Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

JBL Xtreme 2 – skutočný zvukový extrém

TechBox

06.11.2018

Jedným z najnovších prírastkov medzi prenosnými Bluetooth reproduktormi je pokračovateľ rodu extrémnych, JBL Xtreme 2. Oproti predchodcovi zaznamenal ako dizajnové, tak aj technické zmeny.
JBL Xtreme 2

Jar, leto, jeseň, zima. V každom ročnom období chceme počúvať hudbu nie len zatvorení vo svojich domovoch, ale aj v exteriéri. Počas výletu v prírode, pri kúpaní, alebo priateľskej párty trebárs počas grilovačky či lyžovačky. No a práve toto sú situácie, kedy príde vhod zdroj zvuku, o ktorý sa nemusíme báť, ak spadne z väčšej výšky na zem, alebo nebodaj do bazénu alebo jazera.

JBL Xtreme 2

JBL Xtreme 2 plynule nadväzuje na predchodcu prvej generácie a navyše pridáva niekoľko vylepšení. Na jednej strane pribral rozmerovo i hmotnosťou. Ak to vyjadríme číslami, tak Xtreme 2 má 136 x 288 x 132 mm pri hmotnosti takmer 2,4 kg.

JBL Xtreme 2

Na druhej strane sa však pod to podpísala najmä vylepšená a spevnená konštrukcia. Navyše Xtreme 2 dostal do vienka aj plnú odolnosť voči vode podľa normy IPX7. To znamená, že ak vám spadne do vody, bez ujmy vydrží v hĺbke 1 metra počas 30 minút.

JBL Xtreme 2

Dvojica tweetrov má síce o niečo menšie rozmery (20 mm oproti 35 mm v Xtreme), no woofre sú väčšie a majú rozmer 70 mm. Pri zachovanom, takmer valcovitom vzhľade, nechýbajú na krajoch gumené membrány, ktoré jednak zabraňujú vniknutiu vody a nečistôt a jednak napomáhajú basovému zvukovému prejavu.

Zvuku sa povenujem neskôr, povedzme si ešte zopár technických parametrov. Na bezdrôtové pripojenie so smartfónom, tabletom a podobne slúži novšia verzia technológie Bluetooth, a to 4.2. Okrem stereo profilu A2DP v1.3, hands free a headset profilov (HFP v1.6, HSP v1.2) má aj vylepšený Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP v1.6), ktorý slúži na ovládanie reprodukcie hudby alebo videa.

JBL Xtreme 2

Pozornému čitateľovi neunikla informácia o HFP a HSP profiloch. Áno, vďaka nim vám Xtreme 2 poslúži aj počas telefonátu. Hovor bol dostatočne hlasitý a zrozumiteľný, taktiež druhá strana sa nesťažovala na zhoršenú kvalitu telefonátu. Len pripomeniem, že mikrofón je na prednej strane reproduktora, troch vľavo od loga. Myslite na to, keď budete s niekým telefonovať.

Za pozornosť stojí aj podpora technológie JBL Connect+. Vďaka nej, ako to u JBL reproduktorov poznáme, je možné medzi sebou prepojiť až 100 JBL Connect+ kompatibilných reproduktorov. Škoda, že sa mi nepodarilo prepojiť Xtreme 2 s jeho predchodcom. Ten totiž podporuje staršiu verziu technológie Connect.

JBL Xtreme 2

Na prenosnom reproduktore JBL Xtreme 2 sa mi páči, že je naozaj – prenosný. Mám tým na mysli to, že ho nemusíte prenášať len v ruke či batohu. Rovnako, ako jeho predchodcu, si ho môžete pomocou popruhu s prispôsobiteľnou dĺžkou zavesiť na plece alebo cez hruď. Tu je namieste spomenúť malú pikošku. Kovová pracka na úpravu dĺžky popruhu má vnútorné tvarovanie, ktoré sa vám zíde… pri otváraní fliaš s nápojmi. Ak vám nie je celkom jasné, čo tým myslím, všimnite si čas 0:32 nasledujúceho videa.


Už prvá generácia modelu Xtreme bola vybavená pomerne silnou batériou s kapacitou 10 000 mAh. Takú istú dostal aj Xtreme 2. Jej plné nabitie trvalo vždy viac ako tri hodiny, no ani raz nepresiahlo deklarovaných 3,5 h. Výdrž batérie je vždy závislá od mnohých faktorov. Hlasitosť prehrávania, druh prehrávanej hudby, či pomer času prehrávania voči standby režimu. I keď asi po 30 minútach nečinnosti sa Xtreme 2 automaticky vypne. No a to, pochopiteľne, výdrž batérie predlžuje.

JBL Xtreme 2

Výrobca udáva dĺžku času prehrávania (v závislosti na hlasitosti a druhu prehrávanej hudby) do 15 hodín. Ak vezmem do úvahy, že denne Xtreme 2 hral v priemere 3-4 hodiny a ani raz počas testovania som ho nenabíjal skôr, ako na štvrtý až piaty deň, tak deklarovaná výdrž je určite bez väčších problémov dosiahnuteľná.

JBL Xtreme 2

JBL Xtreme 2 je nabíjaný prostredníctvom vlastného adaptéra. Pri pohľade na konektorovú výbavu, ukrytú pod mohutným krytom, ktorý chráni konektory voči vniknutiu vody, tu niečo oproti „jednotke“ chýba. Je tu servisný micro USB, taktiež 3,5 mm AUX, ale iba jeden USB-A konektor na nabíjanie ďalšieho zariadenia. Pôvodný Xtreme mal dva.

JBL Xtreme 2

Ťažko povedať, či je to na škodu, alebo nie. Mne sa nikdy nestalo, aby som nutne potreboval z Xtreme 2-ky nabíjať dva telefóny naraz. Ak nemám po ruke sieť, tak väčšinou mám pri sebe aj powerbank, takže mne osobne počas testovania neprekážala prítomnosť len jedného USB konektora. Nesmiem však zabudnúť na to, že Xtreme 2 nabíjal telefón aj keď on sám bol vypnutý.

JBL Xtreme 2

Čo sa týka zvukového prejavu, dalo by sa stručne povedať, že „dostojí svojho mena“. Xtreme 2 má hudobný výkon 2x 20 W RMS v AC móde. To znamená počas pripojenia k elektrickej sieti. Pri počúvaní hudby na batériu sa výkon zníži. Nakoľko, výrobca neudáva. V každom prípade bolo počuť zmenu kvality zvuku po odpojení od siete. No nebolo to nič dramatické, čo by rušilo počúvanie.

Na druhej strane je to logický prejav predlžovania výdrže batérie, rovnako, ako znižovanie basového prejavu pri hlasitosti nad cca 70 %. Vidím v tom význam aj ako ochrany voči preťaženiu wooferov. Aj keď si nemyslím, že by ste v exteriéri nutne potrebovali „vypaľovať“ hlasitosť nad zmienenú úroveň.

JBL Xtreme 2

Najmladší z rodu extrémnych od audio značky JBL, prenosný Bluetooth reproduktor Xtreme 2, určite nebude iba do počtu. Veľmi dobre nahrádza svojho predchodcu a vypĺňa priestor medzi produktami (Charge vs. Boombox) tejto značky. Silná batéria s dlhou výdržou, prípadne možnosťou nabitia iného zariadenia (smartfónu a pod.), plná odolnosť voči vode, spevnená konštrukcia i ľahká prenositeľnosť, ale najmä typický zvukový prejav, postačujúci pre každú párty, sú znaky, kvôli ktorým ho nemôžete prehliadnuť. Cena 289 € zodpovedá tomu, čo od reproduktora JBL Xtreme 2 dostanete.

Naše hodnotenie: 94%
Klady
+ odolnosť voči vode IPX7
+ dlhá výdrž batérie
+ popruh na nosenie
Zápory
- iba 1 nabíjací USB
- nižšia kvalita zvuku pri nízkej hlasitosti

Pošlite článok známemu