Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Nové slúchadla JBL Live 650BTNC a Live 400BT sme poriadne prevetrali

Do rúk sa nám dostali čerstvé novinky slúchadiel, z ktorých jedny majú funkciu ANC. ANC = Active Noise Cancelling = Aktívne potlačenie okolitého hluku. To sa akurát hodilo, pretože sme mali naplánované letecké cesty do Talianska a Španielska a nie je lepšieho testu, ako túto funkciu otestovať počas letu.
Prečo práve počas letu? Tí čo leteli, vedia prečo. Takže iba narýchlo prezradíme tým, čo ešte neleteli. V lietadle nie je ticho ako znázorňujú vo filmoch, či ako keď cestuješ v aute. Je to neustály hluk motorov a vibrácii, najmä keď sa lieta menšími lietadlami ako Airbus A321. Boli sme teda zvedaví ako si poradia slúchadlá s týmto permanentným hlukom. Navyše sme si zobrali pre porovnanie slúchadlá AKG N60NC, ktoré s nami cestujú permanentne a sú určené priamo na tento hluk. Bodaj by nie, keď ich Lufthansa poskytuje vo svojej business triede.

Na otestovanie okrem JBL Live 650BTNC sme zobrali aj základný model Live 400BT. Tento základný model je skladnejší na cestovanie, lenže nedisponuje funkcionalitou ANC a vzali sme ho len na doplnenie pre zaujímavosť, keďže je veľkosťou približne veľký ako vyššie spomínané AKG N60NC. A je dostupný v širšej palete farebnosti.

JBL Live

Balenie slúchadiel je úplne základné. Okrem týchto slúchadiel v balení nájdete poctivo spracované manuály, nabíjací microUSB kábel a textilom popretkávaný jack kábel. Posledne menované príslušenstvo je už skôr iba takou povinnou jazdou, pretože stále viac výrobcov mobilných telefónov opúšťa od tohto zastaraného rozhrania a spolieha sa stále viac na Bluetooth konektivitu. Model JBL Live 650BTNC má navyše v balení ochranné púzdro určené na cestovanie. Jack redukcia do lietadla nie je v žiadnom modeli. Dovolíme si tvrdiť, že toto sú ideálne slúchadlá na cestovanie. Prečo?

Najprv si vezmeme JBL Live 400BT. Sú to skladné slúchadlá s extrémne dlhou výdržou. Na jedno dvojhodinové nabitie, dokážu hrať až 24 hodín. Pre let do Madridu a späť sme si nemuseli vôbec brať nabíjací kábel. A to let trvá približne 3 hodiny jedným smerom. Keby sme aj museli náhodou nabíjať, tak by nám stačilo nabíjania približne okolo 20 minút aby nám vydržali hrať 3 hodiny. Slúchadlá síce nedisponujú technológiou ANC, ale vďaka skutočne výbornému odhlučneniu sme mali pocit že áno. Čiastočne pasívne totiž tlmia hluk z okolia. Ak by sme mali doadnúť percentuálne na koľko, tak približne na 65%. Inak by v sluchádlach zabudované technológie Ambient Aware (prepúšťa do slúchadiel a zvýrazní okolitý hluk, aby bolo počuť čo sa deje okolo vás) a TalkThru (zníži hlasitosť hudby a umožňuje vám komunikovať s okolím bez toho, aby ste slúchadla dávali z hlavy dole).

JBL Live400BT

JBL Live 650BTNC sú podstatne väčšie, ale už disponujú technológiou ANC, na ktorú sme sa pri letoch najmä zamerali. Slúchadlá sú dobre odhlučnené už len pri samotnom nasadení bez zapnutia tejto funkcie. Dve nezávislé hodnotenia síce podávali rôzne výsledky, ale stále veľmi spokojné. Skupine letiacej do Madridu sa zdalo, že neodhlučňujú tak dobre ako cestovné slúchadlá AKG N60NC (za takmer 300 euro), ale zas im veľa nechýbalo. Druhej skupine letiacej do Talianska sa zdalo odhlučnenie na rovnakej ak nie aj lepšej úrovni. Oceňovala pohodlnosť vďaka konštrukcii cez uši. Keď to zhrnieme, tak na svoju cenu slúchadlá spĺňajú svoj účel na viac ako 100%. Predsa len porovanie s AKG, ktoré sú o polovicu drahšie, je trochu nefér. Slúchadla Live 650BTNC majú neuveriteľnú 30 hodinovú výdrž (20 hodín so zapnutým ANC).

JBL Live650BTNC

Čo nás ale veľmi oslovilo je pohodlnosť oboch testovaných JBL slúchadiel. Najmä model Live 650BTNC. Ten obopína celé ucho, takže zbytočne netlačia tam kde nemajú. Mali sme ich na hlave približne 5 hodín v kuse a ani po tomto čase nás nikde nič netlačilo. Zo začiatku možno hlavový pás, ale to sme ich nemali ešte dobre nastavené. Ani Live 400BT nie sú o nič horšie. S nimi tiež bez problémov absolvujete akýkoľvek dlhý let a nebudú tlačiť, ale ich konštrukcia je iná. Tie sú priamo položené na ušiach a komu to vadí, nech siahne po vyššom modeli.

JBL Live650BTNC

Spoločné vlastnosti
Slúchadlá série LIVE, majú viac spoločných vecí. V našich končinách asi málo ľudí ocení hlasových asistentov ako Amazon Alexa alebo Google Assistant, kým nebude podpora aspoň českého jazyka. Poďme sa pozrieť na tie výraznejšie vlastnosti. Určite oceníte, že slúchadlá pomocou bluetooth konektivity umožňujú dve aktívne spojenia. To oceníte najmä vtedy, keď pozeráte napríklad na notebooku film a zvoní vám telefón. Ani nemusíte skladať slúchadlá a môžete dvihnúť hovor a telefonovať. Áno, slúchadla majú podporu aj handsfree telefonovania. To už berieme ako samozrejmosť pri bluetooth slúchadlách a nemusíme to nejako extra rozoberať.

Zabudovaný Bluetooth vo verzii 4.2 s príslušnými profilmi vám zabezpečia zas to, že sa zobrazuje stav batérie aj na telefóne bez potreby inštalovania dodatočnej aplikácie. Len upozorníme, že túto podporu musí mať zabezpečenú aj telefón. Pri telefónoch od Apple je to samozrejmosťou (testované s iPhone XR a 7) a pri telefónoch s operačným systémom Android to na istotu nevieme potvrdiť ktoré modely to majú zabezpečené.

JBL Live650BTNC

Ešte dôležitým spoločným znakom týchto slúchadiel je skladací mechanizmus 3D Axis. Naplocho zložiteľné slúchadlá vám budú zaberať minimum miesta v akejkoľvek batožine.

Zvuková stránka
Zvuk, basy aj výšky, majú obe slúchadlá vyvážený. Ak by sa vám zdal trochu "diétnejší", nainštalujte si aplikáciu "My JBL Headphones". S ňou sa môžte pohrať v nastavení s ekvalizérom (jazz, bass, vocal), alebo si urobiť úplne privátne nastavenie pre vaše uši. U Live 650BTNC si cez túto aplikáciu zároveň spúšťate samotný Noise Cancelling (aj cez samotné tlačídlo na náušniku). Užívateľom slúchadiel JBL túto aplikáciu určite odporúčame. Jedine čo sme si výraznejšie všimli pri modeli Live 650BTNC je to, že keď máte menej kvalitnú skladbu, tak o to viac nedostatky počuť. Platí jednoduchá rovnica. Na kvalitné slúchadlá púšťať iba kvalitnú hudbu.

JBL Live650BTNC

Rozchádzanie obrazu so zvukom
Jediným neduhom bluetooth slúchadiel býva práve bezdrôtová technológia. Niekedy sa môže stať, keď pozeráte filmy či videá na YouTube na počítači alebo telefóne, tak sa môže rozchádzať zvuk s obrazom. Je to dané tým, že pri bezdrôtovom prenose dochádza k nejakému opozdeniu. Tento neduh má eliminovať kodek aptX a ešte viac pripravovaný aptX Low Latency. Boli sme prekvapení, že aj keď tieto slúchadla používajú kodek SBC, tak k rozchádzaniu obrazu so zvukom nedochádza. Čo je veľmi dobré.

Záver
Ak by sme si mali vybrať určite by sme si vybrali JBL Live 650BTNC. Má všestranné použitie a my hlavne oceňujeme práve ich pohodlnosť. To sa nám už pár rokov nestalo, že by slúchadla boli tak pohodlné. Naposledy sme boli takto spokojní asi pred 9 rokmi pri štúdiových slúchadlách od AKG. Ak by sme si mali vybrať na bežné užívanie, tak by sme uprednostnili skôr model Live 400BT.

JBL Live650BTNC

Pošlite článok známemu