Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Recenzia ultramaratónca: Slúchadlá JBL Reflect Mini BT

Martin Koval

11.08.2016

Nedávno som na recenziu dostal hudobné slúchadla JBL Reflect Mini BT. Takýto test som ešte nerobil, takže som recenziu poňal ako výzvu a hlavne možnosť vyskúšať si na vlastnej koži možnosti súčasných moderných technológií. Tieto slúchadlá patria do vyššej triedy, čo je výrazne badať na kvalite spracovania, materiáli, ale aj dizajne. Úvodom chcem podčiarknuť, že hudba pri behu je samostatnou kategóriou, témou, ktorú pre potreby recenzie nateraz nebudem rozoberať.
Testoval som najľahšie bezdrôtové slúchadlá využívajúce technológiu Bluetooth® s množstvom vychytávok. Používal som ich hlavne v kombinácii s mobilným telefónom. Bezdrôtová koncepcia je pohodlnejšia, pretože telefón alebo iný prehrávač s podporou Bluetooth® môžete nosiť hocikde a žiadny kábel vás pri vašich aktivitách neobmedzuje. Súčasne nedochádza k stratám a riziku, že káblik sa niekde zalomí. Zvuk sa prenáša digitálne a nie analógovo. Toto je trend, ktorým sa športové slúchadlá vyvíjajú.

Pojem „športové slúchadlo“ som použil zámerne. Prečo? Pretože až pri týchto slúchadlách som si uvedomil nutnosť ich rozlišovať. Slúchadlá zvyknú z ucha vypadávať. Poznáte to. Stáva sa to už pri bežnej dlhšej chôdzi, ale pri behu je frekvencia vypadávania ešte vyššia. Testované slúchadlá JBL Reflect Mini BT tak ľahko z uší nevypadnú. Majú špeciálny záhyb, slimáčika, ktorý sa do ušnice zakliešti a slúchadlo drží akoby bolo k ušnici prilepené. Sám som bol veľmi milo prekvapený. Za celú dobu môjho bežeckého tréningu v teréne som nemal potrebu slúchadlá dotlačiť alebo inak v uchu opraviť. Považujem to za neskutočnú výhodu a veľmi vysokú pridanú hodnotu. Myslím si, že práve toto je kľúčová vlastnosť, ktorou by malo každé kvalitné športové slúchadlo disponovať.

JBL Reflect Mini BT

Eliminácia zvukov z okolia je druhou dôležitou témou, pretože čím viac ich slúchadlá prepustia, tým hlasnejšie hudbu počúvame. Podvedome sa snažíme hudbou prebiť rušivé prvky. Príliš vysoká hlasitosť nemusí byť k bubienkom zhovievavá. Pri športových slúchadlách by ale istá miera priepustnosti externých zvukov mala byť prípustná. Hlavne kvôli bezpečnosti. Je dobré vnímať za nami idúce auto, cyklistu, korčuliara a podobne. Slúchadlá, ktoré som testoval, zvuky okolia eliminujú vo veľmi vysokej miere. Nízke percento externých zvukov prepustia, čo vzhľadom k bezpečnosti nepovažujem za slabosť. Skôr by som ale povedal, že „tesniť“ by mohli aj o máličko menej.

Čo ma na slúchadlách najviac prekvapilo je kvalita zvuku. S tak vysokou kvalitou som sa pri tomto type slúchadiel nestretol. Hudba je veľmi čistá. Je krásne vykreslená aj v stredných a vysokých frekvenciách s adekvátnou úrovňou basového pásma. Zvuk komerčnejších slúchadiel podobného typu je podľa mojich skúsenosti veľmi sterilný, pásma sa zlievajú, prípadne membrány hrajú skôr nižšie. Výsledkom je nekvalitný zadubený zvuk vytvorený len pre dobrý pocit, že v slúchadlách niečo hrá. JBL teda posúva latku v oblasti kvality zvuku lightweight (športových) slúchadlách veľmi vysoko. Radosť nám už tak nerobí len beh či iná športová disciplína, ale aj kvalitný hudobný zážitok sprostredkovaný týmito unikátnymi slúchadlami.

JBL Reflect Mini BT

Slúchadlá sa nabíjajú klasickým mini USB slotom, batéria v nich by mala vydržať viac ako osem hodín. Nevedel som to spoľahlivo odmerať, pretože takýto dlhý beh som v poslednej dobe nerobil a slúchadlá som častokrát používal aj v bežnom živote hlavne pri telefonovaní. Úroveň batérie je signalizovaná kontrolkou, ktorá bliká na ovládači a rovnako aj výstražným zvukom idúcim priamo do slúchadiel už pri jej veľmi nízkej hodnote.

Mimochodom, ak vás zastihne prichádzajúci hovor priamo pri behu, týmito slúchadlami ho viete veľmi pohodlne vybaviť. Ovládač slúchadiel ho umožňuje prijať, zložiť, ale aj nastaviť jeho hlasitosť. Dokonca ho môžete prijať tak, že hudba bude hrať v pozadí. Ovládačom sa dá nastaviť samozrejme aj úroveň hlasitosti hudby pri bežnom počúvaní. Na ovládač som si musel chvíľu zvyknúť, pretože pri prvých behoch som promptne nevedel identifikovať tri tlačidlá, ktoré obsahuje. Sem-tam som ním pri telefonovaní hovor omylom vypol. Možno by to chcelo ešte trošku viac hmatom rozpoznateľné symboly umiestnené na tlačidlách.

JBL Reflect Mini BT

Slúchadlá som testoval iba v mierne vlhkom počasí s jemným popŕchaním. Nič sa im nestalo a fungovali ďalej. Do poriadneho dažďa, prípadne búrky by som ich asi nebral. Škoda riskovať. Každopádne sú odolné voči potu, toho sa báť nemusíte. JBL si potrpí nielen na hudobný komfort a komfort pri nosení, ale aj na funkčnosť svojich zariadení.

Balenie disponuje viacerými tesniacimi silikónmi, ktoré zabezpečujú komfortný dotyk ucha a slúchadla. Majú ergonomický charakter, prispôsobia sa každému uchu. Tesniace silikóny sú dodávané  v dvoch veľkostiach (S – small, M – medium) a rovnako aj v športovej (slimáčik) a ešte viac komfortnej verzii určenej skôr na bežné počúvanie. Mne sa pozdávali viac športové gumičky, lepšie mi sedeli a redukovali okolité zvuky.

Mimochodom, vyrábajú sa v niekoľkých farebných kombináciách a je si z čoho vyberať. A dokonca sú potiahnuté reflexnou farbou pre vyššiu bezpečnosť pri behu v noci.

Celkovo som so slúchadlami JBL Reflect Mini BT  veľmi spokojný a odporučil by som ich bez váhania každému, kto počúva a hlavne potrpí si na hudbu pri behu či inom športe. Majú kvalitný zvuk, vynikajúco sa nosia, a to je podľa mňa v tejto veci rozhodujúce.

Pošlite článok známemu