Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Recenze JBL Tune 125 a 225 TWS: Dvojice bezdrátových novinek v testu

V dnešnej recenzii se opäť pozrieme na dva produkty, ktoré sú veľmi podobné. Ide o bezdrôtové slúchadlá JBL Tune 125 TWS a JBL Tune 225 TWS, ktoré sa okrem konštrukčného prevedenia odlišujú iba v menších detailoch. Zákazník si tak môže vybrať medzi „pevným“ prevedením (podobné ako AirPods) či štuplové prevedenie (podobné ako AirPods Pro). Aké sú tohtoročné jesenné novinky?
Špecifikácia
JBL Tune 125TWS (štuple) disponujú 5,8 mm dynamickými meničmi s frekvenčným rozsahom 20 Hz – 20 kHz a citlivosťou 96 dB. O bezdrôtový prenos sa stará protokol Bluetooth 5.0, o prevádzku integrovaná batéria o kapacite 85 mAh v slúchadlách a 850 mAh v nabíjacom púzdre. Výdrž batérie slúchadiel na jedno nabitie je 8 hodín a ďalších 24 hodín potom dokáže dobiť plne nabité púzdro. Nabíjanie trvá necelé dve hodiny.

Model JBL Tune 225TWS („pevné prevedenie“) disponuje 12 mm dynamickými meničmi s frekvenčným rozsahom 20 Hz – 20 kHz a citlivosťou 105 dB. Rovnako ako pri vyššie opísanom modeli, i tu nájdeme podporu pre Bluetooth 5.0. Vzhľadom ku konštrukcii sa u tohto modelu nachádza menšia batéria o kapacite 22 mAh, vďaka ktorému slúchadlá vydržia až päť hodín v prevádzke. Nabíjacie púzdro má kapacitu batérie 410 mAh, ktorá dokáže slúchadlá nabiť až štyrikrát. Celková výdrž batérie je až 25 hodín, čo je zhruba o 7 hodín menej, ako pri modele Tune 125TWS. Doba nabíjania je rovnaká. Menšia výdrž je však vykompenzovaná kompaktnejšou veľkosťou.

JBL Tune TWS

Prevedenie
Oba modely sú vyrobené z plastu a to platí aj pre slúchadlá, aj pre nabíjacie púzdro. Ten v oboch prípadoch ponúka USB-C konektor pre nabíjanie a pomerne mohutný kovový pánt, ktorý by mal niečo vydržať. Oba modely majú notifikačnú diódy, ktoré ukazujú, do akej miery je obal nabitý. Sila magnetov, ktoré držia slúchadlá na svojom mieste, je dostatočná, rovnako ako sila zatváracieho mechanizmu púzdra. V našom prípade sa nám do redakcie dostali čierne modely, na ktorých krabičkách sa pomerne ľahko objavujú rôzne známky používania, ako sú odtlačky prstov, či rôzne škrabančeky. Farebných variant týchto modelov je však celá rada a niektoré z nich na tieto neduhy trpieť nebudú.

JBL Tune TWS

Ergonómia
Čo sa týka ergonómie, tu sú slúchadlá pravdepodobne najodlišnejšie a to najmä s ohľadom na konštrukciu. Model Tune 125TWS ponúka štuplovú konštrukciu, ktorá nemusí sadnúť každému. V balení sa nachádza obvyklá trojica silikónových nástavce, takže si veľkosť a komfort slúchadiel môže každý upraviť podľa seba. Osobne však tento typ konštrukcie veľmi  nevyhľadávam a už asi po hodine nosenia mi boli slúchadlá nepohodlné. V ušiach držia po zvolení vhodného nástavca dobre, pocitovo to však nie je najpohodlnejšie riešenie.

JBL Tune TWS

Model Tune 225TWS ponúka klasickú „pevnú“ konštrukciu, ktorá je o poznanie pohodlnejšia. Slúchadlá sú veľmi lahké, takže o nich pri nosení prakticky neviete. Jediným problémom môže by tvar slúchadla ako takého, ktorý pokiaľ vám nesadne, slúchadla vám jednoducho v ušiach nebudú držať. A nepomôže ani mierne pogumovaný povrch, ktorý je u tohto modelu k dispozícii.

JBL Tune TWS

Ovládanie
Na každom slúchadle sa nachádza jedno ovládacie tlačidlo. U oboch modeloch je ovládanie navrhnuté rovnako, teda tlačidlom na ľavom slúchadle sa ovláda prehrávanie pesničiek kedy jedno stlačenie posunie prehrávanie smerom dopredu, dvojité stlačenie dozadu. Pri podržaní tlačidla dôjde k vypnutiu slúchadla, čo v praxi neznamená, že sa vypnú obe slúchadlá, ale jen jedno. Slúchadlá je tak možné používať len v režimu počúvania na jednom z nich. Tlačidlo na pravom slúchadle potom ponúka funkciu play/pause pri jednom stlačení a pri dvojitom stlačení sa aktivuje hlasový asistentk. Podržaním tlačidla slúchadla sa slúchadlo vypne.

Čo sa týka tlačidiel ako takých, ľahšie sa ovládajú pri modeli Tune 125TWS vzhľadom na to, že je tu tlačidlo väčší a jeho aktivácia vyžaduje menší tlak. Tlačidlá pri modeli Tune 225TWS sú o poznanie menšie a ich aktivácia vyžaduje trochu sily a zároveň i cviku.

JBL Tune TWS

Zvuk
Z hľadiska posluchovej kvality tu platí to, čo sa opakuje takmer vo všetkých recenziách kde máme k dispozícii štuplový a „pevný“ model takmer identických slúchadiel. Štuplový model Tune 125TWS ponúkne vďaka svojej konštrukcii oveľa silnejšie basy a mohutnejšie zvukový prednes, ktorý je pozitívne ovplyvnený ďaleko lepším pasívnym odhlučnením, ako pri modeli Tune 225TWS. Čo sa týka zvukového naladenie, oba modely ponúknu pomerne silno zvýraznené basy, ktoré sú dominujúcim prvkom zvukového prednesu.Výšky sú oproti stredom tiež ďaleko výraznejšie a celkové naladenie tak pripomína klasické ekvalizérové "véčko". Pri najvyšších hlasitostiach sa slúchadlá stretávajú s limitmi, kedy silné basy môžu (v závislosti na počúvanej hudbe) strhnúť počúvanie jedným smerom, čo sa negatívne prejavuje na čitateľnosti počúvanej hudby. Inak sú však oba modely na počúvanie príjemné a ponúknu klasický "moderný" zvuk, ktorý obrovské množstvo zákazníkov vyhľadáva.

JBL Tune TWS

Záver
JBL na jeseň prišlo s dvojicou plne bezdrôtových slúchadiel, ktoré sú si veľmi podobné. Líšia sa len v prevedení a výdržou batérie, pričom na jednej strane nájdeme štuplové slúchadlá s lepšou výdržou, na tej druhej potom s „pevnou“ konštrukciou s menšou výdržou, ale  menšou veľkosťou. V podstate sa jedná o základné modely, ktoré potešia každého nenáročného poslucháča, ktorý nebude mať prehnané očakávania. Slúchadlá aj púzdra sú kvalitne vyrobené, výdrž je v oboch prípadoch dobrá alebo nadpriemerná a zvukový prejav vás rozhodne neurazí. Ak teda hľadáte relatívne lacné bezdrôtové modely, tieto dva rozhodne stojí za vašu pozornosť.

JBL Tune TWS

Pošlite článok známemu