Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Soundbar ako univerzálny reproduktor

Soundbary sú tu s nami už nejakú dobu, ale vždy podávali iba rozpoluplný výsledok a k dokonalosti im vždy niečo chýbalo. Ale čo sme naposledy testovali takýto typ reproduktoru, tak vidieť že výrobcovia vypočuli priania zákazníkov. Dovolíme si tvrdiť, že soundbary majú svoje miesto na trhu, ale stále chýba zanedbateľný kúsok k dokonalosti. Ako sú na tom najnovšie soundbary od firmy JBL?
Koncom minulého roku sa objavila na trhu séria reproduktorov pod jednoduchým označením BAR. V tej sa schovávajú 4 rôzne konfigurácie: Studio (iba samotný zvukový panel), Bar 2.1, Bar 3.1 a Bar 5.1. Aj keď navonok sa môže zdať, že majú spoločný hlavný reproduktor, aj ten sa odlišuje model od modelu. Spoločný je len dizajn.

Zaujímavý riešeniením je model JBL Bar 5.1, kde zadné reproduktory sú odnímateľné od hlavného panelu a fungujú samostatne so vstavanou batériou. Dopozeráte film a vrátite ich späť. Tak odpadá dilema, kam a ako s káblami pri zadných reproduktoroch. Ale nie každý je ochotný investovať 750,- € pre takéto riešenie. Preto sme siahli po kompromise v konfigurácii 2.1.

JBL Bar 5.1

Balenie
Samotné balenie je naozaj veľmi zaujímavé. Veľmi pripomína stoličku a láka si na krabicu sadnúť. Do balenia museli totiž schovať okrem potrebných káblov, manuálov aj dlhý panel a subwoofer. V balení okrem HDMI káblov nič nechýba. Okrem nutnej univerzálnej napájacej šnúry, tu nájdete aj 1.2m dlhý optický a AUX kábel, držiaky pre uchytenie na stenu a diaľkový ovládač s batériami.

JBL Bar 2.1
Špecifikácia
Pri pohľade na technické parametre sa určite potešíte. To, že sa dá soundbar prepojiť s TV je dané filozofiou tohto reproduktoru. Ale okrem iného ponúka aj Bluetooth rozhranie vo verzii 4.2 a USB port. Pri predchádzajúcich verziách soundbarov od JBL, USB port slúžil iba na nabíjanie mobilných zariadení alebo pre servisné účely, ale nedalo sa pomocou neho prehrávať. Teraz, už je to umožnené. Okrem týchto dvoch rozhraní, disponuje reproduktor optickým digitálnym a analógovým AUX audio vstupom, jedným HDMI vstupom a výstupom s podporou ARC. Zvukovým vlastnostiam sa vyhneme, lebo necítime sa v tom doma a ako pre bežného poslúchača, kým to nehraje veľmi plechovo, je pre nás takmer všetko dobre. Nebazírujeme a nie sme schopný rozoznať rozdiel 1kHz.

Subwoofer má jednu vynikajúcu vlastnosť pre každého, kto neznáša káble. S hlavným panelom sa prepojí automaticky bezdrôtovo. Takto vám odpadá zbytočná káblovačka a subwoofer zapojíte iba do elektrickej zásuvky. Už chýba len doba, aby aj elektrina sa šírila bezdrôtovo.

Zapojenie
Veľmi sa nám nechce vybaľovať aj subwoofer pre testovanie a vyberáme len hlavný panel. Namiesto k TV ho pokladáme pod monitory na pracovnej ploche. Zapájame iba do elektrickej zásuvky a to je naozaj jediný kábel. Prvotné zapnutie nás prekvapí. Na prednom paneli napravo od loga JBL sa rozsvietila časť reproduktora informujúca o svojom stave. Tak okamžite vidíte, že je zapnutý, ktorý vstup je zvolený, úroveň hlasitosti a ďalšie informácie. Nápis nie je nijako rušivý, pretože sa po chvíli vypne. To oceníte najmä v noci, že zbytočne nič nesvieti, čo pri predchádzajúcich modelov sme riešili prelepením stavovej diódy. Dokonca môžete zvoliť aj intenzitu podsvietenia na ten krátky úsek čo reproduktor zasvieti na pár sekúnd.

JBL Bar 2.1
Na pribalenom ovládači nájdete aj tlačídlo "Night mode". To nemá nič spoločné s podsvietením, ale o potlačenie hlasných zvukov pri pozeraní filmov ak je audio stopa v režime "Dolby Digital". Vyzerá, že firma JBL dostala asi veľa sťažností na nočné používanie reproduktorov. To nebol neduh len soundbarov, ale aj iných reproduktorov a to že podsvietenie vás už neruší je veľké plus a že zapracovali aj potlačenie hlasných zvukov, tak im patrí za to pochvala.

Realita
S počítačom si ho prepájame len pomocou Bluetooth rozhrania. Napriek tomu, že JBL Bar 2.1 nedisponuje kodekom aptX, ale SBC, nedochádza k žiadnemu nežiadúcemu opozdeniu oproti obrazu v prípade prehrávania filmu.  Dokonca keby nebodaj zvuk predbiehal obraz môžete nastaviť opozdenie po 10ms až do 250ms. Len zvuk sa nám veľmi plochý, ako keby panel obsahoval len jeden reproduktor. Zapíname "Surround" mód a hneď je zvuk lepší. Taký priestorovejší, ako keby sa fyzicky rozdelil panel viac do strán. Možností nastavenia zvuku pomocou ovládača je široké.

Jediné čo nám vadilo, že zatiaľ neexistuje aplikácia na nastavenie soundbaru JBL Bar 2.1, pretože na tele panela nájdete len tlačídla pre zapnutie/vypnuytie, voľbu zdroja a ovládanie hlasitosti. Je pravda, že tento typ reproduktora patrí k TV a tam zas môžete svojim ovládačom k obrazovke ovládať aj soundbar.

JBL Bar 2.1
Poteší aj prehrávanie z USB kľúča, aj keď to má nejaké obmedzenia. Kľúč musíte mať naformátovaný ako FAT16/32 (nepodporuje exFAT ani NTFS) a na kľúči nemôže byť viac ako 2.000 skladieb vo formáte mp3 alebo wma. Bohate vám teda postačí 16GB kľúč, čo v dnešnej dobe je otázka pár euro, a soundbar premeníte na prehrávač vašich obľúbených skladieb.

Hodnotenie
Nové soundbary od firmy JBL, už môžu tvoriť zvukové centrum domácnosti, ktoré budete mať umiestnené pri televízii. Okrem toho, že značne vylepší zvuk vášho TV, tak môže slúžiť ako koncové zariadenie pre prehrávanie hudby z ďalších zdrojov. Či už z pripojeného USB kľúča, cez AUX vstup alebo z vašich mobilných zariadení pomocou Bluetooth konektivity. Možností, ako využijete JBL Bar 2.1 je neúrekom. Nám sa osvedčilo využitie hlavne ako PC reproduktory. Namiesto nejakých nevzhľadných reproduktorov pochybnej kvality získate dizajnový kúsok na stôl na stenu a aj so zvukom budete nadmieru spokojný. Skúste aj vy popustiť uzdu fantázii a uvidíte, že reproduktory určené primárne na niečo iné, môžete využiť aj inde.

Pošlite článok známemu