Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Slúchadlá na každý deň

High & Style

27.03.2017

Názov článku asi najlepšie vystihuje moje pocity po viac ako dvojtýždňovom testovaní dvojičky slúchadiel. Vlastne otestované som ich mal za dva dni, ale keďže som si ich celkom obľúbil, strávil som v ich prítomnosti čas až do momentu, keď sme sa museli definitívne rozlúčiť.
Z pekne nadizajnovaných krabičiek postupne vyberám štýlové in-ear slúchadlá E15 a E25BT. Vyššie číselné označenie a koncovka BT znamená príslušnosť k bezdrôtovej skupine slúchadiel. Éčková séria, ktorá aktuálne zahŕňa 5 modelov, postupne nahrádza dosluhujúci rad Synchros E. Okrem slúchadiel nachádzam v krabičke aj ďaľšiu dvojicu nadstavcov a prenosné puzdro rovnaké pre oba modely. Konečne niekto v JBL pomyslel aj na uskladnenie in-ear slúchadiel počas ich prenášania.

JBL E15 v bielom elegantnom vyhotovení sú vybavené textilným káblikom s dĺžkou 90 cm vrátane šikmej odolnej prípojky osadenej 3,5 mm jackom. Textilný káblik má okrem imidžovej funkcie aj jednu praktickú. Látková povrchová úprava zvyšuje odolnosť proti zamotaniu. V praxi to znamená, že ak na slúchadlách nespravíte úmyselne uzlík, sám sa tam nevytvorí. Na textilnú časť ďalej nadväzuje dvojica pogumovaných káblikov s dĺžkou 38 cm vedúcich k samotným slúchadlám. Na pravom sa nachádza jednotlačidlový ovládač so zabudovaným mikrofónom na komfortné telefonovanie. Tlačidlom sa dá prijať/ukončiť hovor, spustiť/pozastaviť prehrávanie, preskočiť na ďalšiu skladbu alebo po podržaní nadviazať komunikáciu so siri, pokiaľ využívate na prehrávanie hudby zariadenie pracujúce na platforme iOS.

JBL E25BT

JBL E25BT v čiernom vyhotovení rovnako charakterizuje skrátená textilná povrchová úprava kábla medzi slúchadlami, keďže ide o bezdrôtové Bluetooth in-ear slúchadlá. Ovládanie je trojtlačidlové a umiestnené je v pravej časti. Uprostred slúchadiel je osadená batéria s logom JBL a klipom na stabilné uchytenie na golier. Zapuzdrená batéria má veľkosť štandardného austrálskeho švába (5 x 2 cm) a kumuluje energiu na osemhodinové nepretržité počúvanie. Priamo na ňu sa pripína aj už spomenutý dômyselný klip, ktorý je súčasťou balenia. Plné nabitie batérie s kapacitou 120 mAh trvá dve hodiny a signalizuje ho LED kontrolka, ktorá sa po plnom nabití vypne.

Štuple koncoviek do uší s označením JBL sú pri oboch modeloch osadené magnetmi s rôznou veľkosťou. Priemer dynamického meniča modelu E15 má 8,6 mm. JBL E25BT má rovných 8 mm. Obe slúchadlá disponujú rovnakým frekvenčným rozsahom 20 hZ – 20 kHz a impedanciou 16 Ω. Dvojičku E15 a E25BT by som uložil do rovnakej zvukovej police niekde okolo siedmeho regála z desiatich. Dôrazné basy, príjemné stredy a čisté, pekne prekreslené výšky sú ich spoločné charakteristické znaky. Univerzálnosť pri počúvaní takmer všetkých žánrov ma – pravdu povediac – ani veľmi neprekvapila, keďže mám túto značku aj cenovú kategóriu dobre napočúvanú. Celkový dojem vzhľadom na cenu je viac ako uspokojivý, i keď kvalita a zvukový prejav modelového radu T testovaného v minulom čísle ma vzhľadom na cenovku ohúril ešte o niečo viac.

Pridanou hodnotou oboch modelov je ich nízka hmotnosť. E25BT vážia aj napriek zabudovanej batérii iba 16,5 gramu, vďaka čomu úplne zabudnete, že ich máte okolo krku, aj keď ich práve nepočúvate, a keďže ide o bezdrôtové Bluetooth slúchadlá, ich ideálnym partnerom môže byť napríklad nový iPhone 7 bez konektorov. Navyše za ozaj rozumné peniaze. Mne sa aj napriek komfortu, ktoré Bluetooth slúchadlá bezpochyby prinášajú, o niečo viac páčila verzia E15. Nebolo to zvukom, ten majú, ako som už spomenul, takmer rovnaký, no práve biele vyhotovenie a imidžový textilný káblik si ma pri tejto verzii získali.

Pošlite článok známemu