Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Poriadne sme parschladili horúcu novinku: JBL Flip 5

Už tu máme 5. verziu veľmi populárneho reproduktora. Od prvej verzie prešiel poriadnym vývojom a pozrieme sa na to, ako sa tento reproduktor vyvinul v tejto verzii. Už teraz vieme povedať, že tento kúsok sa veľmi podaril.
UPOZORNENIE
Konečná finálna verzia reproduktoru JBL Flip 5 ešte nie je k dispozícii. My sme si doviezli priamo od výrobcu predprodukčnú vzorku, ktorá sa môže v každom ohľade ešte zmeniť od finálneho produktu.

JBL Flip 5Všimnite si, že JBL začal používať aj nový indikátor stavu batérie

Balenie

Výrobca nastúpil na vlnu ekológie. Ochranné balenie reproduktora je vyrobené z recyklovateľného materiálu, ktoré môže byť rozložiteľné do pol roka. Dokonca aj telo samotného reproduktora je z recyklovateľných materiálov. A okrem týchto dvoch vecí sa v balení nachádza obálka, ktorá obsahuje manuál spolu s USB káblom na nabíjanie. Nie, nabíjačku do 220V nenájdete v balení. Tú už výrobca dosť dlho nepribaluje k reproduktorom, ktoré je možné nabiť pomocou USB portu, pretože môžete použiť akýkoľvek USB port. Či už na počítači, nabíjačku v aute, alebo dodávanú k vášmu mobilnému telefónu.

JBL Flip 5

Reproduktor JBL Flip 5

Čo nás najviac zaujíma, je samotný reproduktor. Ten prešiel oproti predchodcovi významnou evolúciou. Oproti JBL Flip4 sa jeho hmotnosť zväčšila na 540g a je o pár milimetrov aj väčší (181x69x74mm).

Konečne výrobca zmenil aj nabíjací port. JBL Flip 5 budete už nabíjať pomcoou moderného rozhrania USB-C namiesto končiaceho microUSB. A tak, ako robí väčšina výrobcov telefónov, že odstraňuje sluchádlový výstup, výrobca odstránil AUX-In konektor a spolieha sa iba na bezdrôtové prehrávanie pomocou Bluetooth vo verzii 4.2.

JBL Flip 5


Čo bolo vylepšené je kvalita a hlasitosť prehrávania. JBL Flip4 mal výkon 2x8W a novinka má 1x20W. Nech vás nepomýli, že je tu iba jeden reproduktor. Vy tiež nemáte viac otvorov na kounikáciu a dokážete komunikovať v stereo režime a nielen mono. Môžete namietať, že Flip 4 mal dva reproduktory, ale nech ste ho akokoľvek umiestnili, stále vám hral iba z jedneho miesta. Na to aby ste dosiahli plnohodnotný stereo režim, museli by ste rozpoliť reproduktor a umiestniť samotné meniče dostatočne od seba, aby jeden hral z jednej strany a druhý zas z náprotivnej strany.  To ste dosiahli iba tým, že ste si zakúpili dva rovnaké reproduktory a pomcoou aplikácie JBL Connect nastavili nech hrá v stereo režime, keď každý reproduktor predstavoval zvlášť ľavý a pravý kanál. Výhodou umiestnenia iba jedného reproduktoru, že dokáže zahrať viac basovo a tentoraz hrá už od 65Hz.

Reproduktor JBL Flip5 síce dostal väčšiu batériu, ale na dobe prehrávania sa nič nemení. Predsa má väčší výkon a ten potrebuje aj viac šťavy. Ostala teda doba prehrávania pri 12 hodinách. Skrátila sa doba nabíjania na 2.5 hodiny, za čo vďačí použitému USB-C rozhraniu.

Tak, ako je zvykom aj tento reproduktor sa pýši certiikáciou IPX7. Tzn., že vo vode bez poškodenia vydrží 30 minúť v 1m hlbokej vode. Ihneď sme otestovali aj parameter, ktorý sa nikde v oficiálnej dokumentácii nespomína. Bohužiaľ reproduktor ostane na hladine plávať asi 5 sekúnd a potom ide ku dnu.

JBL Flip 5

Zhrnutie
Pozrime sa najprv na tabuľku s porovnaním s predchádzajúcim modelom JBL Flip 4.

Flip 5 Flip 4
verzia Bluetooth 4.2 4.2
Výkon 20W 2x 8W
Frekvenčný rozsah 65Hz - 20kHz 70Hz - 20kHz
Kapacita batéerie 4800mAh 3000mAh
Čas nabíjania 2.5h 3.5h
Rozmery 181x69x74mm 175x68x70mm
Hmotnosť 540g 515g
USB konektor USB-C microUSB
Mikrofón nie áno
Výkon Bluetooth vysielača 0-11dBm 0-9dBm
Dostupné farby 11 druhov 7 druhov


My sme s reproduktorom JBL Flip 5 maximálne spokojní.  To, že má iba jeden stredový a výškový menič na kvalite mu nič neuberá. Dokonca si dovolíme tvrdiť, že hraje lepšie ako jeho predchodca. Inžinieri tam mohli osadiť kvalitnejší a výkonnejší menič so širším zvukovým rozsahom. Aj ľudia majú len jeden menič a nerozprávajú v mono režime. A aj tak vám to hraje len z jedného smeru, podľa toho kam si položite reproduktor.

Jediné čo zamrzí, že výrobca opustil od technológie JBL Connect+ a nahradil ju novou nazvanou JBL PartyBoost a nie je spätne kompatibilná. Táto nová technológia sľubuje dvojnásobný dosah oproti Connect+ a neobmedzené množstvo pripojiteľných reproduktorov. Sľubuje aj silnejšiu a stabilnejšiu konektivitu. To sme žiaľ nemohli otestovať, keďže k dispozícii máme iba jeden reproduktor. Podľa manuálu má ostať zachovaná aplikácia pre mobilné telefóny, ale v čase testovania nebola vydaná aktualizácia s podporou tohto nového reproduktora.

JBL Flip 5

Reproduktor JBL Flip 5 bude dostupný koncom leta za cenu 129,- €.

OTÁZKY A ODPOVEDE

Odolnosť reproduktoru
Pred testovaním ste nám mohli položiť otázky na JBL Flip 5 na našich sociálnych profiloch na ktoré sa pokúsime zodpovedať. Veľmi vás zaujímalo ako to je s odolnosťou reproduktora voči pádom alebo mrazu.

Väčšinou bežných pádov reproduktor prežije. Má pogumované konce a odolné textilné telo niečo vydrží. Ale nie úplne všetko. Pády môžu zanechať kozmetické poškodenia ako poškriabaná farba, či preliačini ktoré nebudú mať vplyv na prehrávanú hudbu. Ale keď padne nešťastne na jeden z dvoch odokrytých meničov a pretrhne sa membrána, tak kontaktuje servis. To budete počuť. A testovanie v mrazničke vôbec neodporúčame. Je síce vodeodolný, ale voda v mraze mení objem. A ľad môže trvalo poškodiť súčiastky, tak ako záves membrány. To súvisi aj s ďalšou otázkou na testovanie v mori. Slaná voda tiež môže uškodiť, ale používať ho môžete. Len by ste ho mali potom ihneď prepláchnuť v sladkovodnej vode, lebo vyzrážana soľ vo vnútri reproduktoru urobí veľmi veľa škody.

Reproduktor nehrá pod vodou!
Stretávame sa s trochu nezmyselnými otázkami a to, že reproduktor nehraje pod vodou. Je to logické. Totiž voda je izolantom a tak ako prvé je to, že bluetooth signál neprenikne touto prekážkou. Dajme tomu, žeby aj prenikol. Počujete rybičky ako sa rozprávajú? Nie, Aj keby sa hneď potápači rozprávali (na čo potrebujú aspoň nejakú prilbu a nielen náustok), tak na hladinu sa nedostane ani hlások. A do tretice. Pre šírenie zvuku, je potrebné aby sa rozpohybovala membrána meniča. A tá sa nerozhýbe, keď voda na ňu tlačí. Pre tieto dôvody reproduktor nebude hrať pod hladinou. Jedine že by bol v nejakom púzdre aj s telefónom, ale i tak na hladine by ste nič nepočuli.

JBL Flip 5

Maximálna hlasitosť

Najčastejšou otázkou bolo testovanie na maximálnej hlasitosti. Či sa to týka basov alebo výšiek. V podstate to je jedno. Ozrejmíme, že úplne čisto vám to pri tejto hlasitosti nebude hrať. Optimum pre prehrávania všetkých reproduktorov a netýka sa to len značky JBL je maximálne tak do 80% až 85%, potom už ide reproduktor na hranicu svojich možností a dochádza k veľkému skresleniu zvuku a rôznym nežiadúcim zvukom. Je to ako s autom. Tiež furt s ním nejdete na hranici jeho možností, ale na diaľnici optimálne okolo 90km/h až 150km/h. Skúste ísť s ním neustále na 220km/h ak je to jeho hraničná možnosť. Tiež sa vám nepoďakuje. Alebo inak. Skúste vy šprintom ubehnúť (čo je vašich 100%) čo i len nejaké 2km.

Ďalšie otázky premlčíme, lebo tie sa skôr týkali až zničenia reproduktoru. Či už pády z veľkých výšok, ponorenia do rôznych kvapalín, prechádzanie motorovými prostriedkami atď. Na ostatné otázky sme zodpovedali vyššie.

Oplatí sa kúpiť nový reproduktor?
Na to existuje jednoduchá odpoveď. Ak už vlastníte niektorý z prenosných reproduktorov JBL a chcete používať najmä prepojenie či už pomocou Connect alebo Connect+, radšej sa pozrite po staršom modeli A ak sa rozhodujete že či ako prvý reproduktor bude Flip 4 alebo Flip 5 a nevyžadujete starý AUX-In konektor, tak si zvoľte radšej nový model. S novým komunikačným rozhraním JBL PartyBoost budú s najväčšou pravdepodobnosťou vybavené všetky nastupujúce prenosné reproduktory a od Connect+ sa upustí nadobro.

JBL Flip 5

Pošlite článok známemu