Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Testovali sme: Kompaktné slúchadlá do ucha

TouchIT

13.06.2017

Malé slúchadlá sú vhodné najmä pri cestovaní alebo do už aj tak preplnenej batožiny. Priznajme si, mnohí ich obtočíme okolo dlane a vložíme do vrecka nohavíc. In-ear slúchadlá sa stali segmentom, ktorý sa kvalitou zvuku môže rovnať väčším mušliam. Nie je to vždy, pretože veľmi závisí, ako si výrobca poradí s miniatúrnymi rozmermi. My sme vyskúšali šesť modelov, s ktorými neurobíte chybu, no finálny výber bude na vás.
S istou dávkou pozitívnej nálady môžeme povedať, že kúpou niektorého typu z nášho testu získate dobré univerzálne slúchadlá. To znamená, že už nebudete musieť so sebou nosiť veľké mušle s prítlakom na uši alebo také, ktoré uši obklopia úplne. Cena testovaných slúchadiel bola pre nás neraz príjemným až šokujúcim prekvapením. Tento test jasne potvrdil to, že cena nie je všetko, aj keď do značnej miery premieta kvalitu zvuku, výbavu, konštrukciu a použité materiály. Skrátka slúchadlá ako celok. Aj preto sme ocenili Tipom redakcie najlacnejšie slúchadlá v teste, konkrétne JBL T110. Vynikajúca kvalita s dôrazom na basy na nás urobila dojem. Iste, zvuk nie je taký verný ako pri modeli Creative Aurvana In-ear2 Plus, ale cena je dôležitá. Pri nej si rovno pôjdete kúpiť druhé, ak by ste pôvodné napríklad stratili. Špeciálne upozorňujeme na herné slúchadlá Creative Sound BlasterX P5. Tie spolupracujú so softvérom BlasterX Acoustic Engine Lite. Umožní lepšie definovať parametre zvuku pri hraní rôznych žánrov hier. Navyše sú univerzálne. Nie ste hráč, alebo si hry zahráte len príležitostne? Aj tak je tento model zaujímavý a určite by nemal uniknúť vašej pozornosti.

Ako sme testovali?
Pri teste sme slúchadlá vnímali ako celok. To znamená, že sme si všímali aj ich výbavu už pri rozbaľovaní. Modely Creative Aurvana In-ear2 Plus a Creative Sound BlasterX P5 mali aj obal na prenášanie. Toto je príjemná vec, no pre nás nebola až taká podstatná. Je to však niečo navyše. Takisto nepovažujeme za kriticky dôležitý adaptér do lietadla. Väčšina z nás má vlastný obsah, no ak chcete použiť vlastné slúchadlá pri zábavnom systéme z lietadla, môže sa to hodiť. Model In-ear2 Plus mal takúto redukciu v balení.

Dôležitý prvkom je však kábel. Je ideálne ak sa nebude zamotávať, preto výrobcovia zväčša volia plochý variant. V praxi sme si neraz overili, že plochý kábel nie je automatická záruka kábla odolného voči zamotaniu. Ak sa kábel zamotáva, v teste sme na to upozornili.

Samostatne kladieme dôraz na silikónové náušníky. To, ako sú vo výsledku vyhotovené, veľmi závisí od výrobcu alebo modelovej série. Niektoré padnú do ucha lepšie ako iné a to, že ide o in-ear slúchadlá ešte neznamená, že budú dobre odhlučňovať svoju reprodukciu alebo tú z okolia.

JBL T210

Zvuk je samostatná kapitola a ako sa dozviete v našom teste, snažíme sa o skutočné porovnanie. Poznáte to sami, surfujete po webových stránkach výrobcu a pri popise každého modelu nájdete niečo ako dokonalý zvuk a spracovanie. Prečo by ste si potom mali kúpiť drahšie slúchadlá, keď tie za pár eur sú navyše aj štýlové? My sa pozrieme na to, čo o nich hovorí výrobca a potom si ich vyskúšame. Odlišné postoje máme už po niekoľkých minútach. Slúchadlá používame nielen v kancelárii, ale aj pri chôdzi a nosievame ich so sebou na ďaleké cesty. V našom teste sa dozviete, ako je to so zvukom naozaj a či radšej nevymeniť niečo, čo je iba „štýlové“ za model, ktorý aj dobre hrá. Hoci to nie je úplne možné, snažíme sa o „slepé“ testy, keď vynechávame chválospevy výrobcov a posudzujeme ich samostatne. Aj preto máme vo zvyku preveriť cenu slúchadiel až pri samotnom finalizovaní testu. O tom sa inak môžete presvedčiť aj pri modeloch JBL T210 a T290.

JBL T110
Slúchadlá, ktoré sú takmer zadarmo a ešte aj dobre hrajú? Na to sme si pri JBL už akosi zvykli. Toto sú ďalšie in-ear slúchadlá s technológiou JBL Pure Bass. Ako už názov hovorí, budete si vychutnávať silnejšie basy. Nám sa páčili aj spôsobom vyhotovenia. Je tu plochý kábel, ktorý sa nezamotáva a navyše je dostatočne dlhý. Môžete nosiť smartfón aj vo vrecku nohavíc, nielen vo vrecku bundy. Ako už býva zvykom, dá sa z nich aj telefonovať. Mikrofón s tlačidlom na prijatie hovoru alebo pozastavenie skladby je na kábli z pravej mušle. Slúchadlá sú ľahké a nie sú príliš rozmerné. Šikmé smerovanie silikónového náušníka z nich ale nerobí vhodných kandidátov na ležanie na boku. Pravdepodobne budú aj vás tlačiť.

Zvukovo nás poriadne prekvapili a sú to vynikajúce slúchadlá za ešte lepšiu cenu. Silné a dynamické basy oceníte na rušnej ulici, čím vám hudba zároveň utlmí okolitý ruch. Dobré podanie majú aj stredy a výšky. Hoci je pravda, že na výškach je basové prispôsobenie počuť. Podľa nás nejde o nič dramatické.

JBL T210
Toto je pokročilejší model, čo je celkom jasné aj z číslovania. Nemá technológiu JBL Pure Bass, no nízkym tónom nechýba dynamika. Slúchadlá majú lepšie spracovanie s kovovým lemovaním šasi. Aspoň takto ich prezentuje výrobca. V zásade súhlasíme, no roky skúseností s touto značkou potvrdzujú, že aj čisto plastové vyhotovenie je pevné. Mušle sú tak v konečnom dôsledku jemne ľahšie. To pocítite najmä pri rozmotávaní. Keďže je tu plochý kábel a guma z odpovedajúceho vyhotovenia, ani tieto sa vám nezamotajú. Na pravom kábli majú jednotlačidlový spínač na hovory alebo hudbu. Tu je zároveň mikrofón.

Zvuk je v tomto prípade čistejší. Pri priamom porovnaní sa nám javilo slabšie dunenie na úrovni nízkych tónov a aj výšky boli reprodukované presnejšie. Kto chce ísť o úroveň vyššie, má možnosť siahnuť po tomto modeli. Zvuk je presnejší a cenový rozdiel medzi basovým a zároveň najlacnejším modelom v teste nie je priepastný. V tomto prípade je tiež konštrukcia meniča mierne šikmá a šasi je oproti modelu T110 jemne zväčšené. Na ležanie na uchu sa nehodia ani tieto.

JBL T290
Toto je najdrahší model z trojice noviniek série T pod JBL. Konštrukčne sú opäť mierne odlišné. Hlavnou zmenou je smerovanie meniča v jednej línii s mušľou. Tá teda nevybočuje nijako do boku. Kábel sa nezamotáva a na pravej časti má mikrofón s tlačidlom na ovládanie hovorov alebo hudby. Ide o plastový model s pevnou konštrukciou. Subjektívne však musíme zhodnotiť, že nám v ušiach držali horšie. Ich napasovanie bolo mierne odlišné, hoci používajú identické náušníky. Príčinou môže byť to, že nie sú vedené viac šikmo. Až tu sme zistili, že sklon u predchádzajúcich dvoch modelov je celkom dobre premyslená vec.

Zvukovo by sme boli s T290 spokojní. Podľa ceny a vyššieho označenia by mali hrať ešte lepšie ako tie predchádzajúce. Tak by to bolo podľa placebo efektu. Podľa slepého testu by sme ich od modelu T210 nevedeli odlíšiť. Takže sú tu dobre podané basy so silnou dynamikou a celkovo dobre reprodukované stredy a výšky.

JBL slúchadlá

Pošlite článok známemu