Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Recenze JBL Tuner 2: Bezdrátový reproduktor s rádiem podruhé

Prvú generáciu bezdrôtového reproduktora s DAB rádiom JBL Tuner sme tu mali zhruba pred dvoma rokmi. V priebehu tohto roka sa na trh dostal jeho nástupca, na ktorého sa detailnejšie pozrieme v tejto recenzii.
JBL Tuner 2

Śpecifikácia
O zvukovú reprodukciu sa v tomto prípade stará dynamický menič s veľkosťou 45 mm, disponujúci frekvenčným rozsahom 80 Hz - 20 kHz, citlivosťou 80 dB a výkonom 5W. Integrovaná batéria s kapacitou 1 800 mAh vydrží približne 12 hodín prehrávania (v závislosti od spôsobu využitia) a jej nabitie doplna zaberie 3-4 hodiny. O bezdrôtovú komunikáciu so smartónom / tabletom reproduktor využíva protokol Bluetooth 4.2. Pre potreby príjmu rádiového signálu Tuner 2 podporuje ako FM (87,5-108 MHz), tak aj DAB (174,928-239,2 MHz). Samozrejmosťou je IPX7 certifikácia, na ktorú sme u bezdrôtových reproduktorov od JBL už zvyknutí. Reproduktor váži 540 gramov a je k dispozícii v čiernom alebo bielom prevedení.

JBL Tuner 2

Prevedenie
Druhá generácia bezdrôtového reproduktora Tuner je úplne plastová, pričom veľká časť plastovej konštrukcie je pogumovaná. Dizajnu dominuje panel displeja, ktorý zaberá približne tretinu veľkosti predného panela. Ide o multifunkčný, podsvietený monochromatický displej. Na hornej strane reproduktora sa nachádzajú ovládacie prvky s anténou, na ľavom boku sa nachádza tlačidlo pre vypnutie / zapnutie. Na zadnej strane je USB-C konektor pre nabíjanie a audio-in vstup. Spodná strana obsahuje dve protišmykové plochy, ktoré napomáhajú nie príliš dobrej stabilite reproduktora.

JBL Tuner 2

Ovládanie
Všetky ovládacie prvky reproduktora sa nachádzajú na hornom paneli. Nájdeme tu veľké tlačidlá pre ovládanie hlasitosti, párovacie Bluetooth tlačidlo, tlačidlo pre vyhľadávanie rádiových frekvencií, dve tlačidlá pre hľadanie, prepínač DAB / FM a päť prednastavených presetov pre obľúbené rádiostanice. Ovládanie je jednoduché, režim prehrávania je vždy zobrazený na sprievodnom displeji, či už v bežnom režime prehrávania alebo v prípade rádiového vysielania, kde je vidieť názov stanice a RDS informácie. DAB skenovanie je pomerne rýchle a zaberie len niekoľko sekúnd (Praha). Hľadanie na FM frekvenciách by mohlo byť o niečo rýchlejšie.

JBL Tuner 2

Zvuková kvalita
Po stránke zvukovej kvality ide o taký lepší priemer. Vzhľadom k cene reproduktora nejde logicky o žiadny zázrak, ale Tuner 2 svojim prejavom neurazí. V prípade FM / DAB vysielanie je kvalita produkcie limitovaná zdrojom, v prípade streamovanie z Apple Music / Spotify je to lepšie, celkovo je však zvukový prejav pomerne plochý a "nudný".

JBL Tuner 2

Veľkou časťou sa na tom podpisuje len jeden relatívne malý menič s nízkym výkonom, tu je však nutné brať do úvahy, že ak vám ide primárne o zvukový zážitok, v ponuke bezdrôtových reproduktorov od JBL sa nachádza niekoľko vhodnejších kandidátov. JBL Tuner 2 sa najviac páči niekde v stredných polohách hlasitosti, kde malý menič ešte "stíha". V nižších hlasitostiach je prednes naozaj jemný, v tých vyšších sa už zvuk zlieva dokopy a neponúka nič moc zaujímavého.

JBL Tuner 2

Záver
JBL Tuner 2 je, a aj v prvej generácii bol, veľmi špecifický produkt. Prítomnosť rádia v bezdrôtovom reproduktore nie je pre každého a dá sa tak nejako očakávať, že cieľová skupina tohto modelu primárne nevyhľadáva špičkové hudobné vlastnosti a kopu funkcií navyše. Ak hľadáte funkciu FM / DAB rádia pre svoj externý zvukový zdroj, Tuner 2 rozhodne stojí za zváženie. Ak však funkcionalitu rádia nepotrebujete, taký JBL Flip 5 z poslucháčskeho hľadiska poslúži lepšie.

Pošlite článok známemu