Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Kompaktné slúchadlá do ulíc

TouchIT

24.05.2017

Všimli ste si aktuálny trend? Malé štupľové slúchadlá s bezdrôtovým pripojením? Tie sa totiž čoraz častejšie objavujú v portfóliu výrobcov. Najmä však v rôznej podobe. Už to nie sú len masívne modely s nejakou aretáciou poza ucho. Tá bola mimochodom pre mnohých nepríjemná. Výrobcovia sa poučili a prinášajú trochu iné koncepty. Napríklad s plastovým oblúkom vedeným poza krk alebo len s káblovým či gumovým prepojením.
Nuž, je z čoho vyberať. Najhoršie na svete slúchadiel je to, že si ich nemáte ako vyskúšať. Aj preto uvádzame naše konkrétne skúsenosti z testovania a to, ako sa nám osvedčili v rôznych prostrediach. Neraz majú slúchadlá také zlé hodnotenie, že sa jednoducho musíte poobzerať po inom modeli. To aj napriek pôvodnému výberu určitého dizajnu a vyhotovenia. Nie je to len o zvuku, ale aj o tom, ako sa budú slúchadlá nosiť. My sme ich nosili ako vlastné, a tak si každý model prešiel domácnosťou, kanceláriou aj rušnou ulicou. Tu je náš test.

JBL E15
Toto sú slúchadlá, ktorých zvuk sa nám zapáčil bez výhrad od prvej chvíle. Vieme, čo od JBL čakať. Aj keď nemáme príliš radi reklamné texty typu „charakteristický JBL zvuk“, v tomto prípade musíme dať výrobcovi za pravdu. Je to charakteristický zvuk a za svojich 40 eur dostanete nielen dobrý zvuk, ale aj účinné odhlučnenie. To je na úrovni konštrukcie, no nie každé in-ear slúchadlo automaticky znamená vysoký stupeň odhlučnenia. Tu si stačí štuple nasadiť do uší a eliminujú sa bežné šumivé zvuky, napríklad aj hlasité rapotanie 3,5 mm externého disku. Podotýkame, že to všetko bez zapnutej reprodukcie zo slúchadiel. Kábel má dĺžku 140 mm, čo je absolútne ideálne na nosenie s telefónom vo vrecku. Nebude vás ťahať a odoberať vám štuple z uší. Je látkový a nezamotáva sa, ale na druhú stranu, látka prináša rušenie z oterov o oblečenie. Toto je vlastne jediná nevýhoda slúchadiel. Na použitie pri počítači je to bez problémov. V zime pod bundou, ktorá kábel pritlačí o druhú časť oblečenia, je to tiež v poriadku. Kábel nad oblečením už je počuť. Jeho šuchotanie pri chôdzi a pohojdávanie sa o košeľu budete vnímať. Slúchadlá majú silný basový prejav. Navzdory tomu stále vyniknú stredy a výšky. Povedzme, že výšky prirodzene menej. Zvuk je ale vykreslený dobre. Pri porovnaní s inými slúchadlami, bolo na niektorých skladbách cítiť jasné skreslenie od stredu nahor. K dispozícii sú štyri farebné vyhotovenia.

JBL E15

JBL E25BT

Toto sú slúchadlá s veľkým potenciálom, len keby sa lepšie nosili. Takéto sú naše závery po testovaní bezdrôtových slúchadiel JBL E25BT. Ide o verziu, ktorá má obe mušle spojené klasickým káblom, podobne ako pri drôtových slúchadlách. Na rozdiel od iných je tu koncept bez veľkých častí alebo plastového spojovacieho mosta. Toto sa nám páči a slúchadlá sú stále kompaktné. Ovládanie hlasitosti, hovorov alebo skladieb je na prvku bližšie ku pravej mušli. Zhruba uprostred kábla je akumulátor s indikačnou diódou. Slúchadlá sú látkové, podobne ako pri modeli JBL E15 prenášajú interferenciu z oterov od oblečenia. Kábel je menej poddajný. To je škoda, tu sme naozaj nepotrebovali, aby sa nezamotával. Je totiž krátky a ľahko ho rozmotáte. Ideálne je nosiť slúchadlá priamo na krku, čo nám nie je príjemné, no za golierom košele je to už na dĺžku kábla ďaleko. Akumulátor by mal vydržať zhruba 8 hodín. V praxi sme slúchadlá nabíjali raz za tri dni. Na počúvanie z práce a do práce a občasné počúvanie doma to postačuje. Páčilo sa nám, že to nie je ďalšie príslušenstvo na batérie, ktoré si nabíjaním neustále vyžaduje pozornosť. Slúchadlá môžete spárovať so smartfónom a tabletom alebo počítačom. V prípade prichádzajúceho hovoru sa pozastaví hudba z notebooku a slúchadlá môžete využiť na telefonovanie.

Kvalita zvuku je veľmi dobrá, k nej výhrady nemáme. Dynamika basovej časti je veľmi dobrá, rovnako ako aj jej silná intenzita. Napriek tomu si zreteľne vychutnáte aj ostatné zvukové zložky. Kvalitou ich prirovnávame k modelu E15.

JBL E15

Ešte sa testovali Lamax Elite E-1, Sony MDR-XB70BT, Trust Duga a Trust FIT, ktoré si môžete prečítať v časopise TouchIT 04/2017.

JBL E15

Pošlite článok známemu