Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Podarená trojička on-ear

High & Style

02.07.2019

Popularita slúchadiel vybavených bezdrôtovou technológiou bluetooth podľa štatistík z roka na rok rastie. Prispieva k tomu najmä ich zlepšujúca sa cenová dostupnosť, zvyšujúca sa kvalita reprodukcie prostredníctvom bluetooth streamovania a tiež pridávanie nových zaujímavých funkcií. Séria slúchadiel JBL LIVE strieda v ponuke sériu JBL E, pričom prináša prepracovanejší dizajn, vylepšenia zvuku a tiež implementáciu viacerých nových technológií. Nová séria LIVE pozostáva z trojice bezdrôtových modelov na na uši a jedným modelom do uší. Testovaná trojička slúchadiel na uši je si síce príbuzná vo viacerých parametroch, ale každé zo slúchadiel plánuje osloviť inú skupinu zákazníkov.
JBL LIVE400BT
Základný model série Live má ako jediný z trojice kruhové náušníky s výrazným logom JBL a komfortný tkaninový hlavový most ladený vo farbe slúchadiel. Na ňom sa v mieste skladacích pántov vyníma v tmavom lesklom prúžku sériové označenie LIVE. Slúchadlá sú vyrobené z odolného ľahkého plastu, a tak nie je ich nosenie či už na krku, alebo pri počúvaní vôbec únavné. Sklápacie náušníky sú vybavené komfortnou pamäťovou penou a potiahnuté jemnou napodobeninou kože. V spodnej časti konštrukcie ľavého náušníka je mini USB nabíjací port a svetelný indikátor funkcie párovania. V pravom je umiestnené kompletné ovládanie, počnúc zapnutím, ovládaním prehrávania hudby a hlasitosti, párovania a tlačidlo nových funkcií Ambient Aware a Talk Thru, ktoré predchádzajúca modelová séria E nemala. Novinkou je tiež funkcia hlasových asistentov, ktorá sa aktivuje dotykom prsta priamo na slúchadle v oblasti loga JBL a možnosť využiť šikovnú aplikáciu pre ďaľšie nastavenia zvukových charakteristík. Medzi ovládacími tlačidlami je, samozrejme, 3,5 mm vstup na pripojenie štýlového káblika vybaveného diaľkovým ovládaním a mikrofónom, ak vám náhodou v slúchadlách dôjde na cestách šťava. Vnútri oboch náušníkov sú výkonné meniče s priemerom 40 mm. Tie dodávajú slúchadlám dobre známy JBL zvuk s plným guľatým basom, prirodzene vykreslenými stredmi a vyváženými výškami. Frekvenčný rozsah udávaný výrobcom je v rozmedzí 20 Hz – 20 kHz. Nabíjanie trvajúce dve hodiny prináša následný 24-hodinový hudobný maratón, čo je bezpochyby ich hlavný benefit. Tu nastalo oproti éčkovej sérii výrazné 8 hodinové zlepšenie. Po 15 minútach nabíjania získajú navyše energiu až na 2-hodinové počúvanie.
HODNOTENIE
+ kvalitné vyhotovenie, výdrž batérie, muzikálnosť, nastavenie cez aplikáciu, nové technológie Ambient Aware a TalkThru
- chýba prenosné puzdro

JBL Live400BT

JBL LIVE500BT

Väčší a dizajnovo o niečo zaujímavejší model stavil opäť na kvalitný tkaninový hlavovým most a sklopné časti náušníkov. Tie robia celú sériu LIVE maximálne flexibilnou. Pod rozmernejšou konštrukciou náušníkov sú osadené väčšie 50 mm meniče, ktoré poskytujú o niečo väčší a plnší zvuk ako nižší model. Súčasne disponujú aj najvyššou citlivosťou spomedzi testovaných modelov na úrovni 108 dB. Frekvenčný rozsah je posunutý o 2 Hz oproti modelu 400BT a začína tak na 18 Hz. Ich vrchol je rovnaký na úrovni 20 kHz. Pásma sú príjemne zladené, no mne sa – možno subjektívne – zvukovo o niečo viac páčil základný model. Je však dosť pravdepodobné, že bol o niečo lepšie rozohratý z predchádzajúceho testovania. Rozloženie ovládacích tlačidiel je absolútne totožné, opäť je tu dotykový ovládač priamo na slúchadle. Pri kontakte s ním sa aktivuje hlasový asistent Google alebo Amazon Alexa, čím získate pohodlný prístup k informáciám, prehráte si uložený playlist alebo odošlete správu. K dispozícii je aj nová aplikácia JBL App, vďaka ktorej získate prístup k množstvu ďalších zaujímavých funkcií, a možnosťou nastavenia zvukových charakteristík vďaka prehľadnému ekvalizéru. Za zmienku stojí aj batéria s vynikajúcou výdržou, ktorá sa rovnako ako pri základnej verzii nabije za dve hodiny a vydrží 30 hodín plnohodnotnej bluetooth prevádzky. Dvadsať -hodinový režim série E sa tu navýšil o celých 10 hodín. Celý modelový rad je vybavený aj na komfortné telefonovanie. Pripojené môžu byť viaceré zariadenia, a ak vám počas hudby alebo sledovania videa prichádza hovor, jednoducho ho vybavíte a pokračujete na mieste, kde sa prehrávanie prerušilo. Aj model LIVE500BT je vybavený novou technológiou Ambient Aware, ktorá po aktivovaní cez tlačidlo zosilní okolitý zvuk a umožní počuť všetko, čo sa deje okolo vás. Režim Talk Thru zníži hlasitosť hudby, aby ste mohli komunikovať s okolím bez nutnosti zložiť slúchadlá z hlavy.
HODNOTENIE
+ dizajn, flexibilita, výdrž batérie, nastavenie cez aplikáciu, nové technológie, Ambient Aware a TalkThru
- absencia prenosného puzdra

JBL Live500BT

JBL LIVE650BTNC
Top model série LIVE stavil na rovnaký dizajn a materiály ako obe nižšie verzie. Kvalitný tkaninový hlavový most a odľahčené plasty dávajú prísľub dlhej životnosti slúchadiel. Osadené sú opäť 40 mm meničmi. Netrúfam si povedať, či sú rovnaké, ako má základný model, no z testovanej trojice ponúkajú jednoznačne najlepšie parametre frekvenčného rozsahu v pásme od 16 Hz až 20 kHz. Zahrajú teda pekne odspodu a je to aj počuť. Pásmo basov je presné, má dobrú dynamiku a vyžaruje z neho sebavedomie a istota. S citlivosťou 100 dB nie sú síce najhlasnejšie z trojice, ale na to sa tu ani nehráme. Podstatná je celková harmónia a vyváženosť pásiem a tú má najvyšší model skutočne excelentnú. Vlajkový model disponuje aj funkciou aktívneho potláčania okolitého hluku, ktorého intenzitu si viete regulovať cez už spomínanú vynovenú aplikáciu My JBL Headphones. Takúto možnosť predošlá éčková generácia neponúkala. Výdrž plne nabitej batérie ovplyvňuje viacero faktorov, ale podstatnú úlohu zohráva využívanie funkcie ANC. Ak je potláčanie hluku neaktívne, zvládne prehrávať až 30 hodín. Pri zapnutom bluetooth a ANC dostanete zo slúchadiel stále parádnych 20 hodín, čo s prehľadom postačí na akýkoľvek dlhý transkontinentálny let. V balení je aj mäkké ochranné puzdro, ktoré pri ostatných testovaných modeloch absentuje. Podobne ako prvé dva modely sú slúchadlá vybavené pekným tkanivovým káblikom s integrovaným ovládaním a mikrofónom.
HODNOTENIE
+ zvuk, výdrž batérie, funkcia ANC, prenosné puzdro, nastavenie cez aplikáciu
- iba tri dostupné farebné vyhotovenia

JBL Live650BTNC

V spoločnosti nových slúchadiel JBL LIVE som strávil takmer mesiac. Zvukovo mi na začiatku najviac sedel základný model LIVE400BT. Okrem toho sú tieto slúchadlá mimoriadne ľahučké, spratné a ponúkajú vynikajúcu výdrž a nové funkcie. Ponúkajú sa v štyroch farebných vyhotoveniach – Black, Red, Blue a White. Stredný model LIVE500BT je úplne fajn, a ak idete po cene a kvalite, určite budete spokojní. Mojím favoritom je však aktuálny topmodel série LIVE650BTNC, ktorý za cenu pod 200 eur ponúka skvelý JBL zvuk, bohatú výbavu, výborne fungujúcu technológiu potláčania hluku a navyše aj pekné prenosné puzdro.

Pošlite článok známemu