Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Traja králi

High & Style

04.08.2020

Leto skončilo ako šibnutím čarovného prútika a čo nevidieť tu máme Vianoce. Pre mňa je predvianočným indikátorom fakt, že sa mi v redakcii začnú hromadiť rôzne hudobné gadgety na otestovanie vrátane nových soundbarov a AV receiverov. Ani tento rok tomu nie je ináč a pred dverami mi kuriér zložil hromadu balíkov s množstvom všakovakých zvukových „barov“ a subíkov. Trojčka soundbarov JBL hosťovala u nás v časopise už minulý rok a tak som bol prirodzene zvedavý kam sa vynovená séria posunula zvukovo a dizajnovo od minulého roka.
JBL BAR 2.0 All-In-One
Rozbaľovať som začal pekne postupne od základného modelu JBL BAR 2.0 s podnadpisom All-In-One. Prevedením ide o elegantný zvukový systém kompaktných rozmerov určený do menších priestorov, ideálne do veľkosti 20 m2. Pod prednou ochrannou mriežkou je vo vrchnej časti svetelný LED pásik, ktorý informuje o stave zapnutia a základných funkciách soundbaru. Reproduktor s dĺžkou 614 mm je osadaný dvoma zvukovými meničmi s celkovým výkonom 2 x 40 W. Na vrchnej časti tela soundbaru sa nachádza štvorica základných ovládacích tlačidiel zapnutia/vypnutia, regulácie hlasitosti a navolenie zvukvého vstupu. Logo JBL sa presunulo z prednej ochrannej mriežky na vrchnú časť pred sekciu tlačidiel. V zadnej časti je koncentrovaná kopletná konektivita. Napájanie optický digitálny vstup, USB servisný port a jeden HDMI výstup s funkciou ARC. Úplne vľavo pri čelnom pohľade je vyústenie basreflexu. Šikovné diaľkové ovládanie obsahuje iba 5 tlačidiel. Zapnutie, tlačidlo TV, párovanie cez bluetooth, ovládanie hlasitosti a okamžité stíšenie. Zvukovo ide z môjho pohľadu o slušne hrajúci soundbar, ktorý napodiv reprodukuje aj celkom obstojný bas bez použitia externého subíka. Podpora zvukového formátu Dolby Digital je zárukou vysokej autenticity zvuku prehrávaných filmov. Dialógy sú čisté a zrozumiteľné. Akčné scény majú potrbnú energiu a náboj. JBL BAR 2.0 All-In-One dokáže za cenu pod dve stovky výrazne vylepšiť zvuk štandardného elevízora, a vďaka možnosti šikovného streamingu hudby za pomoci technológie bluetooth dobre poslúži aj pre jej každodenné počúvanie. Kompaktné rozmery a hmotnosť iba 2,6 kg ho stavajú do pozície flexibilného a v prípade potreby jednoducho prenosného subíku.

JBL Bar 2.0 All-In-One

HODNOTENIE

+ kvalitný zvuk
+ kompaktné rozmery
+ dizajn
- neprehráva zvukové format cez USB (slúži iba ako servisný port)

JBL BAR 2.1 Deep Bass
Vyšší model JBL BAR 2.1 je určený do väčších priestorov, a ako už jednička v jeho názve napovedá súčasťou balenia je aj externý bezdrôtový subwoofer s priemerom 6,5“ a výkonom 200 W. Ja som ho testoval podobne ako aj ostatné modely v obývačke s rozmerom 36 m2, pričom tento priestor ozvučil s maximálnym prehľadom. Dizajnovo ide v línii základného modelu, no je o niečo dlhší, o niečo ťažší, a za ochrannou mriežkou má uprostred osadený informačný displej. Ten sa vždy na pár sekúnd rozsvieti a následne zhasne aby vás nerušil počas sledovania filmu. Osadený je štvoricou širokopásmových meničov, plus dvojičkou palcových tweeterov. Ovládacie tlačidlá na hornej konštrukcii soundbaru majú všetky tri modely rovnaké. Na zadnej strane v časti konektorov pribudol k výstupnému HDMI (ARC) ešte jeden vstupný HDMI obrazovo/zvukový vstup. Nárast výkonu zákonite nemusí znamenať aj nárast v oblasti zvukovej kvality. JBL 2.1 je však aj vďaka externému subwooferu s trojstupňovou úrovňou nastavenia intenzity basu zvukovo o kúsok ďalej. Celkový prejav 2.1-ky je tak o poznanie väčší a dospelejší. Samotný subwoofer som mal počas hudobného posluchu nastavený na základnej úrovni Low. Pri vyšších úrovniach bolo na môj vkus basu priveľa, ale je dobré vedieť, že máte stále slušnú rezervu, ktorú využijete skôr pri sledovaní akčých filmových scén. S podporou zvukového formátu Dolby Digital si podobne ako pri základom modely užijete poriadnú zvukovú nádieľku efektov a hrmenia ako v ozajstnom domácom kine. Scénam nechýba údernosť na base, a ostrosť a detailnosť pri akčných scénach. Implementácia bezdrôtovej technológie bluetooth pre pohodlné prehrávanie hudby so smartfónu či tabletu je aj pri JBL 2.1 samozrejmosťou. Za mňa je vzhľadom na priaznivú cenu práve model JBL BAR 2.1 Deep Bass ideálnou strednou cestu.

JBL Bar 2.1 Deep Bass

HODNOTENIE
+ vynikajúci a pohlcujúci zvuk
+ dizajn
+ monážna sada a základné káble sú säčasťou balenie
- USB port slúži v našom regióne iba na servis

JBL BAR 5.1 Surround
A mám pred sebou vlajkový model JBL BAR 5.1 Surround. Vizuálne zaujme rovnako nízkym elegantným dizajnom so zaoblenými hranami. Samotný soundbar má na dĺžku viac ako jeden meter je osadený siedmimi meničmi z čoho pätica strednotónových vyžaruje zvuk priamo vpred a dvojica tweetrov osadených na opačných koncoch chŕli priestorový zvuk do strán. Desať palcový suboofer dodáva celému systému potrebné basové grády. Displej je na rozdiel od 2.1-ničky umiestnený v pravej časti reproduktora. Súhrnný výkon 550 W RMS si vysporiada aj s priestrannejšou obývačkou povedzme o rozlohe 50 m2. V rámci konektivity pribudol soundbaru ethernetový vstup pre stabilné káblové pripojenie, a po prvý krát je soundbar JBL vybavený aj WiFi modulom pre bezdrôtové napojenie sa do domácej siete. Minuloročný model ma zaujal odnímateľnými efektovými reproduktormi, ktoré boli vybavené vlastným akumulátorom. Tie po umiestnení do priestoru generovali slušný priestorový zvuk. Vynovený model využíva pokročilý algoritmus šírenia zvuku do priestoru a to bez nutnosti oddeľovania satelitných modulov. Osobne sa mi koncept odnímateľných reproduktorov páčil, ale aktuálna 5.1-nička je skrátka kompaktnejšia a panoramatický zvukový efekt nie je len papierovou záležitosťou. Soundbar má podporu zvukového formátu Dolby 5.1 a Pro Lpgic II. Ranou istoty je tiež implementácia Chromecast built-in a Apple AirPlay umožňujúce prehrávať si hudbu vo výnimočnej kvalite a čistote. Očakával som či nový vlajkový model dostane do vienka aj zvukový formát Dolby Atmos, keďže niektoré konkurenčné modely v podobnej cene tento formát ponúkajú. Nestalo sa, a tak si naň budem musieť v prípade JBL ešte nejaký čas počkať. Faktom je, že po zvukovej stránke je na tom vlajkový model skutočne dobre. Filmové dialógy sú čisté a jasne interpretované. Akčné scény dopované externým objemným subwooferom prinášajú zvukový zážitok takmer na úrovni vyskladaného domáceho kina. Aj tu je subík pomocou diaľkového ovládanie nastaviteľný v troch výkonovývh úrovniach Low, Mid a High. Podobne ako nižší model 2.1 aj 5.1-ka má pri vyššej hlasitosti na úrovniach Mid a High basov viacej ako dostatok. Pokiaľ mi však nevypadáva porcelán zo skrine pri filme mi poriadny rachot vôbec neprekáža. Podpora funkcie 4K pass-trough s HDR 10 a Dolby Vision umožňuje dostať z obrazu maximum v tom najlepšom dostupnom rozlíšení.

JBL Bar 5.1 Surround

HODNOTENIE
+ čistý mohutný zvuk plný detailov
+ elegantný a funkčný dizajn
+ implementácia WiFi
+ monážna sada a základné káble sú säčasťou balenie
- cena na úrovni slušného televízora

Trojička nových JBL soundbarov má slušný zvukový i výkonový potenciál s reálnou šancou zabodovať, i keď konkurencia v každej z testovaných cenových kategórii je pomerne silná. JBL má však v audio-vizuálnom svete dlhodobo silné postavenie, a tak sa určite ani aktuálne predstavená trojka sounbarov vo svete obrazu a zvuku nestratí.!

Pošlite článok známemu