Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Ten pravý bezkáblový zážitok

High & Style

14.05.2020

Slúchadlá typu true wireless sa tešia rastúcej popularite. Hrnú sa nám do redakcie z každej strany a nezriedka má jedna značka vo svojej ponuke kompletne bezdrôtový model zastúpený vo viacerých cenových kategóriách. Dobrým príkladom je spoločnosť JBL, ktorá ich má v súčasnosti v ponuke pravdepodobne najviac. Po testovaných JBL Free BT, JBL Reflect Flow, JBL TUNE120TWS, športových modeloch JBL Endurance Peak a JBL Under Armour Flash som sa dostal aj k najnovším modelom JBL Live300TWS a JBL Tune220TWS.
Prvé som vybalil Tune220TWS, tak sa poďme na ne pozrieť trošku bližšie. Dizajnovo sú veľmi podobné jabĺčkovému modelu Apple Airpods, ale nedovolil by som si povedať, že by cieľom JBL bolo ich skopírovanie. Reálnejšia sa mi zdá teória, že po modeloch, ktoré sa na seba dizajnovo podobajú ako vajce vajcu chceli konštruktéri priniesť jeden model, ktorý by sa od ostatných súrodencov výrazne dizajnovo i funkčne odlišoval. Slúchadlá sú určené na bežné nosenie a rozhodne by som ich nezaradil do skupiny športových. Čierne matné vyhotovenie so strieborným prvkom pôsobí elegantne a vkusne. Na každom slúchadle je z vonkajšej strany v spodnej časti výbežku umiestnené logo JBL. Z vnútornej v tej istej oblasti je označenie slúchadla L alebo R. Párovanie je okamžité a prvýkrát prebehne automaticky po vybratí slúchadiel z nabíjacej základne. V nastaveniach bluetooth na telefóne si ich iba jednoducho potvrdíte, a tým pridáte do zoznamu BT zariadení. Do vnútra kolísky vkĺznu s elegantnou ľahkosťou, no na ich vybratie budete potrebovať trocha cviku, keďže plastové vyhotovenie, i keď kvalitné, sa po uchopení do prstov prirodzene šmýka. Ochranné puzdro je v spodnej časti vybavené micro USB nabíjacím portom. Osadenie do ucha je v porovnaní so športovými modelmi úplne intuitívne. Časť vkladajúca sa do ucha je z príjemnejšieho menej klzkého plastu, aby boli slúchadlá lepšie fixované na svojom mieste. Tune220TWS sa ovládajú drobnými podlhovastými tlačidlami vo vrchnej vonkajšej časti. Na ľavom sa posúvajú skladby, pravým spustíte/pozastavíte skladbu, prijmete telefonický hovor alebo vyvoláte hlasového asistenta.

JBL Tune 220TWS

Na začiatok som si opäť raz a znova počas písania aktuálnych recenzií pustil album Méditerranées od Renaud Garcia-fons. V siedmej, pomaly sa vlečúcej skladbe Camp d’Argels vnímam ten dobre známy a krásne prekreslený kontrabas s mohutným telom, pričom aj jeho hĺbka a farba nesú stopu kvalitnej štúdiovej práce. Keby som hneď po prvom albume prestal počúvať, mám v týchto slúchadlách jasno a aj vďaka priaznivej cene sú pre mňa tohtoročným horúcim favoritom. Ja sa však zatiaľ tohto počúvania zbaviť nechcem, iba si dám na chvíľu pauzu a vyskúšam si tie isté skladby na Live300TWS. Výrazne väčšia nabíjacia kolíska sľubuje väčšiu batériovú výdrž, ale vo vrecku na texaskách ju už budete vnímať. Má rýchlejší USB C nabíjací konektor. Slúchadlá majú pekný ergonomický tvar a z dizajnovej stránky si zaslúžia podľa mňa iba to najlepšie hodnotenie. Majú ideálnu veľkosť a integrované krídlové rozšírenia nadstavcov, vďaka ktorým vynikajúco držia v ušiach. Tie sú vo veľkostiach SS, S, M a L. Klasické nadstavce sú v balení v troch veľkostiach S, M a L. Ich odolnosť voči vode a potu ich navyše stavia do polohy maximálne univerzálnych. Ich bohatá výbava zahŕňa technológiu Ambient Aware, ktorá vás udržuje v kontakte s okolitým svetom, a tiež moju obľúbenú Talk Thru, vďaka ktorej si počas rozhovoru nemusím vyberať slúchadlá z uší. Pre zaistenie dokonalého pohodlia pri počúvaní využívajú slúchadlá na ovládanie dotykové plôšky v oblasti loga JBL. Ovládať sa dá úroveň hlasitosti, regulácia šumu, hlasoví asistenti, ale aj prijímanie a ukončenie telefonického hovoru. Bonusom je aplikácia My JBL Headphones, v ktorej sa vám zobrazuje percentuálny stav nabitia batérie a pohodlne si tu nastavujete všetky už spomínané funkcie. Aplikácia má aj jednu vychytávku, ktorá ma extra potešila. Vyhľadá vám slúchadlo, ak sa vám niekde zakotúľa pod gauč, alebo ho iba jednoducho neviete nájsť. Dotykom na obrazovku v aplikácii označíte chýbajúce tlačidlo a to začne vydávať prenikavý hvízdavý zvuk. Podmienkou je, samozrejme, aby bolo slúchadlo zapnuté. V aplikácii si tiež nastavíte preferovaného hlasového asistenta. Na výber máte Google Assistant alebo Amazon Alexa. Nemôžem povedať, že by na tom bol hudobne model Live300TWS lepšie ako Tune220TWS. Zvuk je iný, o niečo menej konkrétny alebo, ak chcete, analytický. Pri pohľade na technické parametre je mi to hneď jasné. Rozdielna, takmer dvojnásobná veľkosť dynamického meniča modelu Tune220 by mohla byť odpoveďou na jasnejšie a výraznejšie pásmo stredov. Rovnaká nahrávka a ja si skladbu opäť užívam. Možno o niečo menej detailov, ale fantastická muzikálnosť a pekne hlboko posadený bas. Ich silnou stránkou je tiež bohatá výbava s množstvom funkcií a vychytávok.

JBL Live 300TWS

Dvojica predstavených noviniek JBL má jasné smerovanie a presne vie, kde je ich miesto. Osobne by som si model JBL Tune220TWS vedel predstaviť na každodenné nosenie do práce či do mesta. Sú kvalitne vyhotovené, majú pekný dizajn, výnimočne čistý zvuk s výrazným JBL Pure Bass a okrem čiernej farby sú dostupné aj v ďalších moderných pastelových farebných vyhotoveniach. JBL Live300TWS sú o niečo univerzálnejšie, no pre mňa zvukovo o niečo slabšie. Vôbec nie zlé, ale ak by som hodnotil na stupnici od 1 do 5, dostali by 4 body, zatiaľ čo Tune220 by som hodnotil o čosi lepšie. Povedzme 4,5 bodu. V každom prípade sú oba modely maximálne podarené a nenachádzam nič podstatné, čo by som im vedel vyčítať.

JBL TUNE220TWS
+ detailný zvuk
+ štýlový dizajn
+ bas na úrovni o triedu
+ drahších modelov
- slabšia výdrž batérie

JBL LIVE300TWS
+ zvuk
+ funkčné dotykové ovládanie
+ podpora hlasových asistentov
+ šikovná aplikácia
- o niečo menej detailov

Pošlite článok známemu