Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Tomáš Portyk, česká jednička v severskej kombinácii testoval športové bluetooth slúchadla JBL Endurance Sprint

Peter Samuelis

09.02.2019

Mráz a elektronika, nie sú práve najlepšími kamarátmi, preto nás zaujímalo ako sa bude dariť našim najpredávanejším športovým bluetooth slúchadlám JBL Endurance Sprint v treskúcej zime. V súčasnosti najlepší český reprezentant v severskej kombinácii, víťaz olympiády mládeže, 25. muž zimnej olympiády, Tomáš Portyk, odcestoval v polovici januára spolu so slúchadlami do nórskeho Trondheimu. Okrem trojice pretekov svetového pohára absolvoval aj niekoľko tréningov, kedy slúchadlá stihol otestovať. A my sa ho teraz opýtame, ako to spolu zvládli.
1. Tomáš, severská kombinácia je zložená z dvoch častí. Väčšinou začína skokom na lyžiach a následne sa bodové rozostupmi zo skoku prevedú do časových rozstupov a vybiehate do bielej stopy s bežkami na nohách. Ako prebieha tréning, na tak náročnú kombináciu disciplín? A akú úlohu pri ňom zohráva hudba?
Tréning na tento šport je veľmi náročný. Ako po fyzickej stránke, tak hlavne po psychickej. Na skokanskom mostíku je to hlavne o tom sa psychicky dobre pripraviť a mať to v hlave všetko dobre nastavené, aby sme mohli cítiť detaily v prevedení skoku. Samozrejme, že máme tréningy aj v lete na mostíku, kde je položená umelá hmota. Chodíme aj do posilňovne, aby bol odraz dynamický, takže zdvíhame aj činky. Ale v bežeckej časti je to predovšetkým o drine a disciplíne. Zo začiatku prípravy musíme nabrať veľa objemu v nabehaných kilometroch a potom prichádzajú na rad aj rýchle tréningy. Príprava pre bežeckú časť zahŕňa viac odvetví, ako tréningy na kolieskových lyžiach, samotný beh, bicykel, posilňovanie na vršok atď.. Tréningy hlavne v príprave trvajú často aj 2,3 hodiny. A keď sme doma, tak trénujem prevažne sám, s hudbou preto strávim na tréningu veľa času. Je to jeden zo spôsobov ako sa viac povzbudiť do tréningu.

Tomáš Portyk

2. Ako si riešil počúvanie hudby počas svojich tréningov, predtým, než sa ti dostali rúk najpredávanejšie športové slúchadlá od JBL s označením Endurance Sprint?

Začal som používať slúchadlá od Beats, ale pri mraze sa vypínali, takže som rýchlo prešiel na slúchadlá od JBL. Prvý typ, ktorý som využíval boli JBL T450. Ale pri športe je pohodlie veľmi dôležité, aspoň pre mňa a tak som hľadal slúchadlá s možnosťou bezdrôtového bluetooth pripojenia. Skúsil som si zaobstarať JBL T450BT a bol som mega spokojný, keďže sú ľahké a vydržia pri všetkých podmienkach. Posledný model, ktorý som mal možnosť testovať, JBL Endurance Sprint, je však úplne niekde inde.

3. Čo je pre teba najdôležitejšie pri športových slúchadlách pre beh na lyžiach? A na čo si dávať pozor pri výbere?
Za najdôležitejšie vlastnosti pri výbere športových bluetooth slúchadiel považujem:
1. bezdrôtové bluetooth pripojenie
2. jednoduché ovládanie
3. kvalitný zvuk
4. výdrž vo veľkom mraze
5. a aby pri športe dobre sedeli v ušiach.
A to všetko spĺňa práve JBL Endurance Sprint.

4. S akou najnižšou teplotou si sa stretol pri svojich tréningoch? A aká bola teplota v nórskom Trondheime?
Nejaké tréningy som absolvoval pri teplote cca -20 ° C. Vo fínskom Kuusame. V nórskom Trondheime som trénoval pri teplote cca -10 °C a všetko prebehlo v úplnom poriadku.

5. Je známe, že výdrž batérií pri nízkych teplotách sa podstatne skracuje. Ako obstáli slúchadlá pri testovaní? Ak môžeš, vypichni jednu vlastnosť, ktorou ťa najviac zaujali?
Pri testovaní slúchadiel JBL Endurance Sprint som nemal pocit, že by to nejako vadilo, používal som ich na 4 tréningoch a batéria sa neozvala. Najviac sa mi páči na týchto slúchadlách kvalitný zvuk, pretože to bol prvý test štupľov do uší. Bol som naozaj milo prekvapený. A určite by som vypichol ako slúchadlá držia v ušiach aj pri rýchlom tréningu či pohybe. Slúchadlá som mal celý tréning pod čapicou, takže možno aj to je dôvod, že batéria celý čas vydržala v úplnej pohode. Za tie peniaze (49,90 €) dostanete naozaj kvalitné športové bluetooth slúchadlá.

Tomáš Portyk

6. Slúchadlá majú certifikáciu IP X7, teda sú 100% vodeodolné. Je to podľa teba dôležité pre zimné športy?
Určite je to veľké plus slúchadiel, pretože aj športovec v zimných športoch sa dokáže poriadne spotiť pod čapicou. Taktiež nie vždy je ideálne počasie pre športovanie, ale vrcholový športovec trénuje za skoro každého počasia a tak je dobré, že sú vodeodolné.

7. Aký je tvoj najbližší športový program?
Začiatkom februára odchádzam na dlhý a posledný camp do slovinskej Planice pred Majstrovstvami sveta v Seefelde. Takže sa budeme snažiť ladiť detaily a zbierať sily na tento vrchol sezóny. Ktorý nám začína 20.2.

Držíme Tomášovi palce pri jeho príprave na Majstrovstvá sveta, aby prebehlo všetko v poriadku a najmä v zdraví. Dúfame, že na jeho ceste za čo najlepším umiestnením mu pomôže aj hudba z JBL slúchadiel. Ak ste fanúšikmi zimných športov, určite sledujte Tomášovu cestu na jeho Instagrame.

Pošlite článok známemu