Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Luxusné, šmrncovné a cestovné

High & Style

04.12.2018

Jesenná kolekcia slúchadiel od JBL rozširuje aj rodinu Everest o konštrukčne i dizajnovo zaujímavý model Everest Elite 150NC. Z vnútra peknej a pomerne veľkej krabičky vyberám prenosné zipsovacie puzdro, v ktorého pravej polovici po otvorení nachádzam na mäkkom čalúnenom vnútrajšku úhľadne osadené slúchadlá. Štuple do uší sú pevne fixované vo vytvarovaných komôrkach a káblik je prichytený pásikom so suchým zipsom. Veľmi elegantné a funkčné riešenie. V ľavej polovici je v elastickom vačku dvojica náhradných nadstavcov rozdielnych veľkostí a, samozrejme, oranžový nabíjací káblik. Už prvý kontakt mi prezrádza, že model Everest Elite 150NC patrí kvalitatívne a pravdepodobne i cenovo do vyššej ligy.
Ako pri každých in ear slúchadlách aj tento model je pomerne citlivý na správnu voľbu nadstavcov. Ak nezvolíte správnu veľkosť, slúchadlá jednoducho nezahrajú a nebude to ich vina. Odporúčam preto venovať pár minút ich výmene za správnu veľkosť. Dočkáte sa zaslúženej odmeny. Samozrejme, aj kvalita fungovania funkcie odbúravania okolitého hluku NC je závislá od správnej veľkosti a správneho osadenia do ucha.

Pri prvom zapnutí sa už štandardne spustí párovanie cez BT a celý proces prebehne do pár sekúnd. Dômyselne riešená konštrukcia má základ v kvalitnom pružnom gumenom povrchu. Nákrčný systém sa dá ohýbať a krútiť, no vždy sa vráti do pôvodného tvaru. Jeho veľkým benefitom je možnosť šikovne ho ukryť pod golier košele. Viditeľné tak budú iba samotné kábliky a štuple s logom JBL. Tie sa - ak práve nepočúvate – vzájomne spoja magnetom a elegantne spočinú na tričku bez otravného hompáľania. Ovládanie slúchadiel sa uskutočňuje na rozšírených koncoch konštrukcie, pričom na ľavej strane sa nastavuje úroveň hlasitosti a súčasne aj posúvanie skladieb jednou dvojicou tlačidiel. Tretím sa spustí alebo pozastaví prehrávaná skladba. Na pravej strane je tlačidlo zapnutia/vypnutia, BT párovania a tiež viacstupňové nastavenie úrovne funkcie odbúravania okolitých ruchov.

JBL Everest Elite 150NC

Iba málokedy, skôr veľmi výnimočne sa mi nové, nerozohraté slúchadlá hudobne páčia od ich prvého tónu. Býva to spravidla presne naopak. Everest Elite 150NC boli tou výnimočnou výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. Od prvého momentu, keď som do nich pustil live koncert americkej rockovej legendy Pearl Jam, som sa do nich doslova zaľúbil. Od začiatku bolo jednoducho cítiť, že sa im na tomto svete páči, a zvuk sa s nabiehajúcimi hodinami ďalej pekne vyfarboval a rozkvital. Keďže nejde o žiadne tínedžerské „chrastítka“, ale o pomerne drahé slúchadlá, bolo treba prebehnúť aj ostatné žánre a štýly vrátane klasiky. Johann Sebastian Bach a organ v pompéznej skladbe Tuccata zneli veľkolepo. Klavír v skladbe English Suite No. 2 v podaní Grigoryho Sokolova bol hodvábny a vláčny s pekne vykresleným priestorom. Asi sa mi na staré kolená predsa len začne tá klasika páčiť. Skúšam teda ešte nejaké štandardné vypaľovačky od Eagles a Yello. Hotel California či The Race – všetko ako má byť. Muzikálne, živé s dostatkom basov a množstvom detailov, ktoré si everestky pekne vydolujú z kvalitných digitálnych súborov.

Funkcia noice canceling je, ako som už spomenul, regulovateľná v dvoch stupňoch. Nižší stupeň, ktorý prepustí aj časť okolitých ruchov, je vhodný, keď sa pohybujete po meste. Je dobré vedieť, čo sa okolo vás deje, a nebyť úplne odstrihnutý od reality. Vyšší stupeň vhodný na cestovanie dokáže takmer dokonalo odfiltrovať všetky ruchy a umožňuje tak spokojne relaxovať či už pri počúvaní hudby, alebo v tichosti vlastnej mysle. Na vysokej kvalitatívnej úrovni je, samozrejme, aj zabudovaný mikrofón na komfortné telefonovanie. Zvuk je na oboch stranách už štandardne vynikajúci. Menší problém mi robili štuple osadené v oboch ušiach, vďaka čomu som sa počas rozhovoru nepočul a neustále som mal pocit, že rozprávam prehnane hlasno. Vyriešiť sa to dá vytiahnutím alebo aspoň povytiahnutím jedného zo slúchadiel.
S vynikajúcou výdržou batérie, ktorá ponúka po plnom nabití až 14 hodín prehrávania so zapnutou funkciou ANC alebo 16 hodín s vypnutím ANC, zvládnete bez nabíjacieho kábla aj let na Nový Zéland. Cyklus plného nabitia trvá približne tri hodiny.

HODNOTENIE
+ zvuk
+ dizajn
+ integrácia ANC
+ kvalitné prenosné púzdro

Pošlite článok známemu