Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Nielen na cesty

High & Style

08.02.2017

Sme civilizáciou nomádov. A to nemám na mysli zďaleka iba vlnu migrantov valiacu sa na Európu, ktorí si za posledné peniaze kúpili smartfóny a zaplatili nekresťanské peniaze prevádzačom. Nuž čo. My – dovolenkovo poznávací nomádi, návštevníci fitnescentier, bežci lesoparkmi a pacienti krátiaci si čas na pohotovosti s podvrtnutým členkom počúvaním tíšiacej hudby (Vollenweider, Enya a pod.) – máme smartfóny so svojou obľúbenou (zďaleka nielen utišujúcou) hudbou. A tie vedia čudo zvané Bluetooth. Nuž a komu sa nechce jedovať s káblami slúchadiel, môže si zo širokej ponuky na trhu vybrať nejaké bezdrôtové. Ak preferujete dobrý zvuk a máte hlbšie do vrecka (napríklad študenti), mám pre vás dva horúce tipy z domu JBL.
E55BT
Väčšie a drahšie z nich stoja 129 € a za tieto peniaze ponúkajú okrem typického premakaného zvuku charakterizujúceho legendárnu značku napríklad aj 20-hodinovú výdrž integrovanej batérie na jedno nabitie. Cool, nie? To sa dá doletieť až na opačný koniec zemegule. Vysoko ergonomický dizajn vychádza z požiadavky pohodlného nosenia a manipulácie. Inovatívny tkaninový mostík neomína ani netlačí. Pritom dobre drží. Plynulé prepínanie medzi viacerými zdrojovými BT zariadeniami je samozrejmosťou. Odpojiteľný textilný kábel proti zamotaniu obsahuje integrované diaľkové ovládanie a mikrofón. Ovládacie prvky a mikrofón sú situované na ľavej mušli slúchadiel. Tie sú oválneho tvaru a na uši dosadajú mäkko a pohodlne. Zvuk je prekvapivo plnokrvný, definovaný bohatým a uspokojivo kontúrnym basom. Stredy pôsobia informatívne, výšky počuteľne bohatšie než pri E45 BT, čo je azda to, čím sa na prvé počutie obe slúchadlá líšia. Separácia a podanie priestoru sú na úrovni, aká bola ešte pred desiatimi rokmi v tejto cenovej kategórii nepredstaviteľná.

JBL E45BT

E45BT

Menšie za baťovskú stovečku (99 €) majú na rozdiel od drahších sestier okrúhly tvar mušlí s meničmi menšieho priemeru. Aj výdrž batérie je o čosi menšia – konkrétne 16 hodín prevádzky. Ostatné benefity sú tu dostupné vo variete, akú ponúka vyšší model, drobné odlišnosti sú len v technických parametroch. Zážitkovo sú však oba modely porovnateľné, ak neberieme do úvahy už spomenutý pregnantnejší prednes najvyššieho pásma pri E55BT. Ucho sa však rozpočúva – rovnako ako sa oko akomoduje na aktuálne svetelné podmienky. Paradoxne vnímam celkovú proporcionalitu zvuku menších slúchadiel ako lepšiu – výšky skrátka netrčia a organicky sa integrujú do finálneho prednesu. Dynamika je pri oboch modeloch solídna a ani milovníci hlasnejších posluchov tak nebudú o nič ukrátení.

Obe slúchadlá som si vzal na pánsku jazdu na chatu. Keď sa mi už prejedli chlapácke reči o úlovkoch všemožného druhu, nasadil som si najprv jedny a potom aj druhé. Pri krbe som si cez ne postupne púšťal k interiéru chaty a k jej atmosfére sa hodiace bluegrassové kúsky, neskôr rock a aj štipku akustického jazzu. Väčšie sestry o kúsok lepšie izolovali čulý bľabot pripitých chlapov. Pri plápolaní ohňa najlepšie vynikol ten džezík, FLAC 96/24 z môjho smartfónu znel naozaj noblesne so všetkými žiaducimi atribútmi, akými sú naturálnosť, frekvenčná vyváženosť a proporcionalita. Na druhé ráno som sa vychytil na štvorkolke do hory a neskôr za chalanmi, ktorí išli v rámci prechádzky pozrieť Bobove pštrosy (jedného z nich pomenoval menom Spojár, keďže oňahdy pohltal pri montovaní prístrešku skrutky). Vzal som si menšie a ľahšie E45BT a pustil si temné germánske popevky skupiny Rammstein. Kedysi sa touto horou na Bezovci azda preháňali prastarí otcovia jej členov, dnes zarána som lesnú zver rušil jačavými akceleráciami štvorkolky ja. Cez ťažkotonážnu porciu hudby mi z toho preniklo do uší len málo. Slúchadlá aj v tomto extrémnom režime obstáli výborne a ani árijský nárez ich nerozhádzal.

JBL E55BT

RESUME

Oba modely sú dobrou voľbou pre streeterskú mládež, ktorá ocení, že si môže vybrať z viacerých módnych farieb. Plnotučný JBL zvuk s dobrou izoláciou od okolia je v tejto cenovej kategórii príjemným prekvapením. Výborné dielenské spracovanie, trvácny dizajn, odolná konštrukcia a možnosť bezdrôtovo si vychutnať svoju obľúbenú hudbu streamovanú z ľubovoľných BT zdrojov – to je malé našepkanie, prečo si ich bez váhania pochystať.

Pošlite článok známemu