Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Ostaňte „on“

AutoMagazín

20.12.2015

Všetci vieme, že telefonovanie za volantom s mobilom v ruke je nebezpečné. A ak vás pri tom chytia policajti, tak vám to aj pekne zrátajú. Našťastie dnešné autá už ponúkajú rozhranie bluetooth, ktoré umožňuje pripojiť telefón k vozidlu a bezpečne telefonovať. Na cestách je však kvantum starších áut, ktoré túto vymoženosť novej doby nemajú.
Pre majiteľov týchto áut ponúka JBL, renomovaná značka v oblasti hi-fi , kompaktné prenosné zariadenie JBL Trip. Veľmi jednoducho si ho spárujete s akýmkoľvek smartfónom – či už má operačný systém Android, iOs, Symbian, alebo Windows Phone. Stačí zapnúť zariadenie, stlačiť tlačidlo s logom bluetooth, počkať, kým začne blikať modrá kontrolka, ktorá signalizuje, že je zariadenie viditeľné a potom už môžete párovať zo svojho smartfónu. JBL Trip má rozhranie bluetooth 3.0, pričom podporuje profi ly A2DP V1.3, AVRCP V1.5, HFP V1.6 a HSP V1.2. Vďaka tomu umožňuje nielen telefonovanie, ale trebárs aj streaming hudby zo smartfónu. To už však trochu predbieham.

TELEFONOVANIE
Vďaka patentovanej technológii eliminácie zvukových šumov (Noice Cancelling) má zariadenie krištáľovo čistý zvuk aj počas jazdy so silným hlukom odvaľovania pneumatík a obtekania vzduchu okolo karosérie. A verte mi, nie sú to len reklamné bludy propagačných materiálov výrobcu. Kvalitný zvukový signál si budete môcť užívať nielen vy, ale aj účastník hovoru na druhej strane. Hlasitosť si môžete zvýšiť alebo znížiť tlačidlami priamo na JBL Tripe. Jedinou chybičkou krásy je, že zariadenie nemá displej, na ktorom by ste si vedeli skontrolovať, kto vám volá.

NAVIGÁCIA
JBL Trip môžete využiť aj vtedy, ak využívate navigáciu z vášho smartfónu. JBL vám čisto a hlavne dostatočne hlasno sprostredkuje všetky hlasové príkazy, ktoré by z mobilu boli tiché. Najmä pri zvýšenom hluku okolia. Ďalšou výhodou je, že simultánne môžete naďalej počúvať aj rádio z klasického autorádia. Neprídete teda o žiadnu dôležitú informáciu (správu, predpoveď počasia, zaujímavú časť rozhovoru, dopravnú informáciu atď.) len preto, že akurát v tom najnevhodnejšom momente navigácia vydá príkaz na zmenu smeru.

JBL Trip

ZÁBAVA
JBL Trip je zároveň skvelý zabávač. Umožňuje totiž prehrávať (streamovať) vašu obľúbenú hudbu z vášho smartfónu. Aj v tomto prípade je zvuk excelentný – má zreteľné výšky, stredy aj basy. Frekvenčný rozsah je 160 Hz – 20 kHz. Určite sa preto oplatí mať stiahnutú hudbu vo vyššej kvalite. Aj pri streamingu hudby z mobilu môžete základné funkcie prehrávača ovládať priamo z JBL Tripu. Zariadenie môžete, samozrejme, vybrať z auta a použiť ho kdekoľvek – v kuchyni, na chate, na záhrade pri grilovačke... Na diskotéku to síce nie je, ale aj tak dokáže celkom efektívne zaplniť aj väčšiu spoločenskú miestnosť na chate. Zvukový výkon je 3,2 W.

PARAMETRE
Samotné zariadenie má rozmery 134 × 64 × 34 mm. Výrobca odporúča, aby ste ho primontovali na protislnečnú clonu pomocou klipu, ktorý je súčasťou dodávky. Celé zariadenie drží na clone veľmi pevne. JBL Trip váži 230 gramov, čo nie je málo. Pri vyheglanej clone to bude problém. Na druhej strane, práve vďaka tej hmotnosti môže mať taký kvalitný zvuk a môže byť taký odolný. Treba podotknúť, že povrch zariadenia je veľmi príjemný na dotyk a všetky tlačidlá sú ukryté pod pogumovaným povrchom. Lítiovo-iónový polymérový akumulátor s nominálnym napätím 3,8 V a kapacitou 1 200 mAh zabezpečuje veľmi dlhú výdrž zariadenia. V pohotovostnom režime vydrží neuveriteľných 800 hodín, teda viac ako mesiac, poskytuje až 20 hodín telefonovania alebo 8 hodín nepretržitého počúvania hudby (v závislosti od hlasitosti a hudobného obsahu muziky). Ja som ho za týždeň využívania v aute (telefonovanie a počúvanie hudby) nevybil. Keď ho však vybijete, môžete ho nabiť cez kábel s USB – micro USB konektorom. USB koncovka ide do počítača alebo do adaptéra (nie je súčasťou dodávky) a micro USB do JBL Tripu. A na záver bonbónik: zariadenie podporuje aj hlasové ovládanie Siri a Google Now. Cena tohto zariadenia je 99 €, naši čitatelia ho však v rámci vianočného obdarovania môžu získať s 20 % zľavou. Príslušný kupón nájdete v časopise automagazín na strane 153. Viacej informácii o akcii a produkte sa dozviete na www.jbl.sk.

Pošlite článok známemu