USB-C (reproduktor) -> USB-A (napr. počítač). Len trochu zamrzí, že reproduktory nie je možné napájať len pomocou USB rozhrania, ale to je len minimálny detail. Ak to máte všetko zapojené, už stačí stlačiť len tlačidlo zapínania na hornej časti pravého reproduktora.

JBL Quantum DUO

Inštalácia JBL Quantum DUO do operačného systému Windows a Mac OS X.
Ak ste si zvolili pripojenie reproduktorov pomocou USB rozhrania, tak systém reproduktory automaticky rozpozná a nainštaluje všetky potrebné ovládače. Nie je nutné nikde nič sťahovať. Testované s OS Windows 10 (verzia 2004) a Mac OS X (verzia 10.15.5). Jedine čo bude potrebné je si prenastaviť predvolený zvukový výstup. Nič viac.

JBL Quantum DUO

Prevedenie stereo reproduktorov JBL Quantum DUO
Hráčske reproduktory JBL Quantum DUO sú nádherným a praktickým dizajnovým kúskom k počítaču. Navyše veľmi praktickým kúskom, ktorý možno neoceníte hneď, ale až časom. Na prednej časti pravého reproduktora sa nachádza audio jack výstup. Zapojením slúchadiel do tohto konektora úplne stlmíte reproduktory a aktivujete slúchadla. To oceníte najmä vtedy, keď chcete počúvať hudbu alebo film bez toho, aby ste rušili okolie.  Slúchadlá nemusíte tak zapájať k počítaču do iného zvukového výstupu, prestavovať audio výstup v systéme, alebo máte len krátky kábel na pripojenie slúchadiel k počítaču. Elegantné a praktické riešenie. Určite ho skúste.

JBL Quantum DUO

Pri prvom zapnutí reproduktorov JBL Quantum DUO sa automaticky aktivuje aj farebné podsvietenie. Na reguláciu tohto podsvietenia síce nie je dostupná žiadna aplikácia, ale celé si ho môžete prispôsobiť pomocou ovládacích prvkov umiestnených na reproduktore. Tlačidlo na prednom paneli vpravo od potenciometra ovládania hlasitosti slúži na ovládanie intenzity podsvietenia. Zvoliť si môžete medzi 3 intenzitami + úplne vypnúť podsvietenie.

Na vrchnej časti najväčšie podlhovasté farebné tlačidlo slúži na zvolenie farby. Môžete si vybrať medzi šiestimi základnými farbami (tmavofialová, modrá, zelená, žltá, oranžová a červená) a jednou dúhovou. Posledná menovaná sa prirodzene mení počas prehrávania. Nakoniec si môžete nastaviť spôsob farebných efektov. Reproduktor môže byť trvalo podsvietený, tzv. vlny v synchronizácii s prehrávanou hudbou a efektom dýchania alebo tzv. prietok.

JBL Quantum DUO

Práve aj široké možnosti voľby podsvietenia dávajú reproduktorom jedinečnosť. Zapadnú naozaj do každého dizajnu a každý si ich prispôsobí vlastnému vkusu. Okrem hlavného woofra, ktorý je osvetlený po obvode, sú podsvietené na prednej časti aj ovládacie tlačidla a potenciometer na pravom hlavnom reproduktore. Veľmi sa nám páči aj efekt podsvietenia reproduktorov po bočných stranách. Perforovanie pôsobí tak, akoby osvetlenie išlo niekde z hlbín reproduktorov, ale to robí len šikovne navrhnutý dizajn.

Zvuková stránka JBL Quantum DUO
Musíme spomenúť, že reproduktory sú vybavené aj pogumovanými nožičkami. Nie je to len pre efekt. Aj tieto malé reproduktory dokážu zahrať pekne hlboko a nie je nič nepríjemnejšie, ako keď by začali na stole rezonovať nepríjemnými sprievodnými zvukovými efektami, prípadne "tancovať" po stole. A okrem toho že zahrajú dosť hlboko, tak aj dosť nahlas. Ako sme spomenuli už zo začiatku, výkon majú identický s prenosným reproduktorom JBL Flip 5. JBL Quantum DUO majú o niečo lepší zvukový prejav ako práve spomínaný prenosný reproduktor. Je to dané fyzikou. Predsa len tu máme k dispozícii podstatne väčší objem spolu s basreflexovým otvorom a navyše fyzicky oddelenú pravú a ľavú stranu.

JBL Quantum DUO

Primárne určenie reproduktorov je najmä pre hráčov a túto úlohu zvládajú na jednotku. K tomu dopomáha aj emulácia priestorového zvuku, ktorá sa dá aktivovať tlačidlom umiestnenom vľavo od potenciometra hlasitosti. Práve táto emulácia zvýrazni umiestnenie zvuku v priestore. Pri hrách to dáva veľký zmysel, ale táto emulácia nám veľmi vadila zas pri štandardnom počúvaní. Je to akoby sa viac do popredia dostalo stredné pásmo a viac sa rozložil zvuk do priestoru. Pri počúvaní podcastov či youtube videí alebo nahrávok nahraných evidentne v stereo režime, je táto emulácia viac na škodu. Priestorový zvuk sme mali možnosť otestovať v nedávno vydanej hre zadarmo: GTA V. Práve na tejto hre, ktorú pozná asi každý, sme ocenili zvýraznenie umiestnenia zvuku, keď nás policajti naháňali po uliciach Los Santos. Hneď sme vedeli bez pozretia do malej mapy, z ktorého smeru sa k nám policajti blížia.

Viac ako mesiac nám slúžili JBL Quantum DUO ako hlavné reproduktory k počítaču. Dosť ťažko sa s nimi budeme lúčiť, pretože zvukový prednes je nenásilný až príjemný a dotváral tak pohodovú pracovnú atmosféru. Počúvali sme na nich úplne všetko vždy minimálne 8 hodín denne: Internetové rádio, podcasty, videá z Youtube či sledovali filmy. Po zvukovej stránke nemáme reproduktorom čo vytknúť. Všetky zvuky sú presne tam kde majú byť. Za to možno môže aj naše ideálne umiestnenie reproduktorov vo výške hlavy.

JBL Quantum DUO

Pár slov pred záverom
Čo sme nespomenuli je to, že reproduktory sú extrémne skladné, nehľadiac na káble. So šírkou len niečo málo pod 9cm a hĺbkou do 18cm ich umiestnite kamkoľvek tak, že vôbec nebudú prekážať. Aj výška 21cm je stále akceptovateľná. Či máte väčší alebo menší stôl, určite vždy na ne nájdete miesto. Preto sa aj u nás stali takmer nedeliteľnou súčasťou pracovného miesta. Ku komfortu prispieva aj automatické zapínanie a vypínanie reproduktorov, ak ich máte k počítaču pripojené cez USB. Reproduktory rozpoznávajú signály cez USB a keď žiadne nedostávajú ostávajú vypnuté a pri zapnutí počítača sa automaticky zapnú aj reproduktory.

Takou malou korunkou pre JBL Quantum DUO je ešte Bluetooth konektivita. Pripojte si reproduktory k svojmu mobilnému telefónu, tabletu alebo notebooku. Ak ste doteraz uvažovali nad prenosným reproduktorom od JBL a chceli ste počúvať hudbu hlavne doma a nepotrebovali reproduktor nikam nosiť, aj toto môže byť pre vás riešenie. Príjemný doplnok.

JBL Quantum DUO

Záver
Na trhu je nepreberné množstvo reproduktorov k počítaču v rôznych cenových kategóŕiách. Pre voľbu JBL Quantum DUO pri cene 159,- €, čo je taký stred, hovorí viac faktorov prečo ich zvoliť. Ak si potrpíte na svetelné efekty, ktoré si navyše môžete prispôsobiť k svojmu obrazu a vyžadujete kvalitnú reprodukciu, je to tá správna voľba. Navyše reproduktory majú viacero možnosti využitia a pripojiteľnosti. Môžete ich pripojiť ku všetkému čo si zmyslíte. Počítač, notebook, macbook, Xbox, Playstation, telefón, tablet, mp3 prehrávač... nič mu nerobí problém. Zvoľte si pripojenie medzi USB, audio jacka alebo Bluetooth. JBL Quantum DUO vám určite bude slúžiť niekoľko rokov a nebudete mať potrebu ich vôbec vymeniť.

Súvisiace produkty

Pošlite článok známemu