Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Test športových sluchátok JBL Yurbuds Inspire 400 Red

Pred nejakým časom sa ku mne dostali na test niekoľko druhov handsfree športových sluchátok od renomovaného výrobcu reproduktorov/sluchátok firmy JBL dizajnované pre Apple užívateľov. Kamarát, ktorý mi ich posunul mi spomenul ich prednosti a tak som sa rozhodol ich otestovať, aby som zistil, čo je na tom pravdy.
Začnem teda touto modelovou radou JBL Yurbuds Inspire 400.

Osobne som bol ako nový majiteľ iPhonu sklamaný z Apple handsfree sluchátok, ktoré mi v ušiach vôbec nedržia ani pri chôdzi a nieto ešte pri behu, či inej športovej aktivite. Takisto aj u bežných sluchátok bez handsfree, ktoré používam je pri športe problém, že v uchu dostatočne dobre v akýchkoľvek podmienkach nedržia. Výrobca pri tomto modeli športových sluchátok sľubuje, že v uchu budú držať po celú dobu športovej aktivity. Tak to ma naozaj zaujalo. Ďaľšia vec, čo mňa, ako bežca zaujímala, bola odolnosť sluchátok voči vode. Predsa len v daždi handsfree zvykne mať problém s vodou kvôli mikrofónu. To všetko som sa rozhodol vyskúšať.

Po prvom nasadení do uší som cítil príjemný silikón, ktorý prilnie v uchu ako prilepený, no zároveň človek ani nevie, že pri behu niečo v uchu má. Mne na ucho padol veľkostný variant silikónu, ktorý bol od výroby na sluchátkach, no balenie obsahuje aj manší variant pre menšie ušné laloky. Okrem toho v balení je aj praktické púzdro na sluchátka, takže sa pri transporte v batohu kábel sluchátok nebude pliecť s inými vecami.

Yurbuds Inspire 400

Počas behu sa sluchátka v uchu nepohnú citeľne ani o milimeter a je jedno, či človek behá rýchlo, v daždi, vetre, či v teple. Zistil som, že daný silikón má dokonca lepšie vlastnosti, keď je trochu vlhký (od potu, či dažďa). Po dlhšom behu 2+ hodín  som mal pocit pri skladaní sluchátok z uší, že som si ich z ucha odlepil. Teda držali pevne a príjemne počas behu, aj keď to odlepenie na záver bolo celkom čudné. Musím si na to zvyknúť, kedže pri iných slúchatok som takú pevnosť držania v ušiach nezažil. No je to môj subjektívny názor samozrejme.

Pri behu je zo sluchátok počuť čistý zvuk a sú konštruované tak, že prepúšťajú aj nejaký zvuk z okolia, takže dokonca počuť aj pípnutie kilometra na mojích Suunto hodinkách. To ma milo zaskočilo, kedže na daných hodinkách je ten tón dosť slabý. Okrem toho je v pohode počuť hlasy, či zozadu prichádzajúce auto, čo sa v meste môže celkom hodiť.

Celkom dobrá vychytávka je magnet na druhej strane oboch sluchátok, ktoré sa tak dajú dosť solídne o seba za krkom pripnúť. Tak netreba sluchátka baliť niekde do vrecka, ak človek už nechce počúvať hudbu, alebo sa mu vybije baterka v mobile, či v inom zvukovom médiu.

Čo sa týka behu v daždi a v silnejšom vetre, tak ani tu som nezaznamenal žiaden problém s tým, žeby sluchátka nedržali v uchu na 100%. Bežne pri behu v Tatrách si klasické “štuplíkové” slúchatká musím vo vetre často v uchu naprávať. Výrobca udáva vodeodlnosť proti potu, no mňa okrem toho zaujímala vodeodolnosť proti striekajúcej vode z rôznych uhlov, čo sa celkom pri behu v daždi celkom hodí.

Yurbuds Inspire 400

Skúšal som aj to, ako bude handsfee fungovať, ak človek nosí kábel sluchátok pod tričkom, ako to robím ja. Samozrejme, že som už chcel od toho veľa a človek pri telefonáte na druhej strane má už tak dobre nepočul. Musel som teda ovládací panel s mikrofónom v tvare “Y” vybrať nad tričko a tak pokračovať v hovore. Ovládací panel okrem mikrofónu disponuje tradične obládačom hlasitosti s tlačítkom na vypnutie a zapnutie hudby, či zdvihnutie a zloženie prichádzajúceho hovoru.
Kábel sluchátok je dostatočne dlhý, ak človek chce nosiť telefón napríklad v batohu, čo býva tiež zaujímavý nedostatok u iných značiek.

Slúchatka som skúšal aj pri posilovaní, či strečingu a ani tam sa mi nepodarilo sluchátka nechtiac dostať z uší. Môžem teda potvrdiť, že výrobca o danej výhode nezavádzal.

Jedinou nevýhodou, na ktorú som počas môjho testu prišiel bola pomerne vysoká váha ovládacieho panelu v tvare “Y” a kedže je vyrobený z tvrdého plastu, tak aj jeho neforemnosť. Čiže ak človek behá s káblom pod tričkom, tak mu ten panel trochu ťahá kábel smerom dole a to sa odzkadluje v menšom rušivom ťukaní pri doskokoch v sluchátkach. Tento rušivý tón sa dá obmedziť tak, že sa dvihne hlasitosť. Tento rušivý tón som nezaznamenal po nejakom času behu, keď sa mi spotilo ucho, alebo pri behu v daždi. Toto pri iných, ako bežeckých aktivitách som už vôbec nezaznamenal.

Doteraz som o inej značke, ktorá poskytuje tak dobré držanie sluchátok v ušiach nepočul a tak ma milo prekvapila aj prijateľná cena 50 € za tento model. Je to o niečo viac oproti klasickým “štuplovým” sluchátkam, no ten komfort, že sa sluchátka z uší pri žiadnej aktivite nechcene von nedostanú, za to určite stoja.

Pošlite článok známemu