Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Najväčší z prenosných

High & Style

25.09.2017

Ešte pred letom som si naivne myslel, že spoločnosť Harman predstaví druhé pokračovanie bestselleru JBL Xtreme, no nestalo sa. Na konci leta však prichádza „pecka“ s názvom BoomBox a poviem vám, je to už na pohľad pekelná mašinka. Krabica, ktorú práve držím v ruke, veľkosťou i hmotnosťou pripomína skôr vysávač ako prenosný reproduktor. Nakoniec BoomBox je aktuálne najväčší prenosný speaker na svete. Takže jedno prvenstvo by sme tu už mali.
Pri vybaľovaní na mňa ako prvá vykukne masívna rukoväť s označením BOOMBOX pripomínajúca chrbát obrovského vodného cicavca ponárajúceho sa do hlbín. Je vyrobená z odolného plastu, pričom spodná časť je pre lepšie uchopenie perforovaná a zľahka pogumovaná. Pri hmotnosti reproduktora 5 250 gramov nakoniec poriadne uchopenie budete potrebovať. Na dĺžku meria bez pár milimetrov pol metra, ide teda o poriadneho macka. Spodnú časť tvorí poctivá gumená platňa tvoriaca bezpečnú a stabilnú základňu, či už máte BoomBox doma na polici, alebo brázdite mesto či pláž s vypeckovaným BoomBoxom na pleci.

JBL Boombox

Reproduktor je odetý do odolnej vodoodpudivej, no priezvučnej tkaniny. Myslím, že ide o totožný materiál, aký využíva JBL aj pri ostatných modeloch. Rozmerná kovová platnička s firemným logom JBL sa výrazne vyníma na čiernom podklade. Ovládacie tlačidlá sú sústredené v oblasti medzi logom a rukoväťou v poradí párovania cez bluetooth, uberanie hlasitosti, zapnutia/vypnutia, vzájomného párovania, pridávania hlasitosti a spustenia/pozastavenia skladby. V zadnej spodnej časti je umiestnené nové tlačidlo na navolenie vonkajšieho alebo vnútorného režimu prehrávania. Keďže ide o reproduktor s výrazným basovým pásmom, má tento volič režimov svoje racionálne opodstatnenie. Hneď vedľa, dobre chránené pod masívnou gumenou krytkou, sú sústredené všetky konektory. Úplne vľavo je to vstup AUX, nasleduje prvý USB výstup, servisné mini USB, druhý USB výstup a nakoniec konektor napájania. Obe USB-čka slúžia výlučne na spätné nabíjanie mobilných zariadení. Veľkokapacitná nabíjateľná batéria je z hľadiska dobrej stability umiestnená v oblasti podstavca. S kapacitou 20 000 mAh prináša 24-hodinový hudobný maratón alebo možnosť v prípade potreby nabíjať až dve prenosné zariadenia súčasne.

BoomBox je osadený párom rozmerných štvorpalcových basových meničov (cca 100 mm) a párom 20 mm výškových reproduktorov. Na oboch stranách speakera efektne kmitá dvojička dobre známych basových membrán s výrazným logom značky. JBL BoomBox je svojou veľkosťou a výkonom pripravený rozprúdiť dokonalú bazénovú párty. Pokiaľ by vám však jeden BoomBox predsa len nestačil, dá sa do zvukového reťazca jednoduchým dotykom tlačidla pripojiť ďalší alebo akýkoľvek JBL model vybavený funkciou JBL Connect+. Maximálny počet spárovaných jedincov je limitovaný číslom 100. No rozhodne by bolo zaujímavé vyskúšať si tento experiment naživo.

JBL Boombox

Prepojenie so zdrojom zvuku cez bluetooth zaberie maximálne minútku. Ďalšie párovania už prebiehajú viac-menej automaticky, keďže mobilné zariadenie BoomBox automaticky rozpozná. Súčasne môžu byť na BoomBox pripojené až dve mobilné zariadenia a v prehrávaní je tak možné striedať sa bez nutnosti otravného pripájania a odpájania. Pripojiť sa viete aj klasickým AUX káblom, čo však pri vonkajšom použití skôr neodporúčam. Zvuk BoomBoxu sa dá najlepšie vystihnúť slovíčkom veľký. Impozantný by bolo asi príliš, ale veľký zvuk rozhodne produkuje. Aj napriek tomu, že je tento párty reprák schopný ozvučiť priestor s veľkosťou pokojne nad 50 m2, mňa osobne dostal svojím jemným prednesom pri večernom počúvaní pri práci. Aj tieto riadky píšem pri jeho tónoch a je to príjemné počúvanie. Aj pri najnižších úrovniach hlasitosti produkuje v indoorovom aj outdoorovom režime pekne kontúrne basy. Tie, samozrejme, s narastajúcou úrovňou hlasitosti získavajú na objeme a pri špičkách je už tlačidlo voľby vonkajšieho alebo vnútorného režimu príjemným vykúpením, ak náhodou hráte v uzavretej miestnosti.

Cez BoomBox som postupne prevetral všetky moje obľúbené žánre. Poriadne som si osolil Kalifornských papričkárov a ich posledný album The Getaway s peckou Dark Necessities. Bavila ma nová Pink so skladbou What About Us, ale tiež starý dobrý Pink Floyd. Skladby, v ktorých treba poriadne výrazné basy, BoomBoxu jednoducho sedia, ale páčili sa mi aj ostatné žánre a pobavil som sa na letných festivalových „vypalovákoch“ z domácej produkcie od Laskyho, Horkyze Slíže, Hexu aj Polemikov.

JBL Boombox

Viac ako šesťhodinové nabíjanie batérie nie je síce žiadna výhra, ale na druhej strane, ak reproduktor nabíjate cez noc, je to prakticky nepodstatné. Podstatné je, že počas dňa vám šťava rozhodne nedôjde. Päťbodový LED indikátor stavu batérie zobrazujúci sa pri každej manipulácii so zvukom sa počas testovania takmer nepohol. Odhadujem, že každá rozsvietená dióda môže predstavovať 20 percent nabitia, a mne sa počas celodenného počúvania podarilo zhasnúť presne dve diódy. Čas počúvania určite výrazne prekročil 10 hodín, pričom hlasitosť bola počas testovania väčšinou nastavená na úrovni 30 – 40 % maxima, čo som odhadol ako hraničné pásmo tolerancie našich susedov.

No a čo dodať na záver? Takmer by som zabudol. I keď bol testovaný BoomBox predprodukčnou vzorkou, na krabici mal označenie IPX7, a tak som sa ho rozhodol podrobiť skúškou ohňom, teda presnejšie vodou. Na jednu skladbu som mu doprial augustové ovlaženie v napustenej vani. Pod sprchou pri vypeckovanej skladbe What About Us prskal kvapky ako rozhnevaný kocúr. Basové membrány následne vytvorili vo vani slušné vlnobitie. Pri násilnom ponorení pod hladinu trošku zachrčal a ďalej si v tichosti tĺkol aj ponorený pod hladinu. Slušné, vravím si na záver. Pod gumenou krytkou som následne nenašiel ani stopy po vode, a tak postupne začínam dôverovať deklarovanej odolnosti a schopnostiam reproduktorov popasovať sa aj s pomerne náročnými podmienkami. BoomBox sa dá tiež použiť na telefonovanie a je vybavený hlasovým asistentom. BoomBox získal prestížne ocenenie EISA ako mobil speaker za rok 2017/2018

HODNOTENIE
+ dizajn
+ megaveľký zvuk
+ flexibilné párovanie až 100 reproduktorov cez JBL Connect+
– cena
– prenášanie na väčšie vzdialenosti dá zabrať

Pošlite článok známemu