Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Najlepšie True Wireless slúchadlá do uší: JBL Reflect Flow

Nie, toto ocenenie nie je vymýsel pisateľa, aby vás prilákal na nejaké vypeckované slúchadlá. Toto čerstvé ocenenie je reálne od odbornej poroty EISA tvorenej redaktormi zo špecializovaných časopisov Európy, pre rok 2019/2020. Poďme sa teda pozrieť, čím si to zaslúžili tieto slúchadlá.
Technické parametre
Tieto True Wireless slúchadlá nás ešte pred uvedením zaujali pri pohľade do technických parametrov keď pri Bluetooth verzii bola uvedená číslovka 5.0. Je to prvý produkt od JBL, ktorý disponuje touto technológiou. Tá záručuje ešte dlhšiu výdrž (až 10 hodín bez dobíjania v púzdre a celkovo až 30 hodín), väčší dosah, menšiu latenciu a mnoho ďalšíeho. Viď nižšie. Samozrejmosťou je vodeodolnosť s certifikáciou IPX7 a došlo aj na integrovanie vlastnostní Ambient Aware a TalkThru.

JBL Reflect Flow

Ambient Aware využijete najmä pri športe. Zapnutím tejto funkcie budú slúchadlá prepúšťať zvuk z okolia. To aby ste vnímali okolie, keď na vás niekto zavolá, alebo zatrúbi. TalkThru zas uplne potlačí hudbu a takisto prepustí úplne zvuk z okolia. To je dobré na to, aby ste mohli komunikovať s okolím bez toho, aby ste si museli vyberať slúchadlá z uší. Obe funkcie sú praktické a veľmi rýchlo sa na ne zvyknúť.

V čom je dobré Bluetooth 5.0
Hneď na začiatok uvedieme dôležitú a podstatnú informáciu. Bluetooth 5.0 je spätne kompatibiné. Kvôli slúchadlám si nemusíte zaobstarávať hneď nový telefón či počítač. Slúchadlá budú fungovať aj so staršou verziou Bluetooth rozhrania. A aké výhody prináša?
Nižšia latencia - už by nemalo vďaka rýchlejšiemu prenosu dochádzať k opozdeniu. Pri hudbe to nevadí, ale keď pozeráte filmy alebo videoklipy, občas to dosť vadí

JBL Reflect Flow

Rýchlejší prenos - Bluetooth v5.0 je oproti 4.2 viac ako dvojnásobne rýchlejší
Väčší dosah - verzia 4.2 mala pri ideálnych podmienkach dosah okolo 10m (vonku 50m). Dosah v Bluetooth v5 je viac ako štvornásobný. Toto sme si aj reálne otestovali a funguje to. Nie sú to len prázdne reči, ale aby ste dosiahli takýto dosah, musí byť aj vysielač Bluetooth v5.0. S našim iPhone XR takéto vzdialenosti dosahujeme!
Nižšia spotreba - verzia 5.0 už nie je taká náročná na energiu, preto aj slúchadlá JBL Reflect Flow so zabudovanou batériou 110mAh/3.7V dokážu vydržať až 10 hodín prehrávania!

Týchto vlastností v novej verzii bluetooth je podstatne viac, ale pri slúchadlách nepodstatné.

JBL Reflect Flow

Skúsenosti z používania
Slúchadlá sme mali možnosť pár dní testovať a vieme už teraz povedať, že k úplnej dokonalosti nie sú ďaleko. Samotná krabička, ktorá slúži nie len na uchovávavnie slúchadiel, ale aj na nabíjanie, je rozmerovo akurát. Do ruky nie je veľká a v batohu si nájde určite svoje miesto. Nemusíte sa o ňu vôbec extra starať. Povrch je z tvrdenej gumy a vydrží aj drsnejšie zaobchádzania. Samotný uzáver je magnetický, tak ako aj uchytenie slúchadiel v krabičke. Zo zadnej strany púzdra, pod nabíjacím konektorom (microUSB) je nenápadny indikátor kapacity. Určite by sme ocenili nabíjanie už pomocou nového USB-C, alebo ešte lepšie bezdrôtové cez štandard Qi.

Aj keď slúchadlá sa zdajú mohutnejšie, tak zdanie klame. Slúchadlá sú akurát pre väčšinu populácie. Tu výrobca zúročil patenty odkúpením firmy YurBuds. Spolu s vymeniteľnými nadstavcami v rôznych veľkostiach (S, M a XL) sadnú slúchadlá každému. A hlavne pri športe nevypadnú. Ani pri dlhodobom nosení nikde netlačia. Skôr sme mali opačný dojem. Keby nám nehrala v nich hudba, každú chvíľu ich budeme kontrolovať, či nám nevypadli. A toto máme na nositeľnej elektronike radi. Podvedome ju používať a pritom neobťažuje a nevyžaduje zbytočnú pozornosť.

JBL Reflect Flow

Na ovládanie slúchadiel si bude treba chvíľu zvyknúť. Výrobca na tak malé slúchadlá určite nechcel mikro tlačidla, tak každé slúchadlo vybavil iba jedným veľkým tlačidlom. Na ľavom slúchadle si aktivujete/deaktivujete jediným stlačením funkcie Ambient Aware a TalkThru. Dvojitým stlačením sa zas posuniete o skladu vpred. Na pravom slúchadle jedno stlačenie znamená prehrávanie/pauza alebo zdvihnutie/položenie hovoru. Dvojitým stlačením si aktivujete hlasového asistenta. Možno sa pýtate, kde je ovládanie hlasitosti. Vôbec nám nechýbalo, akonáhle sme si raz nastavili nejakú úroveň na telefóne, už sme sa s tým nepotrebovali hrať. A keď už náhodou sme si chceli dať skladbu tichšie, tak sme to urobili cez Apple Watch. Keby náhodou bola nejaká možnosť regulovať hlasitosť priamo zo slúchadiel, zas by to bol kompromis na komfort ovládania.

Čo nám vadilo na skôr uvedených True Wireless slúchadlách od firmy JBL, že pri telefonovaní fungovalo iba jedno slúchadlo. Toto je s JBL Reflect Flow už minulosťou. Telefonovanie si užijete už v stereo režime. A stále môžete odložiť jedno slúchadlo (ľavé) a používať ako handsfree zariadenie. Pravé slúchadlo stále slúži ako primárne a ľavé bez pravého nefunguje.

JBL Reflect Flow

Výdrž slúchadiel je enormná. S 10 hodinovu výdržou pri tak malých slúchadlach sa asi len tak nestretnete. A ak prirátame k tomu nabijacie púzdro ste na 30 hodinách. V pondelok sme ich začali pri práci používať a nabíjali sme ich až vo štvrtok. Oceňujeme aj príjemne rýchlonabíjanie. Vložíte na 10 minút slúchadla do krabičky a môžete až 1 hodinu počúvať.

Kvalita zvuku
To už bude omieľanie stále dookola. JBL pre trh už nastavil nejakú kvalitu zvuku a pod túto hranicu ani nejde. Všetko je tam kde má byť. Nie sú to audiofilské slúchadlá, ale tí čo si potrpia na kvalitu zvuku ich určite ocenia. V manuáli sa nespomína a ani v technických parametroch aký kodek sa používa pre prehrávanie. Otvorili sme si diagnostické nástroje a na prekvapenie sme zistili, že sa používa zvukový formát AAC. Nie je tak zabezpečená len vysoká kvalita prehrávania hudby, ale i prenos hudby v čo najvyššej možnej kvalite, čo ocenia najmä majitelia zariadení od Apple. Práve zariadenia od Apple už od začiatku využívajú tento kodek. Ak vaše zariadenie nepodporuje transfer v tomto kodeku, tak sa prepne automaticky na SBC.

JBL Reflect Flow

Aj za nás slúchadla na jednotku!
Za cenu 149,- € dostanete naozaj kvalitné plne bezdrôtové slúchadla s univerzálnym použitím a poslednými technologickým riešením. Slúchadla využijete úplne všade. Doma, za počítačom a aj pri športe za každej príležitosti. Nezľaknú sa ani dažďu či silnému poteniu, pretože sú vybavené certifikáciou IPX7. Nie nadarmo získali ocenenie EISA ako najlepšie slúchadlá do uší pre rok 2019/2020.

Poznámka na záver
Ešte jedna informácia ktorá sa neuvádza v špecifikáciach. Áno, aj tieto slúchadla zobrazujú stav batérie v telefóne. A po novom táto funkcia bola integrovaná aj do Windows 10 a informácia sa zobrazuje aj v tomto operačnom systéme.

Zhrnutie
Výhody
+ BT 5.0
+ extrémne dlhá výdrž
+ veľký dosah
+ IPX7
+ univerzálne použitie
+ AAC kodek

Nevýhody
- zastaralý konektor microUSB

JBL Reflect Flow

Pošlite článok známemu