Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Test soundbaru JBL Bar 5.1 Surround

16.05.2020

Nová séria praktických a reálnych recenzií. V tomto seriáli dávame vybrané produkty, neprofesionálnym recenzentom, z radov bežných užívateľov, predajných špecialistov a spotrebiteľov. Zapožičiavame vždy konkrétny produkt a umožníme napísať, čo si o ňom myslia, svoje postrehy a skúsenosti. Články prinášame v nezmenenej podobe, tak ako nám ich poslali. Máte záujem vyskúšať svoje znalosti a schopnosti? Napíšte nám
JBL má celkom slušnú ponuku soundbarov. Spočíva v ponuke od soundbarov bez subwoofera v nižšej cenovej kategórie až po soundbary s 10“ subwoferom. A na jeden taký sa pozrieme. Konkrétne na novinku JBL  BAR 5.1 SURROUND. Ide o soundbar s 5.1 kanálovým zvukovým panelom s „panoramatickým“ zvukom. Predný zvukový panel obsahuje päť meničov a dva 1,25“ do boku prúdiace tweetery. 10“ subwoofer má maximálny výkon 300W a slušných cca 10,5kg. Celkový výkon zostavy je 550W.

Všetko je pekne a bezpečne spolu zabalené v jednej krabici. Balenie sa otvára z boku, oproti predchádzajúcemu modelu teda prišlo k zmene a to pozitívnej. Balenie obsahuje zvukový panel, subwoofer, káble na napájanie panelu a subwoofera, diaľkový ovládač + batérie, HDMI kábel, držiaky na uchytenie na stenu + skrutky a papierovú šablónu, na presné označenie ovtorov na uchytenie držiakov na stenu. Oproti predchádzajúcim modelom už výrobca nepribaluje optický kábel.

JBL Bar 5.1 Surround

Po vybalení a pripojení systému do elektrickej siete  treba ešte napojenie do TV. Panel obsahuje optický vstup, HDMI vstup , HDMI ARC TV výstup,  káblové ethernetové pripojenie, USB – ktoré ale nie je určené na prehrávanie, ale iba na servisné účely. Subwoofer má konektor na zapojenie do elektrickej siete a tlačidlo na párovanie (v prípade, že by zlyhalo automatické párovanie).

JBL Bar 5.1 Surround

Z hora má panel tlačidlá na ovládanie, presnejšie: zapnutie/vypnutie, ovládanie hlasitosti „+“ a „-“  a tlačidlo na výber zdroja (BT, HDMI, TV). Vpredu napravo za mriežkou  je displej, ktorý číselne ukazuje úroveň hlasitosti a ukazuje aký zdroj zvuku máte navolený. Displej nesvieti stále, zostane svietiť cca 6 sekúnd a potom vypne. Na diaľkovom ovládači nájdete tlačidlá: zapnutie/vypnutie, ovládanie hlasitosti „+“ a „-“, tlačidlá na výber zdroja BT/HDMI/ TV, MUTE, a tlačidlo BASS – ktorým si viete navoliť tri úrovne bassov.

Po zapnutí zariadenie sa na displeji zobrazí „HELLO“ a následne „SETUP WIFI“.

Nastavíte si WiFi, alebo si viete soundbar pripojiť k internetu aj káblom. Na JBL BAR 5.1. Surround môžete steamovať hudbu cez WiFi s podporou Chromecast a Airplay 2, môžete ho využívať s Google Home a HomePod. Reproduktor si viete pomenovať ako chcete, ja som si ho nazval ako „Obývačka“ keďže je reproduktor umiestnený v obývačke.

JBL Bar 5.1 Surround

Na začiatku je dobré si reproduktor nakalibrovať. Stačí na diaľkovom ovládači stlačiť tlačidlo „HDMI“ (cca päť sekúnd) pokial sa na displeji nezobrazí CALIBRATION. Tlačidlo uvoľníte, začne sa odpočítavanie od 5 sekúnd, automaticky sa zapne kalibrácia, reproduktor vyšle sériu prenikavých zvukov a o chvíľu je už váš reproduktor nakalibrovaný.

Ak Váš TV podporuje HDMI-CEC a máte soundbar prepojený s TV cez HDMI kábel, viete ovládať zapnutie/vypnutie, ovládať hlasitosti prípadne celkom vypnúť zvuk  cez DO od TV. Ak váš TV nepodporuje HDMI-CEC viete si naprogramovať váš TV ovládač na ovládanie soundbaru – ovládanie hlasitosti „+“. „-“ „MUTE“ „zapnutie/vypnutie“.
Na pripojenie sa dá použiť aj bluetooth rozhranie, konkrétne tu je verzia 4.2. Ja som používal skôr pripojenie cez Airplay, keďze používam iPhone. Pripojenie je jednoduché, stačí si stiahnuť zhora lištu a vybrať si výstup, cez ktorý chcete hudbu počúvať.

JBL Bar 5.1 Surround

Kto chce, môže si zvukový panel pripevniť aj na stenu, v balení ako je uvedené vyššie sú potrebné držiaky aj skrutky a šablona na správne zameranie dier pre držiaky.

Zvukový efekt priestorového zvuku sa skôr prejaví pri počúvaní od určitej hlasitosti, cca nad 30% hlasitosti. Pri nižšej úrovni hlasitosti je zvuk príjemný. Veľmi dobrý zvukový efekt je napríklad pri sledovaní F1, kde keď formula prejde z jedného konca obrazovky na druhý tak je to počuť aj zvukovo. Tu už odporúčam nastaviť hlasitosť 50% a viac. Ak chcete počúvať dobrý zvuk, samozrejme treba mať k tomu aj nahrávku v slušnej kvalite. Soundbar sa výborne hodí na sledovanie filmov vo vysokom rozlíšení. Možno pri sledovaní starších filmov budete počuť to, čo ste predtým nepočuli.

JBL Bar 5.1 Surround

Zhrnutie:
Soundbar JBL BAR 5.1 Surround je zostava, ktorú ocenia hlavne tí, ktorí chcú sledovanie TV posunúť o level, a pri tomto soundbare si dovolím povedať, že aj o dva levely vyššie.  Ponúka široké možnosti na streamovanie hudby. Už to nie je iba o Bluetooth-te. Silný 300W subwoofer dodá zvuku správne dunenie, ktoré keď si dáte na vyššie „otáčky“ doslova s vami zatrasú. Použitie skôr do väčšej miestnosti, aby sa zvuk mal kde rozvinúť. A to všetko za necelých 600€.

Pošlite článok známemu