Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Séria TUNE od JBL v roku 2021 dospela

High & Style

29.04.2021

JBL sa tento rok vrátilo k dvojici uzavretých náušných slúchadiel z roku 2018, ktoré sú výrazné vo svojej TUNE sérii. JBL TUNE 500BT vyrástli na TUNE 510BT a JBL TUNE 600BTNC po troch rokoch dorástli na model TUNE 660BTNC. V čom sa zmenili a oplatí sa vymeniť 3 roky starý model za ten aktuálny z roku 2021?
Konštrukcie zostali na prvý pohľad rovnaké. Sú ľahké, flexibilné a mušle sa dajú zložiť tak, aby boli slúchadlá pohodlne prenosné. Tiež potešia kĺby, ktorými sú mušle pripevnené k náhlavnej konštrukcii. Vďaka tomuto riešeniu lepšie priľahnú k ušiam. Oba modely som používal primárne pri práci na počítači a aj po hodinách počúvania mi slúchadlá nevadili, netlačili ma, ani ma neznervózňovali. Ako v roku 2018, tak ani v 2021 medzi modelmi vizuálny rozdiel nie je. Medzigeneračne sa však zmenila jedna vec, ktorú osobne veľmi vítam, a to je USB-C konektor. JBL zrejme definitívne domíňalo skladové zásoby Micro USB a začalo „céčkový“ port používať aj v cenovo dostupných riešeniach. Bohužiaľ, port je stále umiestnený tak, že počas nabíjania slúchadiel ich nemôžete používať.

Potrebná aktualizácia technológií Pri pohľade do tabuľky špecifikácií si všimnete, že rozdiely sú najmä v nevyhnutnej aktualizácii technológií. Bluetooth sa z pôvodnej verzie 4.2 aktualizoval na Bluetooth 5.0, zväčšila sa kapacita batérií, k čomu sa ešte dostanem, alebo sa nepatrne zmenila hmotnosť. Zásadné parametre však v oboch prípadoch zostali rovnaké. Teda JBL ponúka ich Pure Bass Sound, meniče majú veľkosť 32 mm, frekvenčný rozsah je 20 Hz až 20 kHz, citlivosť 95 – 96 db a impedancia 32 ohmov.

JBL Tune 510BT

Na popové skladby super!

Toľko zvuk podľa technickej špecifikácie. Zvuk z osobnej skúsenosti je presne taký ako má byť vzhľadom na cenovú kategóriu oboch modelov. Na telefonovanie, počúvanie podcastov alebo hudby k práci, či počas cestovania, slúchadla hrajú dobre. Ako už názov ladenia zvuku napovedá, sú tu výrazné basy, ktoré prekrývajú niektoré iné nedostatky. Na popové skladby ako napríklad Lauv – I Like Me Better, Ed Sheeran a Khalid – Beautiful People alebo Inna – Tu Manera, počúvaných na Spotify, je zvuk super. Opäť, ale zdôrazňujem, že ako príposluch k práci, na cestu v MHD a vzhľadom na cenovú kategóriu. Oba modely sú tiež dostatočne hlasné a kvalita zvuku netrpí, ani keď sa indikátorom hlasitosti dostanete na maximum.

S ANC alebo bez...
Aké sú teda rozdiely medzi TUNE 510BT a TUNE 660BTNC? Model s vyšším číselným označením má o pár gramov naviac pre väčšiu batériu a citlivejší mikrofón, čo však podľa mňa nikto z cieľovej skupiny ani nepostrehne. Zásadným rozdielom je tu aktívne potlačenie okolitých ruchov a možnosť pripojiť audio kábel. Obe charakteristiky má TUNE 660BTNC a obe chýbajú pri TUNE 510BT. A je to tak dobre. Výrobca tak jasne vymedzil rozdiely a vysvetlil aj rozdiel v cene. JBL TUNE 510BT stoja 49,90 €, JBL TUNE 660BTNC sú dvojnásobne drahšie, teda cena je 99,00 €.

JBL Tune 510BT

Doprajú vám súkromie
Náušná uzavretá konštrukcia v oboch modeloch izoluje okolité ruchy až prekvapivo dobre. Preto sa mi pri testovaní ANC v TUNE 660BTNC, bez zapnutej hudby, ťažko rozhodovalo, či a ako veľmi sa JBL podarilo túto technológiu vyladiť. Bez okolkov treba povedať, že pri cene 100 € určite nemôžete po zapnutí ANC očakávať, že vás slúchadlá uzavrú do zvukotesnej bubliny, z ktorej vás nevyruší ani výbuch kotlu. Pocit som mal ten, že ANC síce odviedlo nejakú prácu, no ak by ste chceli používať slúchadla v kancelárii pri práci, aby vás nerušili kolegovia a bez hudby, zrejme by bolo lepšie hľadať inde. Tu paradoxne hrá korona vírus JBL do karát, keďže sme aktuálne všetci aj tak na home office. Avšak, hneď ako som si zapol k práci hudbu, zvukové izolovanie od okolitého sveta výrazne stúplo a s ním aj moja spokojnosť. Konkrétny prípad: nevedel som, že za mnou prišla žena s dcérou do izby, a že žena na mňa rozprávala a dcéra usilovne bľabotala tých pár zvukov, ktoré sa jej darilo v ôsmych mesiacoch zo seba dostať. Hudbu som mal približne na 35 % možnej hlasitosti.

Luxusná výdrž batérie
Spomínal som rozdiel vo veľkosti batérie, čo je logické, keďže ANC má podstatný vplyv na jej výdrž. JBL TUNE 660BTNC, ktoré majú väčšiu batériu, podľa výrobcu vydržia na jedno nabitie so zapnutým ANC a Bluetooth 44 hodín, keď ANC vypnete mali by ste sa dostať na 55 hodín používania slúchadiel cez Bluetooth. Ak pripojíte slúchadla k zdroju hudby cez AUX a batériu budete využívať len na ANC, tak na jedno nabitie by ste mali vydržať 35 hodín. V praxi to vyzerá tak, že ak pripojíte TUNE 660BTNC k počítaču cez Bluetooth, máte zapnuté ANC, tak po nabíjacom kábli siahnete po približne 2 pracovných dňoch. JBL TUNE 510BT sľubuje výdrž na jedno nabitie 40 hodín. Ja som nabíjací kábel odpojil v pondelok ráno a potreboval som ho nasledujúci týždeň v stredu. Cez víkend som slúchadla nepoužíval. Oba modely majú plne nabitú batériu do dvoch hodín a rovnako oba modely môžete používať 2 hodiny už po 5 minútach nabíjania.

JBL Tune 510BT

Na viac zariadeniach súčasne
Vďaka Bluetooth 5.0 môžete mať TUNE 510BT aj TUNE 660BTNC pripojené na dvoch zariadeniach súčasne a nemusíte zdroj zvuku manuálne prepínať. Túto funkciu oceníte, napríklad, keď počúvate hudbu pri práci a zazvoní vám telefón. Zdroj zvuku sa automaticky prepne z počítača na smartfón a vďaka vstavaným mikrofónom vybavíte hovor. Slúchadlá sa potom zasa automaticky prepnú späť na počítač. Druhý scenár je, že počúvate hudbu na smartfóne, prídete domov a chcete pokračovať v počúvaní na počítači. V tomto prípade je automatické prepnutie podmienené tým, že hudbu na prvotnom zariadení vypnete. Slúchadlá rozpoznajú, že sa niečo deje a automaticky sa pripoja na zariadenie, kde hra hudba. Proces trvá 4 sekundy, čo znie ako pomerne dlhá doba, ale reálne tu chvíľu ticha ani nepostrehnete.

Bezproblémové telefonáty
Vzhľadom na aktuálnu pandémiu ma extrémne potešila kvalita zabudovaných mikrofónov. Ako na telefonovanie, tak na videohovory, posielanie hlasových správ, či audio poznámok sú doslova perfektné. Hlas chytajú dokonca, aj keď budete rozprávať pološeptom, vietor na balkóne nerobil mikrofónom zásadný problém.

JBL Tune 510BT

Nie je dôvod neaktualizovať
Na záver teda podstatná otázka. Oplatí sa vymeniť model z roku 2018 za ten aktuálny? Odpoveď je jednoznačne áno. Novší Bluetooth a funkcie, ktoré prináša, prirodzená amortizácia batérie po 2 rokoch používania, či medzigeneračné vylepšenie ANC, sú rozhodne silné argumenty v tejto cenovej kategórií. Ak máte s TUNE 660BTNC alebo TUNE 510BT prvý kontakt, tak rozhodne stoja za zváženie. Zbavia vás káblov, výdrž batérie je veľmi príjemná a automatické prepínanie medzi zariadeniami, či možnosť vybaviť hovor sú všetko plusové body. Ak ste naozaj náročný poslucháč, tak pri cene do 100 € vám určite zostane aj na model s „vymazleným“ zvukom, a slúchadlá TUNE vám budú šikovným pomocníkom pri práci a cestovaní.

JBL TUNE 510BT
+ JBL charakteristický zvuk
+ výdrž batérie
+ dobre nastavená cena
+ rýchlonabíjanie (5 minút + 2 hodiny)
- v danej cene nič podstatné

JBL TUNE 660BTNC
+ funkcie BT a NC v danej cenovej kategórii
+ dobre nastavená cena
+ sklápací mechanizmus
- čas ukáže

Pošlite článok známemu