Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Prenosné digitálne rádiá JBL

NexTech

27.10.2020

Digitálne rozhlasové vysielanie DAB (Digital Audio Broadcasting) prináša v porovnaní s klasickým analógovým FM rádiom lepšiu kvalitu zvuku a vyššiu odolnosť proti rušeniu a šumu. Zatiaľ však digitálne vysielanie nepokrýva celé územie Slovenska, takže v niektorých regiónoch ste odkázaní na príjem rozhlasových staníc v pásme FM. Pri nákupe nového rádia však treba premýšľať perspektívne a vybrať si prístroj, ktorý príjem digitálneho vysielania DAB+ podporuje. Dokonca aj na malom prenosnom rádiu sa dajú postrehnúť limity analógového a výhody digitálneho rozhlasového vysielania, predovšetkým čo sa týka dynamiky a brilantnej reprodukcie vyšších frekvencií. Značka JBL by Harman je záruka veľmi dobrého zvuku aj z takéhoto malého zariadenia, ktoré neoplýva objemom ozvučného priestoru.
JBL Tuner 2
Doma v kuchyni, v kancelárii, v záhrade alebo na dovolenke pri vode. To sú len niektoré scenáre využitia tohto prenosného rádia JBL Tuner 2, ktoré má certifikát IPX7, takže mu neprekáža dážď a znesie aj náhodný pád do vody. Dizajnom prístroj pripomína menší valcový reproduktor a v takomto móde dokáže aj fungovať. Môžete ho cez blue­tooth pripojiť k smartfónu, tabletu alebo počítaču. Primárna funkcia je, samozrejme, rozhlasový príjem. Podporované je digitálne vysielanie DAB+ aj klasické FM pásmo. Čaro nie je ani tak v dolnej hranici akustického frekvenčného pásma 80 Hz, ale skôr vo vyváženom zvuku, ktorý je veľmi príjemný na reprodukciu hovoreného slova aj hudby. Ovládacie prvky sú sústredené na hornej stene. K dispozícii máte 5 predvolieb, tlačidlá na nastavenie hlasitosti, prepínanie pásiem DAB/FM, prepínanie naladených rozhlasových staníc, tlačidlo na skenovanie staníc vo zvolenom pásme a tlačidlo na synchronizáciu bluetoothovej komunikácie. Externý zdroj zvuku môžete pripojiť aj cez 3,5 mm konektor jack.

JBL Tuner 2

Detaily o priebehu ladenia a o aktuálne prepnutej predvoľbe nájdete na dobre čitateľnom jednoriadkovom monochromatickom displeji. Dlhšie texty sa zobrazujú rolovaním. Akustický menič s priemerom 1,75" pri primeranej hlasitosti vyčarí prekvapivo dobrý zvuk. Deklarovaný výkon 5 W RMS v praxi znamená najvyšší trvalý výkon, aký dokáže reproduktor dlhodobo zahrať bez poškodenia bez ohľadu na skreslenie. Napriek malým rozmerom JBL Tuner 2 výkonom vystačí na ozvučenie bežnej miestnosti. Výrobca udáva výdrž na batériu 12 hodín, pri bežnej úrovni hlasitosti napríklad na kancelárskom stole, aby ste príliš nerušili kolegov, sa táto hodnota dá dosiahnuť. Batéria sa cez konektor USB-C nabije na plnú kapacitu približne za 3,5 hodiny. Ak to zosumarizujem, JBL Tuner 2 je kompaktné digitálne rádio a externý bluetoothový reproduktor s vyváženým zvukom na hudbu aj hovorené slovo.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Kompaktné vodotesné rádio, podpora DAB+
- Nič podstatné

PARAMETRE:
• Pásma DAB: 174,928 MHz – 239,200 MHz (Band-III), FM pásmo 87,5 MHz – 108 MHz, nf výkon 5 W RMS, frekvenčný rozsah 80 Hz – 20 kHz, odstup signál/šum: > 80 dB, bluetooth 4.2, profily A2DP V1.2, AVRCP V1.5, batéria 9,075 Wh, rozmery: 180 × 70 × 72 mm, hmotnosť 543 g
HODNOTENIE: 9/10

JBL Tuner XL
Prívlastok XL v tomto prípade nepriamo znamená vyšší výkon a lepší zvuk, hlavne čo sa týka podania basov. Nepriamo preto, lebo toto digitálne rádio, ktoré dobre poslúži aj ako výkonný externý reproduktor, má väčšie rozmery preto, aby v ňom mohol byť zabudovaný akustický menič s priemerom 2,75", aby tento menič mal dostatočný objem ozvučnice, a v neposlednom rade väčšie rozmery aj hmotnosť prístroja si vyžiadala batéria s väčšou kapacitou. Deklarovaný RMS výkon 10 W stačí nielen na ozvučenie väčšej miestnosti, napríklad klubovne, či na počúvanie na terase chaty, pri práci vo väčšej záhrade a podobne. Rádio má elegantný dizajn a zároveň robustnú konštrukciu. Výrobca deklaruje stupeň odolnosti proti vode a prachu na úrovni štandardu IPX7, takže rádio môžete pokojne počúvať aj pri bazéne. Prípadný pád do vody mu neuškodí.

JBL Tuner XL

Ovládacie prvky sú sústredené na hornej stene, dva otočné slúžia na reguláciu hlasitosti a prelaďovanie rozhlasových staníc. Uprostred kolieska na prelaďovanie je tlačidlo automatického skenovania staníc. Prelaďovanie kolieskom je presné a intuitívne. K dispozícii je 5 predvolieb a takisto tlačidlá na prepínanie režimu príjmu rozhlasového vysielania DAB+/FM a tlačidlo na párovanie cez komunikačné rozhranie bluetooth. V zadnej časti je vybranie na sklopenú teleskopickú anténu, konektor USB-C na nabíjanie a 3,5 mm konektor jack na pripojenie zdroja zvuku pomocou audiokábla. Batéria pri umiernenom nastavení hlasitosti vydrží až 15 hodín. Prekvapil ma kvalitný zvuk, hlavne v oblasti basov. Nie sú až také výrazné ako pri prenosných reproduktoroch, pretože výrobca pri ladení akustických vlastností správne usúdil, že pri počúvaní rádia bude u mnohých, hlavne starších poslucháčov dominovať hovorené slovo. Zvukové podanie je skôr neutrálne, s vyváženým podaním výšok, stredných tónov aj basov. Vynikajúco znejú napríklad vokálne skladby.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Výborný zvuk, podpora DAB+, vodotesnosť, veľký displej
- Potešilo by stereo
PARAMETRE:
• Pásma DAB: 174,928 MHz – 239,200 MHz (Band-III), FM pásmo 87,5 MHz – 108 MHz, nf výkon 10W RMS, frekvenčný rozsah 70 Hz – 20 kHz, odstup signál/šum: > 80 dB, bluetooth 4.2, profily A2DP V1.2, AVRCP V1.5, batéria 11,7 Wh, rozmery: 167 × 145 × 103 mm, hmotnosť 1,15 kg
HODNOTENIE: 9/10

Pošlite článok známemu