Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Recenze JBL Club One: (Bez)drátový vrchol od JBL

V dnešnej recenzii sa pozrieme na slúchadlá JBL Club One, ktorá patrí v ponuke spoločnosti JBL na vrchol ponuky bezdrôtových slúchadiel. Za cenu atakujúcu 350 € JBL sľubuje svoj "legendárny JBL sound", kvalitné prevedenie, špičkovú výdrž batérie a bohaté príslušenstvo. Obstojí tento model svojej cenovke?
JBL Club One

Špecifikácia
JBL Club One sú uzavreté over-ear slúchadlá so 40 mm grafenovými meničmi, ktoré disponujú frekvenčným rozsahom 10Hz - 40kHz v režime pripojenia káblom, a 20Hz - 20kHz v bezdrôtovom režime. Impedancia slúchadiel je 32 Ohmov. O bezdrôtový prevádzka sa stará integrovaná batéria s kapacitou 730mAh, vďaka ktorej slúchadlá zvládnu fungovať až 45 hodín v bezdrôtovom režime bez ANC, 23 hodín v bezdrôtovom režime so zapnutým ANC a až 25 hodín v režime pripojenia káblom so zapnutým ANC. Slúchadlá podporujú Bluetooth 5.0 a profily A2DP 1.3, AVRCP 1.5, HFP 1. Nabíjanie za pomocou USB-C konektora trvá necelé dve hodiny. Chýba tu akákoľvek deklarovaná úroveň odolnosti voči vode, prachu alebo potu.

Slúchadlá vážia poctivých 380 gramov a okrem nich v balení nájdeme ešte polotvrdý cestovný obal, dlhý vinutý kábel s 3,5mm koncovkou so závitom na pribalený 6,3 mm jack, ďalší audio kábel s line-in mikrofónom a ovládačom (pre použitie s mobilnými telefónmi) , stereo redukciu do lietadla a nabíjací USB-C kábel. Pribalené príslušenstvo tak zodpovedá cenovej hladine, v ktorej sa slúchadlá predávajú.

JBL Club One

Prevedenie

Aj z hľadiska prevedenia je zrejmé, že máme v rukách slúchadlá z vyšších cenových kategórií. Rám hlavového mostu a ramená náušníkov sú z kovu, náušníky ako také sú čiastočne z kovu, čiastočne z plastu. Solídne polstrované náušníky sú k rámu prichytené magnetmi, teda je ľahké ich odopnúť a vyčistiť, alebo prípadne vymeniť. Hlavový most je tiež bohato vystlaný. Nastavenie veľkosti slúchadiel je dobre odstupňované a nehrozí samovoľný pohyb mechanizmu, aj keď slúchadlám chýba funkcia úplného pootočenie náušníkov do "plochej" pozície. Ovládacie prvky sú kvalitne prevedené (pozri ďalej), rovnako ako vstupy pre káble a priložené audio káble ako také. Z hľadiska prevedenia teda nie je veľmi čo vytknúť.

Ergonómia a ovládanie
Čo sa ergonómie týka, osobne mi boli slúchadlá tak akurát. Aj napriek 40mm meničom nie sú náušníky príliš priestranné a viem si predstaviť, že uši mnohých poslucháčov budú v tomto smere trochu stiesnené. Aj cez to sú však slúchadlá veľmi pohodlné a niekoľkohodinové nosenie nie je vôbec žiadny problém. Z hľadiska dlhodobého použitia je potrebné spomenúť, že vplyvom použitých materiálov (koženka) a uzavretej konštrukcie je vnútri slúchadiel pomerne parno, obzvlášť vo veľmi teplom letnom počasí a pri určitej fyzickej aktivite poslucháčov.

JBL Club One

Ovládanie je veľmi jednoduché - na ľavom náušníku nájdeme tlačidlá pre vypnutie / zapnutie, Bluetooth a ANC / Ambient Aware / TalkThru. Na pravom sú potom funkcie pre ovládanie hudby a hovorov. Stred pravého náušníku potom spúšťa jednu z dvoch podporovaných virtuálnych asistentiek (Amazon Alexa alebo Google Assistant).

Za pochvalu rozhodne stojí prevedenie 2,5mm audio konektorov, ktorá na slúchadlách obsahujú rotačný zámok, vďaka ktorému sa nestane, že by sa vám kábel zo slúchadiel vytrhol. Audio konektor sa navyše nachádza na oboch náušniciach, čo je ďalší bod navyše z hľadiska ergonómie, najmä v domácom prostredí, kedy si budete slúchadlá zapájať do zvukovej karty alebo zosilňovača.

JBL Headphones app
JBL u niektorých svojich drahších produktov ponúka podporu sprievodnej aplikácie JBL Headphones. Rovnako tomu tak je aj v tomto prípade a možnosti individualizácie sú u JBL Club One najrozšírenejšie zo všetkých JBL slúchadiel. Sprievodná aplikácia je tak prakticky nutnosťou v prípade, keď slúchadlá využívate s chytrým telefónom (funkcionalita aplikácie bohužiaľ nefunguje pri káblovom pripojení k inému zdroju).

JBL Club One

Pravdepodobne najdôležitejšia funkcionalita aplikácie tkvie v možnosti detailného nastavenia ekvalizéra. Tu JBL ponúka ako klasický až 12 pásmový ekvalizér s možnosťou vlastného nastavenia, tak aj niekoľko tzv. DJ Signature presetov založených na zvukových preferenciách súčasných špičiek DJ scény (pozri screenshoty v galérii). Ďalej aplikácia umožňuje nastavenie ANC či sprievodných funkcií Ambient Aware a TalkThru, ktoré poznáme aj z ďalších JBL modelov.

Zvuková kvalita
JBL Club One sa chváli certifikáciou "Hi-Res Audio" a marketingové materiály nešetria superlatívami a odkazy na "legendárny JBL Pro Sound". Detaily zvukovému prednesu skutočne nechýbajú, najmä v káblovom režime a zapojenie do slušnejšie zvukovej karty. Vzhľadom k nízkej impedancii slúchadiel ich dokáže poriadne "rozbehnúť" aj menej výkonný slúchadlový zosilňovač, alebo zvuková karta. V káblovom režime (teda bez zásahu nastavenia ekvalizéra z aplikácie) slúchadlá ponúknu ľúbivý moderný zvuk so silnými, nie však nadmieru zvýraznenými basmi a celkovo veľmi hutný prejav. Ten sa subjektívne viac približuje charakteru Hi-Fi slúchadiel, ako profesionálnym štúdiovým modelom - v porovnaní s nimi je továrenské nastavenia viac rozvinuté v podaní jednotlivých frekvencií a ich zosilnenie. JBL však neponúka informácie o továrenskom naladení meničov, teda nie je možné podať objektívnejšie informácie.

JBL Club One

Kvalita zvuku v bezdrôtovom režime trochu trpí. To je jednak dané limitáciou spôsobenou Bluetooth prenosom ako takým (a sním spojeným menším dátovým tokom a rozsahom meničov), rovnako tak ako absenciou kvalitnejších profilov ako sú aptX alebo LDAC, ktorých absencia je u takéhoto modelu trochu prekvapujúca. Aj tak však slúchadlá ponúknu detailné a veľmi príjemné počúvanie, ktoré sa neboja vyšších hlasitostí.

Záver
JBL Club One sú ako celok podarené slúchadlá. Cena približujúca sa 350 € je síce vysoká, dostanete za ňu však solídne hrajúce bezdrôtové slúchadlá, dobre fungujúci ANC, nadpriemernú výdrž batérie, vynikajúce prevedenie a pomerne bohaté príslušenstvo spoločne s možnosťami individualizácie skrz sprievodnej aplikácie. Na slúchadlách je hneď niekoľko podarených detailov, výsledný dojem možno trochu kazia len proklamácie marketingového oddelenia. Pod "profesionálny zvuk" sa však dá dnes schovať už všeličo a niektorí užívatelia s tým rozhodne problém mať nebudú. Vzhľadom k tomu, že ide o pomerne nákladnú slúchadlovú investíciu všetkým potenciálnym záujemcom o kúpu odporúčam slúchadlá vyskúšať. Niekto môže mať problém s veľkosťou náušníkov, niekomu nemusí sadnúť "JBL Pro Sound". Ak vám však slúchadlá sadnú a zvukový prejav sa vám bude páčiť, nespokojní s nákupom rozhodne nebudete.

JBL Club One

Pošlite článok známemu